Huawei Nova ќе биде Nexus 2016 сè додека Google не ги смени своите планови

Huawei Nova

На почетокот на минатиот септември Huawei официјално го претстави новиот Huawei Nova y Huawei Nova Plus -...Huawei Nova Plus»/], Два интересни мобилни уреди со среден опсег, кои скоро никој не ги собира во ниту едно обележано семејство на кинескиот производител. Тие се многу добро примени на пазарот благодарение на нивниот дизајн, нивните карактеристики и нивната не премногу висока цена.

Овие два терминали потсетија на многумина од нас на Nexus 6P што Huawei го направи за Google и дека сега успеавме да потврдиме дека тие беа неговата замена. И тоа е дека според Дејвид Рудок, Управувачки уредник на Андроид полиција, една од најпознатите веб-страници во светот на Андроид, можевме да знаеме дека Huawei Nova и Huawei Nova Plus ќе бидат Nexus 2106.

Сепак, договорот меѓу кинескиот производител и Гугл беше расипан на крајот на 2015 година кога резултатите од продажбата на Nexus 2015 беа далеку од очекуваните. Од тој момент, гигантот за пребарување донесе одлука за производство на нов терминал, од почетната точка, и без помош на Huawei или LG, најновите производители на уреди Nexus.

За жал во времето кога беше расипан договорот помеѓу Google и Huawei, овој веќе работеше на Nexus 2016, а тоа се Huawei Nova што ги имаме денес на пазарот со изглед многу сличен на Nexus 6P.

Остатокот од приказната веќе ја знаеме и тоа го има за свој главен протагонист Google Pixel, што барем за момент бележи голем успех на пазарот, иако има и огромен број критичари.

Дали претпочитавте Huawei да биде задолжен за изработка на Nexus 2016?. Кажете ни го вашето мислење во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Диего тоскано dijo

  Да не спомнувам, дека тој претпочиташе 100% Nexus да не се напушта и Huawei да продолжи да води, во Nexus 6p тоа е одличен телефон. И тоа прави чуда за мене.

 2.   Кивикиви dijo

  Тој дизајн не заслужува да биде од Nexus ...