Споредба помеѓу Huawei P40 и Samsung Galaxy S20

Huawei P40 Pro

Како што беше планирано, Huawei официјално го објави новиот асортиман Huawei P40, нов опсег кој е составен од три терминали: Huawei P40, P40 Pro и P40 Pro Plus. Минатиот месец беше претставена новата палета на Galaxy S20, исто така составена од три модели: Galaxy S20, S20 Pro и S20 Ultra.

Сега проблемот е за корисникот, корисник кој ја гледа широката понуда достапна на пазарот на повисока телефонија, се потешко е да се избере кој е терминал кој најмногу одговара на вашите потреби. Ако не ви е јасно за тоа и се сомневате помеѓу Samsung или Huawei, овој напис ќе ви ги покаже разликите помеѓу секој од терминалите.

Поврзана статија:
Споредба: Samsung Galaxy S20 VS Huawei P30 Pro

Samsung Galaxy S20 наспроти Huawei P40

S20 P40
Екран 6.2-инчен AMOLED - 120 Hz 6.1 инчен OLED - 60 Hz
Процесор Snapdragon 865 / Exynos 990 Кирин 990 5G
RAM меморија 8 / 12 GB 6 GB
Внатрешно складирање 128 GB UFS 3.0 128 GB
Задна камера 12 mpx главно / 64 mpx телефото / 12 mpx широк агол 50 mpx главно / 16 mpx ултра широк агол / 8 mpx телефото 3x зумирање
Предна камера 10 мпх 32 мпх
Система operativo Андроид 10 со One UI 2.0 Андроид 10 со EMUI 10.1 со мобилни услуги на Huawei
Batería 4.000 mAh - поддржува брзо и безжично полнење 3.800 mAh - поддржува брзо и безжично полнење
Conectividad Bluetooth 5.0 - Wifi 6 - USB-C - NFC - GPS Bluetooth 5.0 - Wifi 6 - USB-C - NFC - GPS
безбедност читач на отпечатоци под екранот читач на отпечатоци под екранот
цена 909 евра 799 евра

Huawei P40

Започнуваме со опсегот на влез во двата терминали, иако тоа не значи дека тие се терминали за сите буџети. Двата модели се обложуваат на екран со 6.2 S20 и 6.1 P40, значи големината на екранот тоа не е прашање што може да се смета како опција за диференцијација.

Разликата ако ја најдеме внатре. Додека со Galaxy S20 управуваат 8 GB RAM меморија, со опција од 12 GB само во моделот 5G, Huawei P40 ни нуди само 6 GB RAM меморија. Друга разлика е во тоа што процесорот на Huawei е компатибилен со 5G мрежите, додека и Snapdragon 865 и Exynos 990 на Galaxy S20 се без да плаќаат 5 евра повеќе за верзијата 100G.

Во фотографскиот дел, наоѓаме по три камери во секој од моделите:

S20 P40
Главна комора 12 мпх 50мпк
Камера со широк агол 12 мпх -
Ултра широк агол камера - 16 мпх
Телефото камера 64 мпх 8 мпх 3х оптичко зумирање

Батеријата на обајцата е практично иста, 4.000 mAh на S20 за 3.800 mAh на P40, и двата нудат систем за брзо полнење и жичен и безжичен и читач на отпечатоци под екранот.

Samsung Galaxy S20 Pro наспроти Huawei P40 Pro

Галакси S20

S20 Pro P40 Pro
Екран 6.7-инчен AMOLED - 120 Hz 6.58 инчен OLED - 90 Hz
Процесор Snapdragon 865 / Exynos 990 Кирин 990 5G
RAM меморија 8 / 12 GB 8GB
Внатрешно складирање 128-512 GB UFS 3.0 256 GB може да се прошири преку NM картичка
Задна камера 12 mpx главна / 64 mpx телефото / 12 mpx широк агол / TOF сензор 50 mpx главно / 40 mpx ултра широк агол / 8 mpx телефото со 5x оптичко зумирање
Предна камера 10 мпх 32 мпх
Система operativo Андроид 10 со One UI 2.0 Андроид 10 со EMUI 10.1 со мобилни услуги на Huawei
Batería 4.500 mAh - поддржува брзо и безжично полнење 4.200 mAh - поддржува брзо и безжично полнење
Conectividad Bluetooth 5.0 - Wifi 6 - USB-C - NFC - GPS Bluetooth 5.0 - Wifi 6 - USB-C - NFC - GPS
безбедност читач на отпечатоци под екранот читач на отпечатоци под екранот
цена од 1.009 евра 999 евра

Huawei P40 Pro

S20 Pro ни нуди 6.7-инчен AMOLED екран со брзина на освежување од 120 Hz, додека кај P40 Pro екранот е OLED, достигнувајќи 6.58 инчи и 90 Hz освежување. Со двата модели управува исти процесори како и Galaxy S20 и P40: Snapdragon 865 / Exynos 990 за S20 Pro и Kirin 990 5G за Huawei P40.

RAM меморијата на двата уреди е иста 8 GB, иако во моделот 5G на Самсунг, ова достигнува 12 GB, а за што треба да платиме 100 евра повеќе. Просторот за складирање на S20 Pro започнува од 128 и до 512 GB, во формат UFS 3.0. P40 Pro е достапен само со 256 GB простор.

Предната камера на S20 Pro е иста како онаа на влезниот модел, со 10 mpx резолуција за 32 mpx на предната камера на P40 Pro. Зад, наоѓаме 3 и 4 камери, соодветно.

S20 Pro P40 Pro
Главна комора 12 мпх 50мпк
Камера со широк агол 12 мпх -
Ултра широк агол камера - 40 мпх
Телефото камера 64 мпх 8 мпх 5х оптичко зумирање
TOF сензор Si Si

Едно од најважните проблеми за повеќето корисници е батеријата, батерија што достигнува до 4.500 mAh во S20 Pro наспроти 4.200 mAh во P40 Pro. И двете се компатибилни со брзо и безжично полнење. Читателот на отпечатоци се наоѓа под екранот во двата модели.

Samsung Galaxy S20 Ultra vs Huawei P40 Pro +

Галакси S20

S20 Ултра P40 Pro +
Екран 6.9-инчен AMOLED - 120 Hz 6.58 инчен OLED - 90 Hz
Процесор Snapdragon 865 / Exynos 990 Кирин 990 5G
RAM меморија 16 GB 8GB
Внатрешно складирање 128-512 GB UFS 3.0 512 GB може да се прошири преку NM картичка
Задна камера 108 mpx главна / 48 mpx телефото / 12 mpx широк агол / TOF сензор 50 mpx главно / 40 mpx ултра широк агол / 8 mpx телефото зумирање 3х оптички / 8 mpx телефото зумирање 10x оптички / TOF
Предна камера 40 мпх 32 мпх
Система operativo Андроид 10 со One UI 2.0 Андроид 10 со EMUI 10.1 со мобилни услуги на Huawei
Batería 5.000 mAh - поддржува брзо и безжично полнење 4.200 mAh - поддржува брзо и безжично полнење
Conectividad Bluetooth 5.0 - Wifi 6 - USB-C - NFC - GPS Bluetooth 5.0 - Wifi 6 - USB-C - NFC - GPS
безбедност читач на отпечатоци под екранот читач на отпечатоци под екранот
цена 1.359 евра 1.399 евра

Huawei P40 Pro

Galaxy S20 Ultra е единствениот модел во опсегот S20 што е достапен само во 5G верзија, па затоа е единствениот што може се натпреваруваат на еднакви придобивки со највисок модел во опсегот P40, P40 Pro Plus.

Екранот S20 Ultra достигнува 6.9 инчи, е AMOLED и достигнува а Стапка на освежување од 120Hz како и целиот опсег S20. Од своја страна, P40 Pro + ни нуди иста големина на екранот како P40 Pro, 6.58 инчи со иста брзина на освежување, 90 Hz.

RAM меморијата на S20 Ultra достигнува 16 GB за 8 GB од P40 Pro +, што е двојно повеќе од моделот Huawei. Предната камера на S20 Ultra е 40 mpx додека онаа на P40 Pro + е 32 mpx. Ако зборуваме за задните камери, наоѓаме 3 и 4 задни камери, соодветно.

S20 Ултра P40 Pro +
Главна комора 108 мпх 50мпк
Камера со широк агол 12 мпх -
Ултра широк агол камера - 40 мпх
Телефото камера 48 мпх Оптичко зумирање од 8 мпх 5х / оптичко зумирање од 8 мпх
TOF сензор Si Si

Читателот на отпечатоци е под екранот, како и останатите модели. Батеријата на S20Ultra достигнува 5.000 mAh за 4.200 mAh на P40 Pro +.

Без услуги на Google

Проблемот со кој се соочува Huawei, уште еднаш, а со тоа и сите нејзини идни клиенти, е што уште еднаш, како што се случи со Mate 30, новата палета Hauwei P40 излегува на пазарот со мобилни услуги Huawei (HMS) наместо услугите на Google.

Проблемот што ова го претставува се наоѓа во тоа нема да најдеме ниту апликации на Google ниту најкористените апликации ширум светот како што се WhatsApp, Facebook, Instagram и други во App Gallery, продавница за апликации достапна на овие терминали.

За среќа не е многу комплицирано да се инсталираат услугите на Google Пребарување на Интернет, па доколку ве интересираат некои од новите терминали што Huawei ги претстави, немањето услуги на Google не би требало да претставува проблем да се земат предвид.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.