Huawei MatePad, анализа: Таблет што стои до iPad

Кинеската компанија Хуавеи продолжува со ногата кон гасот со цел да го задржи својот календар за лансирање неисправен. Неодамна дојде редот на Huawei MatePad, еден од „starвездените“ производи на фирмата и кој продолжи да се обновува со цел да се задржи добрата репутација што и претходеше.

Во оваа прилика, Huawei сакаше да го потенцира студентскиот сектор и опсегот на пристап до овој производ, што заради неговите карактеристики е доста високо. Откријте со нас новиот Huawei MatePad, кои се неговите карактеристики и тестовите што ги извршивме за да ви кажам сè.

Како што често се случува во нашите детални прегледи, овој пат вклучивме и ново видео во кое можете да го видите целосното отклучување на новиот MatePad во своето стандардно издание, како и нашите обемни тестови каде што можете да ги погледнете неговите перформанси. Препорачувам да поминете низ нашиот канал на YouTube, да се претплатите и секако да ни оставите лајк ако ви се допадна видеото. Сега да продолжиме со детален преглед.

Материјали и дизајн

Да почнеме со дизајнот. Во овој случај, Huawei се одлучи за 10,4-инчен производ, кој се истакнува главно по тоа колку се мали неговите предни рамки, нешто што навистина многу ми се допадна. Пред нас е камерата за видео конференција, додека во задниот дел имаме единствен сензор кој излегува од шасијата.

 • Големина: X x 245 154 7,3 mm
 • тежина: 450 грамови

Пристапивме до верзијата во боја на сиво на полноќ, со алуминиум на задната страна и необичен резултат при избегнување стапалки. Во однос на материјалите, се чини дека е вистински успех. Во врска со ова, ми беше пријатно со секојдневната употреба и ракување, да, мора да запомниме дека наоѓаме ултра-панорамски формат што може да стане чуден за оние кои се навикнати на нешто повеќе „квадратни“ таблети.

Технички карактеристики

На техничко ниво, овој производ практично не остава ништо зад себе, Ја потенцираме неговата 4 GB RAM меморија во тестираната единица, како и повеќе од ратификуваниот процесор за сопствено производство од Huawei. Ова се сите детали:

 • Процесор: Кирин 810
 • меморија RAM меморија: 4 GB
 • Складирање: 64 GB со microSD проширување до 512 GB
 • Екран: 10,4-инчен IPS LCD панел со резолуција 2K (2000 x 1200)
 • Фронтална камера: Широк агол од 8MP со снимање FHD
 • Задна камера: 8MP со снимање FHD и LED блиц
 • Батерија: 7.250 mAh со оптоварување од 10W
 • Поврзување: 4G LTE, WiFi 6, Bluetooth 5.1, USB-C OTG, GPS
 • Звук: Четири стерео звучници и четири микрофони

Несомнено, во техничкиот дел ќе пропуштиме неколку работи во оваа таблета што се чини дека се подготвени за добра доза на работа и развој. Без сомнение, станува добар секојдневен придружник благодарение на неговиот хардвер. Јасно е дека кога играме видео игри нема да најдеме врвни резултати, но како што видовте на тест видеото, имаме доволно. Од своја страна остатокот од апликациите посветени на консумирање мултимедијална и канцелариска автоматизација содржат правилно.

Компатибилност со сопствени додатоци

Во овој случај потенцираме дека иако не сме биле во можност да ги тестираме над малата претходна града од пред неколку месеци, овој MatePad е целосно компатибилен со Huawei M-Pencil што ќе ни овозможи да цртаме и пишуваме со значителен квалитет.

Од своја страна, исто така, пожелно е да се користат додатоци како што е сопствен капак / тастатура, која иако нема trackpad систем, ќе ни помогне да извршуваме подобри задачи за автоматизација на канцеларијата и секако да работиме со таблетот. Овој случај ви одговара со ракавица и клучното патување се покажа како доволно во нашите тестови.

Мултимедијално искуство

Една од клучните точки на овој вид на производи е токму потрошувачката на мултимедијална содржина, а тоа за Хуавеи е обично сосема јасно. Имаме 10,4-инчен панел во ултра-широк формат. Вака имаме панел IPS LCD со 2K резолуција (2000 x 1200) што е способен да понуди 470 гранки осветленост. Резултатот беше добар во скоро секој аспект. Кинеската фирма обично добро ги прилагодува своите панели и случајот со MatePad не е исклучок, овој дел навистина ни се допадна.

Иако осветленоста на 470 гниди не изгледа изненадувачки, таа е повеќе од доволно да ни обезбеди мултимедијална содржина во сурова околина, како што е силната сончева светлина. Исто така, го истакнуваме звукот со неговите четири звучници, звучи силно, се издвојуваат басот и средните делови, а искуството со кино и видеа на YouTube е доста поволно. Немаме приклучок Jackек од 3,5 мм, но Huawei вклучува адаптер за USB-C до 3,5 mm Jackек во кутијата за најкласичните. И покрај тоа, искуството со потрошувачката на мултимедија е кружно, ми се чини, без сомнение, неговата најистакната точка.

Искуство за општа употреба

Како што се случи во други прилики, ние го имаме „проблемот“ на отсуство на апликации на Google, нешто што особено го казнува таблетот со оглед на неговото чувство за продуктивност (Google Drive… итн.) и за трошење содржина (Netflix, YouTube). Ако нè следите, ќе знаете дека Huawei има малку вина во овој дел, каде што сè уште е на сила политичкото вето на Доналд Трамп (САД).

Сепак, сè уште е можно и лесно да се преземат потребните чекори за да се направи целосно компатибилен производ со „Апликации на Google“. Од своја страна, Галеријата на апликации Huawei продолжува да расте, иако не ги задоволува целосно нашите потреби. Ова е делот што најмногу завршува замаглувајќи искуство, кое со исклучок на овој дел беше сè уште добро. Во однос на автономијата, најдовме искуство близу 9 часа екран, Во зависност од содржината што ја трошиме и „трската“ што му ја даваме на процесорот. Никогаш не смееме да заборавиме дека ни недостасува брзо полнење, 10W напојувачот ќе ни одземе повеќе од два часа за полнење.

Мислење на уредникот

Се соочуваме со производ кој во моментов Не е на продажба во Шпанија, нејзината сестра MatePad Pro, но главната атракција на овој MatePad е цената, која е официјално утврдена на 279 евра, многу конкурентен имајќи ги предвид сите негови карактеристики и фактот дека во одредени продажни места ќе биде по пониски цени дури и со одредени понуди. Без сомнение, Huawei MatePad се спротивставува на конкуренцијата нудејќи карактеристики со кои е тешко да се совпаднат.

МатеПад
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
279 a 249
 • 80%

 • МатеПад
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 85%
 • Екран
  Уредник: 90%
 • Перформанси
  Уредник: 75%
 • Камера
  Уредник: 50%
 • Автономија
  Уредник: 80%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Добро изградени материјали и дизајн и компактен во рамки
 • Одлично искуство при консумирање мултимедијална содржина
 • Добар спој на ниво на хардвер

Contras

 • Апликациите на Google сè уште се отсутни
 • Во таблета никогаш нема резервна порта Jackек од 3,5 мм
 • Може да вклучи некои додатоци како молив
 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)