Huawei P40 Lite, новиот среден опсег на азиската компанија

Huawei P40 Lite

Huawei во моментов објавува многу соопштенија, но овој пат е лансирање што прво ќе се изврши за шпанскиот пазар. Тој е најмалиот од новата серија на терминали од серијата P. Huawei P40 Lite, терминал среден опсег дека и покрај неговото име, тоа носи некои многу големи карактеристики.

Иако, како што велам, тоа е најосновното од семејството П, Huawei го вклучува како врвот на опсегот насочен кон средниот опсег. Работи со процесор произведен од Huawei како што сме навикнати неколку години, со EMUI 10 и нејзината нова продавница за апликации.

Младешки и живописен дизајн го обликува P40 Lite

Дизајнот на овој P40 Lite не е премногу далеку од она што го гледавме во целата палета на паметни телефони на азиската марка, користејќи некои бои исто толку привлечни, колку и впечатливи, како што тоа се прави од лансирањето на Mate 20.

Презентираната боја е зелена со многу светли и впечатливи завршетоци, боја што ќе привлече големо внимание од помладата јавност. Се среќаваме со преден дел со 6,4-инчен екран IPS, со тесни рамки на екранот и селфи камерата сместена во дупка во горниот лев агол. Технологијата избрана за овој екран е IPS, сакајќи да се разликува од постарите браќа.

huawei-p40-lite-фронт

За задниот дел наоѓаме квадратни модул на камера со заоблени рабови, се пресели на едната страна како што тоа обично го прави опсегот P, со што се разликува од Mate. Интегрира четири камери и многу се истакнува, бидејќи е веднаш под блицот и натписот дека има четири леќи и интервенцијата на вештачката интелигенција.

Не е мал терминал, бидејќи се соочуваме со димензии 159мм високи, 76мм ширини, 8,7мм дебели и вкупна тежина од 183гр. На дното ја наоѓаме портата за полнење USB тип C, како може да биде поинаку во 2020 година и а влез за слушалки, нешто што се чини дека е исклучиво за најскромните опсези денес.

На работ на терминалот ги наоѓаме типичните копчиња за јачина на звук и копчето за напојување, кои покрај извршувањето на оваа функција го интегрираат и сензорот за отпечатоци, со цел да се остави задниот дел чист и да се постигне поуспешен дизајн.

Карактеристики и камери

Технички спецификации

 • Процесор: Кирин 810
 • RAM меморија:  6 GB.
 • складирање.
  • Внатрешно: 128 GB.
  • NM картички: До 256 GB.
 • Екран.
  • Големина: 6.4 инчи.
  • Резолуција: FHD + (2340 x 1080 px).
 • Задна камера.
  • 48 Mpx f / 1.8 главен сензор.
  • 8MP сензор со широк агол.
  • 2 Mpx макро.
  • Сензор за мерење на длабочина од 2 Mpx.
 • Предна камера.
  • Резолуција: 16 Mpx f / 2.0.
  • Дупка на екранот.
 • Поврзување: 4G / LTE, Bluetooth 5, WiFi 802.11a / b / g / n / ac, Minijack ...
 • Пристаништа:
  • USB C приклучок.
  • Сензор за отпечатоци на страна.
 • Батерија: 4200 mAh со брзо полнење од 40W.
 • Димензии: X x 159,2 76,3 8,7 mm
 • тежина: 183 грама
 • Систем:
  • Андроид верзија: Андроид 10.
  • Слој на производителот: EMUI 10.

Четири камери без телефото

Модул за камера

Фотографскиот дел е еден од највпечатливите според компанијата. Има главен сензор од 48 Mpx, кој исто така се користи за извршување на сечење на зумирање оттогаш немаме телефото како такво. Вториот сензор е со широк агол од 8 Mpx, а потоа имаме два сензори со 2 Mpx, еден за добивање податоци за фотографии со замаглување и последниот за макро фотографија.

Дарежлива батерија со брзо полнење од 40W

Ова е местото каде овој терминал главно се издвојува пред сè од конкуренцијата во својот опсег, батеријата е 4200mAh, прилично дарежлива моќност, особено имајќи предвид дека станува збор за многу ефикасен хардвер. Но, каде гледаме а квалитет што го гледаме само во високиот опсег, тоа е во своето брзо полнење, така е 40W, Не само што е супериорен во однос на целата своја конкуренција во средниот опсег, туку е и супериорен во однос на голем дел од високата класа.

Цена и достапност

Овој модел пристигнува во Шпанија со единствена варијанта, од 6 GB RAM и 128 GB внатрешна меморија. Цената е 299 евра. Ако го резервираме помеѓу 2 и 16 март, тие ќе ни дадат Безжични слушалки Freebuds 3 што веќе ги анализиравме ТУКА и заштитник на екранот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.