Huawei G9 Plus, нов среден опсег со врвен дизајн

Huawei

Одамна не можевме да знаеме благодарение на неколку протекувања до Huawei G9 Plus, од кои некои изгледаа повеќе како подготовка без трага од страна на кинескиот производител, отколку нормално и обично протекување. Оставајќи ја целата таа полемика настрана, вчера овој паметен телефон беше официјално претставен во Кина, откривајќи многу добар терминал, кој ќе стане дел од средниот опсег, иако некои од неговите придобивки може да нè наведат да го вклучиме во делот понизок од високиот опсег.

Покрај тоа, за неговиот дизајн уште еднаш се погрижи Huawei до последниот детал, и покрај фактот дека се соочуваме со паметен телефон од таканаречената средна класа. Единствениот негативен аспект е што во моментот нема да биде пуштен во продажба надвор од Кина, каде што може да се резервира од следниот 25 август.

Од овој Huawei G9 Plus, без сомнение, првото нешто што ќе го привлече нашето внимание е неговиот внимателен дизајн, со метален финиш, најелегантни облини и 5.5-инчен екран што го искористува предниот дел со намалени рамки. Може да кажеме дека многу наликува на другите терминали на Huawei и дека многу внимателно ги следи параметрите на кинескиот производител. Сепак, овој терминал се разликува во некои аспекти.

И дали е тоа на пример, и по долго време Huawei не се качи на овој G9 Plus свој процесор Kirin, но се одлучи за Qualcomm Snapdragon 625. За да се лоцираме, ќе ги разгледаме главните карактеристики и спецификации на овој Huawei G9 Plus.

Карактеристики и спецификации на Huawei G9 Plus

 • Димензии: дебели 7.3 милиметри
 • Тежина: 160 грама
 • Екран: 5.6 инчи со Full HD резолуција и со 400 пиксели на инч
 • Процесор: Qualcomm Snapdragon 625 octacore
 • GPU: Андрено 506
 • RAM меморија: 3 GB или 4 GB, во зависност од моделот што ќе го избереме
 • Внатрешна меморија: 32 GB или 64 GB може да се прошири со картички microSD до 128 GB
 • Читач на отпечатоци: се наоѓа на задниот дел од уредот како што се случува во другите терминали на Huawei
 • Задна камера: 16 мегапиксели со оптички стабилизатор на слика и двоен LED блиц
 • Предна камера: 8 мегапиксели
 • Батерија: 3.340mAh што ќе ни понуди автономија што се очекува да надмине 24 часа
 • 4G LTE, VoLTE, Wi-Fi, Bluetooth 4.1, USB OTG, GPS и тип на USB
 • Оперативен систем: Android Marshmallow со сопствен слој за прилагодување EMUI 4.1

Huawei

Добар паметен телефон со 4K снимање и за 320 евра

Овој Huawei G9 Plus, како што веќе рековме, продолжува да го здебелува населениот среден опсег на пазарот на мобилни телефони, но сепак се издвојува над другите терминали поради празнините во неговите придобивки. На прво место, неговиот процесор ни нуди безбедносен аспект, кој, поддржан од неговата RAM меморија, обезбедува добри перформанси и континуирана работа.

Покрај тоа, неговиот дизајн не поминува незабележано од скоро никого, благодарение на неговиот елегантен метален финиш кој уште повеќе се истакнува благодарение на неговите успешни облини. Како повеќе од интересен детал, оставајќи го настрана дизајнот, можеме да ви го кажеме тоа ни нуди снимање видео во 4K, нешто што треба да го имаме предвид за тоа колку може да биде интересно.

Ниту, пак, не треба да пропуштиме да ја споменеме камерата на овој Huawei G9 Plus, еден од најценетите и најинтересните аспекти за корисниците. Што се однесува до задната камера наоѓаме а 16 мегапикселен сензор, со двоен LED блиц И тоа како што веќе споменавме ви овозможува да снимате видеа во 4K резолуција. Во однос на предната камера, таа монтира сензор од 8 мегапиксели, што во принцип изгледа доволно за да се направи скоро совршено селфи.

Цена и достапност

Huawei потврди во официјалното претставување на овој G9 Plus дека засега ќе биде достапен само во Кина, иако првите гласини веќе зборуваат за можно пристигнување во Европа и многу други земји во светот во наредните месеци.

Резервацијата во Кина на овој уред започнува на 25 август со цена што е 2.399 јуани, околу 320 евра за промена на верзијата со 3 GB RAM и 32 GB простор.. Кинескиот производител во моментот не ја потврди цената на другите верзии што ќе се појават на пазарот.

Искрено верувам дека Huawei успеа повторно да создаде избалансиран терминал, со внимателен дизајн и многу интересна цена. За жал, во овој момент нема да можеме да имаме пристап до овој Г9 Плус во Европа, иако се плашам дека нема да потрае многу долго за да се види во нашата земја, бидејќи ќе се надеваме дека ќе го набавиме со цена многу слична на да бидат понудени од следната недела во земјата на потекло на Huawei.

Што мислите за овој нов Huawei G9 Plus?. Кажете ни го вашето мислење во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.