Huawei Nova и Nova Plus, новите смартфони Huawei

Huawei со текот на времето стана еден од најголемите производители на пазарот на мобилни телефони и секој настан на кинескиот производител предизвикува големи очекувања. Денешното одржување во ИФА не беше помалку и служеше за официјално исполнување на нови Huawei Nova и Huawei Nova Plus, два нови паметни телефони кои ќе станат дел од т.н. среден опсег, со премиум дизајн.

Многумина од нас очекуваа наследник на успешните Huawei Mate S што беше официјално претставено на последното издание на IFA, но Huawei одлучи да се обложи на два нови терминали, оставајќи го терминалот стар точно една година без наследник барем засега.

Huawei јасно се обложува на дизајнот

Првото нешто што го привлекува вниманието и на Huawei Nova и на Huawei Nova Plus е нивното дизајн, згрижена до последниот детал и тоа не останува незабележано за апсолутно никаков изглед. И двата уреди можат да се пофалат со ултра-компактен дизајн за кој се користени високо квалитетни материјали и скоро би можеле да кажеме дека тие се повеќе типични за терминалите за повици од висока класа.

Дизајнот во голема мера наликува на оној на Nexus 6P што кинескиот производител го разви за Google и кој сега се чини беше основа за овие нови Huawei Nova. Можеме да кажеме и дека има допир со успешниот Mate 8, со одлично фронтално искористување што достигнува до 75%.

Конечно, како што потврди и самата Хуавеи, исечоците на металот што се користеше за конструкција на уредите се направени со дијамант, нешто што несомнено ќе изненади и многу.

Huawei Nova

Huawei Nova

El Huawei Nova Тој е првиот од двата терминали што официјално ги претстави денес Huawei, и има 5-инчен екран. Тесната рамка на екранот од само 1.8 милиметри и односот на екранот во споредба со телото на паметниот телефон се две од обележјата на овој мобилен уред.

Без да престанеме да зборуваме за екранот, мора да потенцираме дека има Густина на пиксели од 443 dpi и контраст од 1500: 1, што можеби не ви кажува ништо. Меѓутоа, ако го споредиме со екранот на iPhone 6s, тој е за 10% поголем од оној на мобилниот уред Apple, што без сомнение е нешто што треба да се земе предвид.

Следно ќе направиме комплетен преглед на главните карактеристики и спецификации на овој Huawei Nova;

 • 5-инчен екран со Full HD резолуција и контраст на екранот од 1500: 1
 • Окта-јадрен процесор Snapdragon 650 кој работи со 2GHz
 • 3GB RAM меморија
 • Внатрешна меморија од 32 GB со можност за нивно проширување преку картички microSD до 128 GB
 • Поврзување со LTE
 • Главна камера со сензор од 12 мегапиксели
 • Оперативен систем Android 6.0 Marshmallow со слој за прилагодување Emui 4.1
 • USB-C конектор
 • Читач на отпечатоци ставен на задната страна
 • 3.020 mAh батерија што ветува голема автономија според кинескиот производител

Huawei Nova Plus

Huawei Nova Plus

Што се однесува до Huawei Nova Plus, наоѓаме неколку разлики во однос на Huawei Nova. Главната престојува во големина на екранот што се зголемува до 5.5 инчи а исто така и сензорот на главната камера, кој ќе има повеќе мегапиксели што ќе ни овозможи да добиеме фотографии со повисок квалитет.

Сега ќе го разгледаме главните карактеристики и спецификации на овој нов Huawei Nova Plus дека денес е официјално презентиран во рамките на IFA 2016;

 • 5,5-инчен екран со FullHD резолуција
 • Окта-јадрен процесор Snapdragon 650 работи со 2GH
 • 3GB RAM меморија
 • Внатрешна меморија од 32 GB со можност за нивно проширување преку картички microSD до 128 GB
 • Поврзување со LTE
 • Вклучена е главна камера со сензор од 16 мегапиксели и оптички стабилизатор на слика
 • Оперативен систем Android 6.0 Marshmallow со слој за прилагодување Emui 4.1
 • Поврзување со USB-C
 • Читач на отпечатоци прикачен на задниот дел
 • Батерија од 3.340 mAh

Цена и достапност

Huawei Nova

Во однос на достапноста на двата мобилни уреди, Huawei потврди дека тие ќе стигнат на пазарот на официјален начин во месец октомври, на сè уште непотврден ден, кој сигурно ќе биде објавен многу скоро.

Цената на Huawei Nova има забележано на 399 евра додека Huawei Nova Plus ќе има само малку повисока цена, од 429 евра. Чудна е малата разлика помеѓу двата терминали, што мора да почекаме да ги потврдиме веднаш штом се појават на пазарот на официјален начин.

Huawei го стори тоа повторно

Уште еднаш и веќе има многу Huawei го стори тоа повторно официјално претстави два нови мобилни уреди кои имаат постигнат дизајн, високи карактеристики и спецификации, а исто така цена што може да биде прифатлива за скоро секој џеб.

Неколку дефекти што би можеле да ги извадиме од овие Huawei Nova и Huawei Nova Plus, иако во отсуство на можност да ги тестираме и исцедиме за да ги провериме сите придобивки што ни ги вети кинескиот производител, тоа веќе мора да го кажеме со финалната верзија на Android Nougat на пазарот Донекаде е чудно што Huawei не сакаше малку да се насочи со инсталирање на новата верзија на оперативниот систем Android. Ова можеби беше избрзано, но имајќи предвид дека тие нема да стигнат на пазарот на официјален начин до октомври, идејата не изгледа толку замислена. Сега ќе видиме колку време им треба на овие два нови уреди за ажурирање Андроид 7.0.

Huawei го стори тоа повторно, нешто што треба да се претпостави кај еден од најголемите производители на паметни телефони во светот и на пазарот, но кој исто така ќе го одобри неговото лансирање по лансирањето.

Што мислите за новите Huawei Nova и Huawei Nova Plus?. Кажете ни го вашето мислење во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   осумте dijo

  Здраво за мене, и двајцата треба да следат дизајн, бидејќи се чини дека некој е далечен роднина на 6p во овој случај Нова и Нова плус повеќе од колега 8 е трагање на колегата 7 со камерата и читачот на двата квадрати! Сакав да ве прашам бидејќи станува збор за фаблет дали го препорачувате Hyundai во живо ултра. Има процесор од 2 GHz mediatek, но овој мислам дека е на висина на процесорите со среден опсег на snapdragon. Имам lg g4 и сакав да го обновам, но не спаѓам во средниот опсег