Huawei P30 Pro, ова е новиот предводник на кинеската фирма

Бевме живи и директно сведоци од Париз на лансирање на она што ветува дека ќе биде еден од најдобрите телефони за оваа година 2019 година, навистина станува збор за Huawei P30 Pro. Ве покануваме да останете со нас затоа што ќе ви покажеме што треба да знаете.

Останете со нас за да ги откриете првите впечатоци од овој неодамна претставен Huawei P30 Pro со своите спектакуларни фотоапарати и сите карактеристики што може да ве остави со отворена уста. Во прилог, овој пост го придружуваме со видео каде што можете да ги видите сите детали за овој Huawei P30 Pro кој монополизира толку многу светла.

Технички карактеристики на Huawei P30 Pro

Технички спецификации на Huawei P30 Pro
Бренд Huawei
Модел P30 Pro
Платформа Андроид 9.0 Пита со EMUI 9.1 како слој
Екран 6.47-инчен OLED со Full HD + резолуција од 2.340 x 1.080 пиксели и сооднос 19.5: 9
Процесор Кирин 980
Графичкиот процесор Мали G76
RAM меморија 8 GB
Внатрешно складирање 128/256/512 GB (може да се прошири со microSD)
Задна камера 40 MP со бленда f / 1.6 + 20 MP широк агол 120º со бленда f / 2.2 + 8 MP со бленда f / 3.4 + Huawei Sensor TOF
Предна камера 32 MP со решетка f / 2.0
Conectividad Dolby Atmos Bluetooth 5.0 USB-C WiFi 802.11 a / c GPS GLONASS IP68
Други карактеристики Сензор за отпечатоци вграден во екранот NFC Отклучување со лице
Batería 4.200 mAh со SuperCharge 40W
Димензии X x 158 73 8.4 mm
тежина 139 грамови
цена од 949 евра

Дизајн: Без премногу промени, обложување на безбедна страна

Имаме фронт кој изгледа доста сличен на Huawei Mate 20, со „пад“ во центарот заменувајќи „изрез“ што се чинеше дека треба да остане. Имаме прилично голем екран од 6,47 инчи со необичен однос 19,5: 9, ова може да изгледа преголемо, но за ова Huawei одлучи да се определи за закривени екрани, како што веќе се случи во Huawei Mate 20 Pro, тоа е т.е. двете страни (десно и лево) Тие имаат изразена закривеност што го продолжува стаклото до крајност и прави да чувствуваме дека немаме каков било вид рамка во страничната област. Ова не е случај на дното, каде што имаме мала рамка, многу позабележителна од онаа на горниот дел од екранот, накратко, нè потсетува многу на онаа на Huawei Mate 20 Pro.

 • Големина: X x 158 73 8,4 mm
 • тежина:192 грамови

Тежината е извонредна, но не и димензиите што благодарение на стаклото на задниот дел и заоблените рабови се прилично удобни. Како што рековме, грбот е направен од стакло во четири нијанси: Црна; Црвена, самракот и ледена бела боја. Сепак, Huawei веќе го укина „квадратниот“ дизајн на задната камера од опсегот Mate и се определува за целосно вертикално уредување на Huawei P30 Pro фотоапаратите.Прилагодена од Leica како и во претходните прилики и придружена веднаш до сензорот ToF и LED блиц.

Треба да се напомене дека овој заден дел е исто така малку закривен на страните за да го олесни зафатот, што го прави да изгледа малку потенок од 8,4 милиметри што ги наведува во своите спецификации.

Екран и батерија: обложување на осигурување

Во оваа прилика Huawei се обложува на 6.47 инчен OLED панел со Full HD + резолуција од 2.340 x 1.080 пиксели и сооднос 19.5: 9, Контрастни квалитети што ни оставија добар прв впечаток во однос на контрастите и бојата, иако за да ја видите нашата одлука во врска со тоа, ќе треба да почекате неколку дена за анализата. Она што е јасно е дека ќе најдеме панел на висина на уредот од средна класа, како и фактот дека Huawei не одлучи да направи скок до 4K резолуции од очигледни причини, автономијата на неговата P серија и Серијата Мате е прегледана од сите специјализирани печат и стана важно тврдење за идните корисници, затоа тие мораат да одржуваат нивоа на висока резолуција, но не ја нарушуваат автономијата.

Од своја страна наоѓаме не помалку од 4.200 mAh батерија, уште еднаш обложувајќи се на брзо полнење, како и на неповторливо безжично полнење, Тоа е, не само што ќе можете да го полните вашиот Huawei P30 Pro преку кој било полнач со Qi стандардот, туку исто така ќе можете да наплаќате и други уреди (било да се тоа паметни телефони, слушалки, додатоци ... итн.) Кои се компатибилни со безжично полнење едноставно ги приближува до уредот, технологија што Huawei веќе го имаше своето деби со Huawei Mate 20 Pro со фантастични резултати.

Одлична камера и сирова моќност за овој Huawei P30 Pro

Камерите повторно ќе бидат ебан момент во овој терминал што сака да популаризира зум од не помалку од десет зголемувања, нешто што веќе малку го видовме кај другите уреди, но без сомнение нема да го достигнат меѓународниот опсег што Huawei има во ваши раце. Имајќи предвид дека е придружен со систем за ласерско фокусирање и стабилизацијата на ОИС, скоро би можеле да потпишат дека Huawei P30 Pro ќе се етаблира како една од најдобрите камери за мобилни уреди во оваа 2019 година. Но, задните сензори не доаѓаат сами, ќе имаме ништо помалку од 32 MP предна камера со f / 2.0 бленда што ќе понуди скоро идентични карактеристики со задните, но со многу поголема поддршка преку софтвер.

 • Ултра широк агол, 20 MP и f / 2,2
 • Главна камера, 40 MP и f / 1,6
 • Хибриден зум 5x + 5x дигитален, 8 MP и f / 3,4
 • Сензор за ToF

За овој Huawei P30 Pro да се пресели Android 9 Pie и EMUI слој 9 азиската фирма одлучи уште еднаш да се обложи на производот «од куќата», процесорот HiSilicon Kirin 980, оној што го користеше кинеската компанија во Huawei Mate 20 и има докажана моќност. Сето ова без да се заборават интересни карактеристики како што е IP68 сертификат отпорен на вода и прашина, USB C 3.1 и 3,5 mm приклучок Jackек за да продолжите да ги користите нашите традиционални слушалки. Тој ни рече да мислиме дека ќе промашиме нешто во овој Huawei P30 Pro, тоа е јасно, па сега треба да ја тестираме изведбата дека е способен да ни понуди да ви ги оставиме нашите последни впечатоци во видео и објава што ќе имате тука во вестите на Гаџет - Блусенс многу, многу скоро.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.