Huawei Mate 30 без апликации на Google: Сè што треба да знаете

Минатиот четврток официјално беше претставена новата палета на Huawei Mate 30, со неговите два нови телефони. И покрај добрите спецификации, добриот дизајн или добрите камери, е отсуство на апликации на Google и услуги на Google Play што најмногу ги зграби насловите во овој случај, како и употребата на верзија со отворен извор на Андроид.

Блокадата што компанијата ја трпи од САД Тоа е нешто што целосно влијае на овој опсег на Huawei Mate 30. Поради оваа причина, телефоните се принудени да користат верзија со отворен извор на Android и да немаат достапни апликации или услуги на Google.

Нема апликации на Google и услуги на Google Play

Апликациите на Google нема да бидат стандардно инсталирани на телефони, нешто што се шпекулираше овие недели. Затоа нема да бидат инсталирани услуги на Google Play во овие модели природно во овие Huawei Mate 30. Што значи дека телефоните немаат стандардно инсталирани Google Play, продавница за апликации или апликации како што се Мапи, Gmail или асистент. Исто така, тие не можеа да се преземат на почетокот.

Иако од Хуавеи е потврдено дека пристапот до нив ќе биде олеснет, но начинот на кој тоа ќе биде можно не е прецизиран. Huawei Mate 30 не би биле првите телефони на пазарот што немаат услуги на Google Play. Многу модели на кинески брендови пристигнуваат без нивСамо во овој случај инсталацијата ќе биде комплексна, иако кинеската марка ќе го отклучи подигнувачот, па затоа треба да биде можно.

Затоа, телефоните нема да ги имаат природно. Вклучувањето телефон во овој опсег нема да биде како во другите модели на Android, бидејќи нема да ги имаме истите апликации или да се најавуваме со сметка на Google, како што е случај досега. Иако компанијата дава гаранции дека овие Huawei Mate 30 тие ќе бидат компатибилни со апликации како што се YouTube, Gmail или Google Maps. Само што нема да дојдат инсталирани по дифолт и во моментот не е познат методот што ќе им биде даден на корисниците за да имаат пристап до нив.

Откако ќе се инсталираат апликациите, сè би функционирало нормално на телефонот, како што сме навикнале. Досегашниот сомнеж е како ќе биде можно да имате услуги на Google Play или апликации на Google на еден од овие уреди. Ова е нешто на што се работи во моментов, како што рекоа од самиот производител, па за неколку недели треба да има поголема јасност во тој поглед.

Што има Huawei Mate 30 наместо тоа?

Отсуството на услуги на Google Play и апликациите на Google е дополнето со свои услуги. Компанијата нè остава со HSM (мобилни услуги Huawei) на двата телефони, покрај тоа што има своја продавница за апликации, Галерија на апликации. Фирмата прави важна инвестиција за проширување на бројот на апликации во неа, во моментов повеќе од 11.000, така што корисниците кои ги имаат овие Huawei Mate 30 имаат пристап до нив.

Покрај тоа, од потписот беше потврдено дека ХСМ вклучува воведување на ваши сопствени GSM, GPS и мапи. Значи, услугите што се неопходни во телефоните со Android нема да изостануваат во овие модели. Најверојатно, фирмата ќе користи свои мапи, за кои веќе објавија дека ги развиваат и дека ќе бидат официјални во октомври. Еден вид на „Гугл мапи“, но од самата компанија.

Некои од вообичаените апликации на Android исто така ќе бидат заменети. Овој блок ве спречува да можете да го користите „Помошникот на Google“ на телефони. Затоа, компанијата нè остави со асистентот на Huawei, асистент за овие Huawei Mate 30, кој ќе обезбеди многу од функциите што веќе ги знаеме во асистентот на Google обично. Може да извршувате активности на телефон, како што се повици, читање пораки, отворени апликации или многу повеќе. Иако е најверојатно дека нема да ги има сите дејства или функции што асистентот на Google нормално ни ги нуди.

Андроид со отворен извор

Корица на EMUI 10

Другата голема промена во Huawei Mate 30 е употреба на Андроид со отворен извор. Блокадата на Соединетите држави ги принудува да прибегнат кон делот со отворен извор на оперативниот систем, достапен за секој што сака да го користи. Додека му даваат EMUI 10, неговиот слој за прилагодување, за да го добиеме искуството на кое сме навикнати на Android.

Корисниците нема да се грижат за ажурирања во овој случај, бидејќи Андроид со отворен извор, во својата верзија 10, ќе добијат безбедносни ажурирања во секое време. Значи, телефоните ќе бидат заштитени од закани. Идните верзии на оперативниот систем исто така ќе бидат примени, во оваа верзија со отворен извор, без апликации на Google.

Интерфејсот EMUI 10 исто така ќе се ажурира, сигурно се сели во ЕМУИ 11 следната година. Во оваа смисла, не треба да има премногу промени во споредба со претходните верзии на слојот.

HarmonyOS како оперативен систем

На почетокот на август, Huawei претстави свој оперативен систем, наречен HarmonyOS. Кинескиот бренд планира да го користи во многу видови уреди, но главно во областа на Интернет на нештата. Значи, тоа е нешто што можеме да го видиме во производи како што се телевизори, звучници и многу други. Не е исклучена употреба на тоа во телефони.

Иако HarmonyOS сè уште не е подготвен да се користи на телефониЗатоа не пристигна во Huawei Mate 30. Кинескиот бренд вели дека приоритет е да користи Android, но употребата на овој оперативен систем е нешто што исто така се разгледува. Иако во некои медиуми се зборува за употреба на овој систем, транзицијата може да трае неколку години. Значи, тоа е нешто што може да се најде во дело, но во секој случај ќе биде потребно време да се официјализира.

Не смееме да исклучиме дека во блиска иднина ќе заврши со користење на овој оперативен систем во телефоните на брендот. Особено ако односот со Соединетите држави остане негативенНо, брендот продолжува да се обидува да го користи Андроид на своите телефони.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.