Huawei Mate 9 Pro со закривен екран сега е официјален

Huawei Mate 9 Pro

Вчера ви покажавме неколку филтрирани слики од она што се чинеше дека е Huawei Mate 9 Pro, нова верзија на предводникот на кинескиот производител што ќе им се придружи на Mate 9 и Marte 9 Porsche Design што веќе ги запознавме пред неколку дена на презентацискиот настан организиран од Huawei. Она што никогаш не ни помислувавме е дека само неколку часа подоцна ќе го знаеме официјалното пристигнување на пазарот на оваа нова верзија на Huawei Mate 9.

Како што можевме да видиме вчера, и повторно денес, на сликите на новиот паметен телефон, единствените детали што се менуваат се во дизајнот, со вградување на закривен екран. Некои експерти веќе го опишаа овој Huawei Mate 9 Pro како а Поевтина верзија на Huawei Mate 9 Porsche Design. Некои помалку експерти како мене гледаат во овој уред терминал многу сличен на Galaxy S7 edge.

Прво на сите, ние ќе ги разгледаме главните карактеристики и спецификации на новиот Huawei Mate 9 Pro;

 • Димензии: 152 x 75 x 7.5 mm
 • Тежина: 169 грама
 • Екран: 5,5 инчи со резолуција 2560 × 1440 px и закривен
 • Процесор: Кирин 960 со 8 јадра на 2.3 и 1.8 гигахерци
 • Графички процесор: Mali-G71 MP8
 • RAM меморија: 4 GB или 6 GB LPDDR4
 • Меморија: 64 GB или 128 GB проширување и во двата случаи со картички microSD
 • Задна камера: двоен сензор со оптичка стабилизација и потпишан од Leica, 12 мегапиксели во боја и 20 мегапиксели b / w
 • Предна камера: 8 мегапиксели
 • Батерија: 4.000mAh со брзо полнење
 • Оперативен систем: Андроид 7.0 Нугат со слој за прилагодување EMUI 5.0
 • Поврзување: USB тип C 3.0, читач на отпечатоци и NFC

Оваа трета верзија на Huawei Mate 9 нема на што да му завидува на кој било од другите два, а исто така и на кој било друг уред на таканаречениот пазар на висока класа. Перформансите се и повеќе од сигурни благодарение на процесорот Kirin 960 кој Huawei го опиша како најдобар и најмоќен процесор на пазарот, победувајќи ги скоро сите ривали, освен A10 на Apple.

Huawei Mate 9 Pro

Цена и достапност

Достапноста на овој Huawei Mate 9 Pro сè уште чека на потврда од кинескиот производителе што некои гласини сугерираат дека тој може да биде достапен само во Кина, иако би било чудно ако не стигне до Европа поради големиот интерес за голем број корисници.

Што се однесува до цената, таа ќе биде поблиску до онаа со Huawei Mate 9 од онаа со Porsche Design.

Тука ви го покажуваме цени на двете верзии на Huawei Mate 9 Pro што ќе бидат достапни на пазарот;

 • Huawei Mate 9 Pro со 4 GB RAM + 64 GB ROM: 4699 јуани (632 €)
 • Huawei Mate 9 Pro со 6 GB RAM + 128 GB ROM: 5299 јуани (713 €)

Што мислите за овој нов Huawei Mate 9 Pro?. Кажете ни го вашето мислење во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)