Huawei P8 и Mate S нема да ја добијат новата верзија Android 7.0

Ракување со зглоб

Лоши вести за корисниците на овие два уреди кои се исфрлени од самата фирма. Овој пат зборуваме Huawei P8 кои имаат година на живот и Mate S кој нема да ја добие новата верзија Android 7.0 Nougat.

Ова е несомнено една од работите за кои постои фрагментација помеѓу различните верзии на Андроид и дека на крајот тие му наштетуваат на корисникот. Новата верзија на Android пристигна ова лето а во случајот на Huawei P8 зборуваме за уред кој беше лансиран во април 2015 година. Во случајот на Mate S точно е дека тој е на пазарот подолго време и не го постигна успехот на P8 во стариот континент.

Протекувањето на списокот на паметни телефони на марката што треба да се ажурира откриено од Андроид тело покажува како овие два терминали на кинеската фирма тие ќе бидат изоставени од ова ажурирање на Нугат. Општо, со Huawei P9 како актуелен предводник на марката, се сомнева дека во следната верзија ќе биде изоставен од следното ажурирање и тоа е многу негативно за брендот.

Точно е дека не е познато дали сегашниот Huawei P9 ќе се ажурира или не во следната верзија на Android, но корисниците обично имаат меморија за овие детали и вистината е дека тоа е негативен публицитет за идните набавки. Од друга страна, точно е дека најголемиот дел од продажбата со овој уред не беше како што очекуваше брендот, но ние би сакале да се додаваат ажурирања од една до друга година во нивните уреди и покрај сè, бидејќи многу корисници ќе бидат официјално изоставени од оваа нова верзија на Android.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.