Huawei FreeBuds 4, префинетост на речиси совршен производ [Преглед]

Во Actualidad Gadget повторно ви носиме аудио производ, веќе знаете дека сакаме да ве информираме за новостите во сите опсези, а Huawei е еден од производителите што нуди повеќе алтернативи во различни опсези на цени. По успехот на FreeBuds 3, Huawei го усовршува моделот и го прави речиси совршен.

Откријте со нас новиот Huawei FreeBuds 4, новите слушалки TWS со најмоќното активно поништување на бучава. Ги анализираме сите негови карактеристики, способности и слабости во овој детален преглед, дали ќе го пропуштите? Апсолутно сме сигурни дека не, придружете ни се во оваа нова анализа.

Ако ги погледнете десетиците прегледи, ќе видите дека многу аналитичари се согласуваат дека овие Huawei Бесплатни пупки 4 Тие се најквалитетните слушалки на пазарот кога зборуваме особено за отворени слушалки, но сакаме да ви го кажеме нашето лично мислење, и за ова треба да ги тестираме во длабочина ... Ајде да одиме!

Ода за слушалки со отворен дизајн

Слушалките за уши се многу добри, особено се добри ако не ги испуштите, особено ако имате едно од оние неколку уши што инженерите на дизајнерската компанија ги земаат предвид при изработката на нивните слушалки TWS, тие се особено добри за квалитетна изведба активно поништување на бучавата. Huawei размисли за сите оние корисници кои имаат непријателство кон слушалките за во уво или затоа што н drop испуштаат или н hurt повредуваат, и одлучи да контактира со нас со активно откажување на бучавата со овие Huawei FreeBuds 4, речиси идентичен со Huawei FreeBuds 3 во дизајнот, и што искрено размислувам како моја единствена лична опција. И покрај ова, во подкастот што го правиме во соработка со iPhone на Actualidad, ќе можете да забележите дека јас со месеци го користам Huawei FreeBuds 4i, парадокси на судбината (никогаш не требаше да им ги дадам на своите Huawei FreeBuds 3).

Со нивниот карактеристичен „отворен“ дизајн, овие FreeBuds 3 седат на уво, без да паѓаат, без да ве изолираат, без да ве вознемируваат. Имаме димензии по слушалка од 41,4 x 16,8 x 18,5 mm за само 4 грама, додека куќиштето за полнење, кое еволуираше до малку покомпактна големина од претходната верзија, останува на 58 x 21,2 милиметри за 38 грама (кога е празно).

Резултатот е невидена удобност во слушалките, и дизајн во кутијата што го прави пријател на оние толку повторно залепени панталони што ги носиме денес, не се мачи, лесно се управува со една рака и квалитетот на градба, како и обично во Huawei, е особено добар.

Технички карактеристики

Ви кажав многу, и практично ништо не ви реков. За понапредните од класата ќе дадеме серија интересни податоци, ајде да разговараме за техничките карактеристики. Имаме Bluetooth 5.2, Huawei е посветен на најновата верзија достапна на пазарот за да ги минимизира доцнењата и да ја подобри конективноста. Како и останатите FreeBuds уреди, ние ги поврзуваме со отворање на скокачки прозорци, односно автоматска синхронизација со уредите Huawei (EMUI 10 или повисока), ние го замислуваме тоа со ограничен NFC чип.

Имаме драјвер од 14,3 милиметри за секоја единица што ветува звук со висока резолуција, секоја слушалка има свој мотор за да произведе поголема вибрација во дијафрагмата, ова се преведува во бас што ќе ги заслепи комерцијалните loversубители на музика, подоцна ќе зборуваме повеќе за овој тип на звук. Фреквентниот опсег, благодарение на контролорот LCP е до 40 kHz, така што тембрините и високите ноти се засилени.

Квалитет на звук и снимање „hache-dé“.

Неговиот квалитет на звук е неспорен, имаме специјално засилен бас (бас) И дека loversубителите на нешто помалку комерцијална музика ќе можат да го содржат преку апликацијата AI Life на Huawei, достапна и за Android и за iOS. Имаме неколку врвни и средни ноти од најдобрите што сме ги вкусиле до денес, особено во отворени слушалки, каде што може да се оштети со амбиентален звук или изобличување. Huawei ја заокружи јамката со квалитетот на звукот на овие слушалки, ако земеме предвид дека тие се „отворени“, нешто што не секој ќе го цени.

Бидејќи Huawei не сака да ги остави зад себе корисниците што ги негираат слушалките за уши, одлучи да продолжи да работи во ниша што многу други брендови веќе директно ја напуштија, нудејќи ни ANC 2.0 кој ветува до 25db откажување на бучава без потреба да вметнуваме досадна гума во нашите уши. Бидејќи секое уво е различно, сензорите и микрофоните на FreeBuds 4 ќе анализираат и ќе понудат серија прилагодувања што овозможуваат оптимално поништување на бучавата.

Тешко е, ако не и невозможно да се знае дали навистина сите овие ветувања се извршуваат во исто време, единственото нешто што можеме да го процениме е укинување на бучавата, и јас потврдувам без страв дека не грешам најдобро досега опремено во „отворени“ слушалки, со многу разлика. Едвај гледам мешање во квалитетот на звукот и откажувањето е повеќе од доволно за секојдневна употреба.

Тие исто така имаат HD снимање од 48 kHz благодарение на два режими на конфигурација:

 • Животна средина: Pickе ги собере звуците околу вас во стерео
 • Гласови: Со препознавање фреквенција на глас, ќе ги усоврши разликите и ќе ја остави околината во позадина

Тешко за објаснување Ви препорачувам да го погледнете видеото за Андроидис во која правиме тест за звук на микрофоните. Можете да ги купите по најдобра цена и без трошоци за испорака, не заборавајте.

Автономија и мислење на уредникот

Имаме вкупна автономија од 4 часа по слушалки со ANC деактивирана и 2,5 часа со вклучен ANC. Со целосно обвинет случај, ќе пристигнеме во 22 часот без ANC и во 14 часот со ANC сет. Нашите тестови се приближија речиси до автономијата што ја нуди Huawei, која ветува 2,5 часа репродукција со само 15 минути полнење. Очигледно, имаме безжично полнење (ако платиме дополнителни 20 евра ...).

На овој начин, Huawei FreeBuds 4 се смета за една од најдобрите (од моја гледна точка најдобра) опција за отворени слушалки TWS за квалитет, производство и компатибилност. Се продаваат на Амазон, можете да ги купите од 119 евра (149 евра вообичаена цена), како и официјалната веб -страница на Huawei.

Бесплатни пупки 4
 • Оценка на уредникот
 • 5 ratingвезден рејтинг
119 a 149
 • 100%

 • Дизајн
  Уредник: 95%
 • Квалитет на аудио
  Уредник: 90%
 • АНЦ
  Уредник: 75%
 • Conectividad
  Уредник: 90%
 • Автономија
  Уредник: 75%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 95%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 95%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Материјали, дизајн, удобност и производство
 • Квалитет на аудио
 • Активно откажување на бучавата
 • Квалитет на цената

Contras

 • Кутијата лесно се гребе
 • Подобрена автономија

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.