Huawei Mate X, новиот телефон што се склопува и се спротивставува на Galaxy Fold

Кинескиот гигант Huawei немаше да зјапа додека Samsung сакаше да заземе преден план на пазарот за паметни телефони и телефони што се склопуваат, толку многу што беше во можност да даде важен удар на масата што би ги направила трошките на Galaxy Fold во вниманието на она што го видовме денес на презентацијата уживајќи за време на на Светски мобилен конгрес за оваа 2019 година одржан во Барселона.

Allе ви кажеме сè за новиот Huawei Mate X, телефонот што ќе се соочи со Samsung Galaxy Fold без страв. Затоа, останете со нас затоа што имаме многу да ви кажеме за овој одличен уред.

Тотално различен дизајн од Galaxy Fold

Првото нешто што дизајнерскиот тим на Huawei сакаше да го потенцира е диференцијација, ние се соочуваме со терминал што е неизбежно цел екран, тоа е затоа што е составено од единечен OLED дисплеј Тоа што се расплетува е составено од вкупно осум инчи во големина. Овој пат наоѓаме уред што се преклопува како да е корица на книга. Од една страна ќе имаме поизразена проекција каде ќе ја најдеме физичката врска на USB-C и распоредот на камерите. Ова е првото нешто што не погодува.

Наместо да имате еден вид полица каде што се наоѓаат фотоапаратите, како и да имате различни панели, како што тоа го прави Самсунг, кој постави два панели, еден чудно мал и тесен за кога телефонот е затворен, а друг што е одвиткан, како што се затвора „навнатре“. Овој Huawei Mate X се преклопува, па затоа екранот е секогаш изложен, всушност она што го гледате од телефонот со ова „преклопено“ е буквално екранот. Нај curубопитната работа и тоа исто така се разликува од конкуренцијата, каде што се чини дека Huawei направи добар удар на табелата на ниво на дизајн, е фактот дека ни останува вкупната преклопена дебелина на телефонот од само 11 милиметри, и ова има непобедлива заслуга. 

Технички карактеристики кои не заостануваат

На нумеричко ниво, се чини дека Huawei не сакаше да се пофали толку многу, започнавме со тројна сензорска камера чии детали не се ослободени, замислуваме дека тоа се должи на фактот дека сè уште немаме вести за Huawei P30, следниот одличен телефон на фирмата Азија и дека ќе му биде судено да го земе жезолот за водач на фотографско ниво. Но, сè немаше да биде фотоапаратот, како што рековме целосно отворен 8-инчен екранкако и 6,6-инчен екран напред и 6,38-инчен екран одзади кога е преклопен. Овој екран нема пријателски однос со голо око и ја оставаме толку популарната панорамска визија далеку зад нас, сепак, ќе понуди резолуција од 2.480 x 2.000 пиксели, што не е лошо.

Во меѓувреме, на ниво на бруто моќност Huawei го опреми овој Mate X со процесор Кирин 980 веќе позната и дизајнирана од самата фирма, поддржана од 8 GB RAM меморија што технички ќе го разнесе уредот. 5G технологијата за мобилни податоци за која толку многу се зборува сега не може да изостане, тотално бескорисна бидејќи сè уште не е распоредена никаде на практичен начин. На ниво на автономија, тој исто така сака да биде лидер во склопување телефони, наоѓаме вкупно 4.500 mAh кои можат да се полнат од адаптери до 55 W без да се троши нивната моќност, со што се нуди вкупно оптоварување еднакво или поголемо од 85% за само 30 минути, вистинско лудило.

Многу непознати уште

Имаме многу работи што треба да знаеме за да ја процениме конечната набавка на таков уред, тој ќе биде лансиран во Европа до 2.299 евра за неговата верзија од 512 GB простор за складирање, иако се претпоставува дека ќе има различни верзии на складирање. Тој имаше смелост да каже дека ќе биде достапно во април, на датуми многу слични на оние што ги објави Samsung за својот Galaxy Fold, дали е овој уред до сега?

Друг дел во кој уживавме во премногу малку информации е софтверот, Самсунг јасно стави до знаење дека работи со Гугл за да направи верзија на Андроид целосно компатибилна со овие телефони што се преклопуваат за кои сега толку многу се зборува, сепак, Huawei го има својот главен непријател MIUI што може да направи овој уред да пропадне, Се надеваме дека непознатите на ниво на софтвер ќе бидат расчистени во наредните недели или во текот на истиот #MWC19 да ве информирам, но реалноста е дека сега она што предизвикува најголеми сомнежи е токму начинот на кој MIUI ќе се спроведе на толку голем систем на екран, што ќе бара екстремно флуидна работа за да не се казнува претерано корисничкото искуство .


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.