Huawei официјално ја претставува палетата Huawei P30

Навлака за бои на Huawei P30 Pro

Како што се очекуваше неколку недели, Huawei денес го претстави својот нов асортиман од висока класа во Париз на 26 март. Станува збор за Huawei P30 и Huawei P30 Pro, што е модел во својата премиум среден опсег. Кинеската марка конечно нè остава со ова долго очекувано семејство на телефони. Во овие недели имаше многу гласини за нив. Но, конечно ги знаеме веќе.

Овие нови телефони се официјални. Ние веќе ги знаеме сите детали за Huawei P30 и P30 Pro. Новата висока класа на кинеската марка, која е посветена на обновување на дизајнот, покрај посебното внимание на камерите. На овој начин, тие стануваат репер во овој сегмент на пазарот. Покрај тоа што продолживме со скокот во квалитетот што можевме да го видиме минатата година.

Следно разговараме со вас на секој од овие телефони поединечно. Прво ги презентираме спецификациите на секоја од нив, за да можете да видите што ни остава овој нов врвен бренд. Ние исто така ви кажуваме повеќе за секој телефон. Значи, можеме да ги видиме промените што ни ги остави ова семејство на Huawei P30. Што можеме да очекуваме од оваа нова висока цена?

Спецификации Huawei P30

Huawei P30 Aurora

Првиот телефон е моделот што му го дава своето име на оваа висока класа на кинеската марка. Најдовме нов дизајн, во споредба со минатата година. Компанијата воведе засечен дисплеј во форма на капка вода, особено подискретен од минатата година. Значи, екранот се користи подобро. Особено ако земеме предвид дека рамките се намалија и на извонреден начин. Додека се наоѓа на задната страна на овој Huawei P30, наоѓаме тројна задна камера.

Ова се првите впечатоци што ги создава уредот, но Целосните спецификации можете да ги прочитате овде подолу:

Технички спецификации на Huawei P30
Бренд Huawei
Модел P30
Платформа Андроид 9.0 Пита со EMUI 9.1 како слој
Екран 6.1-инчен OLED со Full HD + резолуција од 2.340 x 1.080 пиксели и сооднос 19.5: 9
Процесор Кирин 980
Графичкиот процесор АРМ Мали-Г76 МП10
RAM меморија 6 GB
Внатрешно складирање 128 GB
Задна камера 40 MP со бленда f / 1.6 + 16 MP со бленда f / 2.2 + 8 MP со бленда f / 3.4
Предна камера 32 MP со решетка f / 2.0
Conectividad Долби Атмос Bluetooth 5.0 приклучок 3.5 mm USB-C WiFi 802.11 a / c IP53 GPS GLONASS
Други карактеристики Сензор за отпечатоци вграден во екранот NFC Отклучување со лице
Batería 3.650 mAh со SuperCharge
Димензии
тежина
цена 749 евра

Можеме да видиме дека Huawei направи измени во надворешноста на овој телефон. Обновен дизајн, со многу поактуелен изглед. Покрај тоа што има подобрувања и во него, за да стане нов врв на палетата за компанијата. Нов примерок за напредокот што го најдовме во овој опсег. Ако минатата година веќе беше успех, оваа година сè укажува на тоа дека таа ќе се продаде многу добро за кинескиот бренд.

Huawei P30: Високата класа е обновена

Huawei P30

За телефонскиот панел a OLED панел со големина од 6,1 инчи, со Full HD + резолуција од 2.340 x 1.080 пиксели. Значи, тој е претставен како одличен екран кога се троши содржина на неа. За процесорот немаше премногу изненадувања. Како што протекуваше овие недели, Huawei P30 пристигнува со Kirin 980. Тој е најмоќниот процесор што брендот го има во моментов. Покрај промовирањето на употребата на вештачка интелигенција во уредот, како и во неговите фотоапарати.

Некои камери кои се едни од клучните аспекти на овој паметен телефон. Наоѓаме тројна задна камера, составен од три сензори со секој јасна задача. Главниот сензор е 40 MP и има бленда f / 1.6. За секундарниот, се користи 16 MP со бленда f / 2.2 и третиот е 8 MP со бленда f / 3.4. Комбинација која ветува многу, од повеќе причини. Комбинацијата на различни типови сензори им нуди мноштво можности на корисниците кога сакаат да фотографираат со оваа висока цена.

На предната страна наоѓаме единствен сензор од 32 MP. Добра камера за селфи, која има и сензор за отклучување на лицето на овој Huawei P30. За батеријата е искористен капацитет од 3.650 mAh, што исто така доаѓа со брзото полнење на марката SuperCharge. Ветува дека ќе вчита 70% од тоа за само 30 минути. Така, ќе ви овозможи да го полните телефонот во кое било време што е потребно на едноставен начин.

Како што веќе се случи со Mate 20, брендот се одлучи интегрирајте го сензорот за отпечатоци на екранот на уредот. За останатите, наоѓаме достапен NFC, што ќе ни овозможи да извршуваме мобилни плаќања на него на едноставен начин. Како што се случи минатата година, го наоѓаме уредот достапен во разни бои.

Спецификации Huawei P30 Pro

Huawei P30 Pro

На второ место го наоѓаме телефонот што го води овој висок опсег. Во врска со дизајнот, Huawei P30 Pro обложува повторно на изрез со намалена големина во форма на капка вода. Тоа е подискретно изрез, што ви овозможува да го искористите максимумот од предната страна. Зад нас имаме четири сензори, три камери и TOF сензор, комбинација што ги надминува професионалните камери. Значи, камерите се јасно силна точка на high-end.

Без сомнение, Huawei P30 Pro станува најдобар телефон што го наоѓаме во каталогот Од марката. Ова се неговите целосни спецификации на уредот:

Технички спецификации на Huawei P30 Pro
Бренд Huawei
Модел P30 Pro
Платформа Андроид 9.0 Пита со EMUI 9.1 како слој
Екран 6.47-инчен OLED со Full HD + резолуција од 2.340 x 1.080 пиксели и сооднос 19.5: 9
Процесор Кирин 980
Графичкиот процесор АРМ Мали-Г76 МП10
RAM меморија 8 GB
Внатрешно складирање 128/256/512 GB (може да се прошири со microSD)
Задна камера 40 MP со бленда f / 1.6 + 20 MP широк агол 120º со бленда f / 2.2 + 8 MP со бленда f / 3.4 + Huawei Sensor TOF
Предна камера 32 MP со решетка f / 2.0
Conectividad Долби Атмос Bluetooth 5.0 приклучок 3.5 mm USB-C WiFi 802.11 a / c GPS GLONASS IP68
Други карактеристики Сензор за отпечатоци вграден во екранот NFC Отклучување со лице
Batería 4.200 mAh со SuperCharge 40W
Димензии
тежина
цена 949 евра

Како што се случи минатата година, Huawei P30 Pro се обложува на нови бои кои го обновуваат неговиот дизајн. Минатата година имавме градиентни бои, кои станаа многу популарни, дури и копирани од други брендови. Huawei се обложува на нови бои оваа година:

 • Црна
 • Бисер бела (имитира боја и ефект на бисери)
 • Килибарно изгрејсонце (ефект на градиент помеѓу портокалови и црвени тонови)
 • Аурора (имитира бои на Северно светло, со нијанси помеѓу сина и зелена)
 • Дишење Кристал (сини тонови инспирирани од карипската вода)

Бои на Huawei P30 Pro

Избор од најинтересните, повик за освојување на корисници. Бидејќи тие многу го истакнуваат обновениот дизајн од висока класа. Значи, тие се повикани да постигнат успех на пазарот. Не само што е обновен неговиот изглед, бидејќи внатрешноста на овој висок опсег ни остава многу интересни новини.

Huawei P30 Pro: Фотографијата како главна карактеристика

Камерите несомнено се визит-карта на Huawei P30 Pro Кинеската марка е посветена на комбинирање на четири сензори во телефонот. На главниот сензор е 40 MP со бленда f / 1.6 И доаѓа со редизајниран RGB филтер. Зелените од него се модифицирани со жолти тонови, така што има поголема чувствителност на светлина. Го достигнува нивото на професионална камера како што тие изразија од брендот. Вториот сензор е широк агол од 20 MP 120º со бленда f / 2.2 и трет, што е едно од најголемите изненадувања.

Huawei воведува сензор од 8 MP со бленда f / 3.4, квадрат, бидејќи во него имаме 5x зум на перископ. Тоа е импресивно зумирање, што ви овозможува да направите 10x оптички зум, 5x хибриден зум и 50x дигитален зум, без губење на квалитетот за кратко време. Ова веќе ги става над нивните конкуренти на пазарот. Исто така, ги надминува професионалните фотоапарати. Заедно со овие сензори го наоѓаме TOF сензорот. Овој сензор е дизајниран да ја разбира работата на фотоапаратот и да применува подобрувања. Покрај тоа, ние исто така наоѓаме вештачка интелигенција во нив.

Камера Huawei P30 Pro

Камерите на овој Huawei P30 Pro се револуција на пазарот. Тие исто така користат AIS, што овозможува единствена стабилизација на сликите, со ноќен режим кој е позициониран како најдобар на пазарот. Во овие камери е воведен и AI HDR +. Благодарение на оваа технологија, имате можност да ја разберете светлината во реално време, овозможувајќи ви да ја надоместите светлината доколку е потребно. На овој начин ќе можеме да ја користиме камерата во сите видови ситуации, без оглед на видот на светлината.

Овие подобрувања не влијаат само на фотографиите, туку и на видеата. Бидејќи дае воведе и ОИС и АИС во снимањето видео. Ова овозможува стабилизирање на видеата во секое време, дури и кога снимате ноќни филмови. Ова ќе овозможи повисок квалитет во сите видови ситуации. Конечно, во предната камера се користи сензор од 32 MP со бленда f / 2.0, каде што исто така имаме отклучување на телефонот на лицето.

Процесор, RAM меморија, меморија и батерија

Кирин 980 е процесор по избор од марката како мозок на овој Huawei P30 Pro.Минатата година тој беше официјално претставен. Тоа е најмоќниот што го имаме во опсегот на брендот. Покрај тоа, наоѓаме присуство на вештачка интелигенција во неа, благодарение на единицата наменета за неа. Овој процесор е произведен во 7 nm.

Во овој случај ние наоѓаме единствена опција од 8 GB RAM меморија. Иако уредот има неколку мемории. Beе можете да изберете помеѓу 128, 256 и 512 GB внатрешна меморија. Сите комбинации имаат можност за проширување на наведениот простор, така што капацитетот за складирање нема да претставува проблем во овој опсег на врвни вредности.

Предниот дел на Huawei P30 Pro

Капацитетот на батеријата е зголемен, нешто што се шпекулираше во последните неколку недели. Овој Huawei P30 Pro го користи батерија со капацитет од 4.200 mAh. Покрај тоа, во него е воведено 40W SuperCharge брзо полнење. Благодарение на ова полнење, можно е да се полнат 70% од батеријата за само 30 минути. Имаме и безжично полнење во него, бидејќи оваа висока класа има стаклено тело.

Huawei P30 Pro пристигнува со Android Pie природно. Заедно со оперативниот систем имаме EMUI 9.1 како слој за прилагодување. Во комбинација со процесорот и функциите за управување со батеријата на Android Pie, автономијата никогаш нема да претставува проблем во високиот опсег. Друг важен аспект за корисниците заинтересирани за телефонот.

Цена и достапност

Задниот дел на Huawei P30 Pro

Откако ќе бидат познати спецификациите на двата телефони, Треба да знаеме само кога ќе бидат пуштени во продавници, покрај цените што ќе ги имаат во секоја од неговите верзии. Иако во оваа смисла наоѓаме само една од P30, додека во другиот модел има неколку верзии.

За Huawei P30, имаме верзија со 6/128 GB. Во овој случај, high-end е лансиран на шпанскиот пазар со цена од 749 евра. Корисниците ќе можат да го купат во истите бои како P30 Pro. Значи, постојат неколку опции, со популарните ефекти на градиент на потписи на нив.

На второ место го имаме Huawei P30 Pro, со неколку комбинации. Една од 8/128 GB и друга со 8/256 GB, и двете потврдени на шпанскиот пазар. Првиот од нив ќе чини 949 евра за пуштање во Шпанија. Додека вториот е нешто поскап, неговата цена е 1049 евра. Двете се издаваат во вкупно пет бои.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.