Huawei MediaPad M6: Преглед на таблет со многу да се каже

Таблетите се вид на уред кој е сè помалку баран на пазарот, Ова може да се должи на доминантната позиција на одредени брендови и пред се на малата транзиција помеѓу моделите, што ги тера корисниците да останат што е можно подолго со оној што главно го набавија. Голем дел од вината е исто така кај паметните телефони кои се дизајнирани со се поголема моќ и поголема големина, предизвикувајќи да размислиме дали вреди таков производ.

Во оваа прилика Го тестиравме Huawei MediaPad M6, хит на табелата на пазарот на таблети со неколку многу интересни карактеристики. Останете со нас и откријте ја оваа длабинска анализа.

Дизајн: Безбеден, мазен

Наоѓаме таблета со голема, но компактна големинаНеговата мерка е 257 x 170 x 7,2 mm на 10,8-инчен панел, односно над 75% од површината е екран, а на дебелината не и завидуваат на некои паметни телефони од висока класа. Во однос на тежината, останавме малку под 500 грама, што го прави удобен производ и прилично лесен за транспорт и особено за употреба со една рака, нешто што е доста релевантно.

 • Големина: X x 257 170 7,2 mm
 • тежина: 498 грамови

Изграден е на а анодизирана алуминиумска шасија и има рамен преден дел и црна рамка. Имаме четири звучници на врвовите и судејќи според логото на Huawei на предната страна, добро е размислено да се користи хоризонтално поголемиот дел од времето. На предната страна, исто така, наоѓаме читач на отпечатоци од прстот што е USB-C приклучок, а во долниот десен агол 3,5 милиметарски приклучок за најсталгичен звук (да, не вклучува слушалки во кутијата). Едноставен, но убав дизајн, Искористувањето на рамката за вклучување на компактен читач на отпечатоци изгледа како успех.

Хардвер: Градите со Кирин и малку од сè

Како што рековме, голем дел од протагонизмот на овој Huawei MediaPad M6 тој е преземен од Kirin 980 и GPU Mali G76, повеќе од докажано и придружено со 4 GB RAM меморија што ќе ги воодушеви корисниците.

Бренд HUAWEI
Модел MediaPad M6
Процесор Кирин 980
Екран 10.8 инчен LCD-IPS 2K со 280PPP во формат 16:10
Задна фото-камера 13MP со LED блиц
Предна камера 8 пратеник
RAM меморија 4 GB
складирање 64 GB може да се прошири преку microSD
Читач на отпечатоци Да
Batería 7.500 mAh со брзо полнење 22.5W USB-C
Платформа Android 9 Pie и EMUI 9.1
Поврзување и други WiFi ac - Bluetooth 5.0 - LTE - GPS - USBC OTG
тежина 498 грамови
Димензии X x 257 170 7.2 mm
цена 350 €
Врска за купување КУПУВАЈТЕ Huawei MediaPad M6

Останатите карактеристики се исто така на ниво на овој уред на кој не му недостасува апсолутно ништо, вклучително и паметен приклучок на дното што ќе ни овозможи да набавиме тастатури за таблетот што го прават практично „компјутер“ со сите зборови (сè уште не сме можеле да ја тестираме тастатурата и неговата цена е околу 80 евра).

Мултимедијален дел: Високо задоволителен

Ако се вика „Медија“ подлога, тоа ќе биде за нешто, имаме панел кој има фантастична осветленост, со резолуција од 2К или WQXGA како што некои претпочитаат да ја нарекуваат. Ова нуди добри црнци и прилично точна репродукција на боите, како што можете да видите во видео-анализата што е главна на овој преглед. 10,8-инчниот екран ни понуди повеќе од задоволителни резултати, добро извршување на дејствијата што ги прашуваме. Покрај тоа, неговиот сооднос на аспект 16:10 Јасно е насочено кон потрошувачката на аудиовизуелни содржини, а тоа се цени кога ги користиме соодветните платформи.

Овој панел има Dolby Vision (HDR), но звукот не заостанува. Четири Харман Кардон потпиша звучници со поддршка на Долби Атмос што го радува производот, и за слушање музика и за гледање филмови и играње видео игри, во делот за звук е еден од најдобрите производи во својата категорија, а можеби и најдобар во неговиот опсег на цени. Ја слушаме содржината гласна, јасна и без изобличувања, голем извик до Huawei за работата направена на аудио-звукот на овој производ.

За одбележување е и главната камера од 13MP со LED блиц, што нуди повеќе од прифатлив квалитет во нашите тестови, со „макро“ режим што не изненади и што ќе биде идеално надополнување на овој производ.

Многу повеќе од плеер за содржини

Треба да се исклучи од неговиот карактер како производ дизајниран да троши содржина, но имаме USB-C OTG конекција на дното што се шири бескрајноста можностите за ниво на додатоци на овој производ. Ние исто така имаме идеална тежина и големина за кој било вид на задача. Ако го придружуваме со повеќе од пристоен хардвер и фактот дека работи Андроид 10 од EMUI 10.0, Ги имаме сите состојки во тенџерето за да уживаме во одлична алатка за продуктивност што сметам дека е многу попривлечна од кој било лаптоп во неговиот опсег на цени.

А тастатурата? Huawei стави решение на тоа со својата паметна тастатура (се продава одделно). Добивме задоволителни резултати играње игри (PUBG и CoD Mobile) и извршување канцелариски задачи благодарение на вообичаените апликации како што се Microsoft Word, Outlook и Excel.

Автономија и сенка на ветото на Трамп

Започнуваме со автономија, 7.500 mAh со брзо полнење до 18W (вклучено во полето) што ги воодушевува корисниците, помалку од 2 часа за целосно полнење и повеќе од два дена трошење на секаква содржина и играње е она што можеме да го кажеме од нашите тестови, тие беа доста задоволителни, на ниво на батерија, точка каде што овие производи обично не успеваат, Huawei уште еднаш покажа дека знае многу добро да ги работи работите во делот за батеријата.

За жал, се враќаме да разговараме за производ во кој немаат услуги на Google и апликации на Google. Во нашиот преглед ќе видите како за помалку од пет минути веќе ќе ги имате сите овие функции во функција, но ова вето од Трамп и Гугл завршува малку замаглувајќи го искуството со производот, како што се случи во тоа време со Huawei Mate 30 Pro , беше предодреден да се позиционира како еден од најдобрите во однос на квалитетот на цената на пазарот.

Мислење на уредникот

И покрај неизбежниот и неволен проблем со отсуството на „Услуги на Google“, ние сме соочени со производ што квалитетно-цената се бори лице в лице со големиот ривал, iPad, што е подобар од еквивалентната верзија по цена во скоро сите аспекти. Многу далеку, исто така, во однос на квалитетот на цената на конкуренцијата, победувајќи со огромно мнозинство до таблетите што другите брендови ги презентираа во последно време и останаа само подолу во одредени аспекти, како што е екранот. Huawei успеа да направи кружен производ, таблет за околу 350 евра што може да го користите за работа, проучување и уживање во мултимедијална содржина со големи претензии.

Huawei MediaPad M6
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
350
 • 80%

 • Huawei MediaPad M6
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Екран
  Уредник: 87%
 • Перформанси
  Уредник: 90%
 • Камера
  Уредник: 70%
 • Автономија
  Уредник: 85%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 90%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 87%

Добрите

 • Внимателно и извонредно производство, отпорни материјали
 • Компактна големина, лесна и пријатна за употреба
 • Хардверот е моќен и свети кога трошите содржина
 • Одлична вредност за цената

Contras

 • Тие се обложуваат на панел 2K над технологијата OLED
 • Тезги за брзо полнење на 18W
 • Некој друг додаток недостасува во пакувањето
 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.