Huawei Mate 10 и Mate 10 Pro ќе додадат отклучување на лицето

Huawei продолжува да им го донесува најдоброто од технологијата на своите уреди и во овој случај имаме пристигнување на ажурирање за Huawei Mate 10 и Mate 10 Pro во кое ќе се имплементира. отклучување на лицето.

Ова ново ажурирање на софтверот на Huawei Mate 10 Series од далечина ќе вгради технологија за препознавање на лицето во двата уреди. Овој софтвер првично беше создаден за семејството P20, но сега е достапен и во Huawei Mate 10 како во Mate 10 Pro.

Отклучувањето лице се додава на сензорот за отпечатоци и лозинката

Очигледно ова е ажурирање за подобрување на системот за отклучување и затоа сензорот за отпечатоци и лозинката ќе продолжат да бидат целосно достапни на овие Huawei P10 и P10 Pro. Системот за препознавање на лице на Huawei брзо го доловува лицето, обезбедувајќи подобро корисничко искуство при отклучување на уредот.

Овој режим на отклучување има можност за откривање во живо 2D за да се осигура дека не може да се отклучува со фотографии или со екран, како што видовме во првите сензори вградени во некои компании надвор од Apple. Новата надградба ќе пристигне преку ОТА и е веќе достапна за бесплатни уреди, на останатите уреди добиени преку операторот ќе им треба малку подолго за да го добијат ажурирањето, но сите на крајот ќе бидат ажурирани.

Користење на сензорот за лице на Huawei P10 и P10 Pro

Начинот на употреба е навистина едноставен и по ажурирање на софтверот на уредот, ќе имаме можност да го активираме отклучувањето лице во подменито што ќе го најдете под името на "Безбедност и приватност". Првиот пат кога ќе пристапиме, од нас ќе биде побарано да фотографираме за да создадеме профил на лицето. Откако ќе заврши процесот, ќе можеме да избереме помеѓу две форми на отклучување на лицето: „Директно отклучување“ и „Лизгање за отклучување“. Првиот автоматски ќе го отклучи екранот на мобилниот телефон кога екранот е вклучен, препознавајќи го лицето на корисникот, а вториот ќе побара од корисниците да извршат движење со лизгање откако лицето ќе се препознае.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.