Huawei P9 Vs Samsung Galaxy S7, нерамен дуел? на височините на високиот крај

Huawei P9

Оваа недела и по огромна количина гласини и протекувања, конечно беше официјално претставен новиот. Huawei P9. Овој нов смартфон од кинескиот производител директно ќе биде дел од семејството на таканаречениот пазар на висока класа каде ќе се сретне со други предводници како LG G5, iPhone 6S или Samsung Galaxy S7, со кои денес се соочуваме во овој дуел, на височините на врвната, но тоа очигледно има јасен победник, иако дали ќе се потврди надмоќта на терминалот Самсунг?

Иако сега ќе продолжиме да ги споредуваме двата терминали точка по точка веќе има еден аспект во кој Galaxy S7 јасно го победува Huawei P9 и тој не е никој друг освен во продажбата. Јужнокорејскиот терминал е на пазарот веќе неколку недели, собирајќи значителни бројки за продажбата, а успехот на P9 допрва треба да се види.

Huawei секогаш се дистанцирал од големите настани и веќе неколку години, секогаш ги презентирал своите пребарувања по обележја надвор од поголемите настани како што е MWC. Тоа го прави да добие значење, но и време во споредба со другите мобилни уреди. Овој пат Галакси С7 има голема предност, која сега ќе видиме дали е во сите сетила или само во некои.

Дизајн; победа за Huawei за малите детали

Ако го погледнеме овој Huawei P9, брзо ќе сфатиме дека се соочуваме со терминал во кој неговиот дизајн е работен и полиран во голема мера. Не дека дизајнот на Galaxy S7 не е работен и полиран, но некои детали, за да достигнат совршенство, сè уште чекаат.

Новиот паметен телефон на кинескиот производител има а преден дел каде што екранот го исполнува целиот простор, оставајќи ги страничните рамки за само 1,7 милиметри. Ова не само што естетски изгледа многу добро, туку и во голема мера ја намалува големината на терминалот.Дополнително, на задната страна Huawei успеа да реши еден од најголемите проблеми на повеќето производители, Самсунг меѓу нив, а тоа не е ништо друго освен проекцијата на задната камера.

За разлика од Samsung Galaxy S7, камерата на Huawei P9 е целосно интегрирана во уредот, без апсолутно ништо.

Конечно, во однос на дизајнот, мора да го истакнеме Huawei P9 кој ќе се појави на пазарот во четири различни бои; темно сива, бела, златна и розово злато. Во секоја од овие верзии, финишот ќе биде различен и на пример, белиот терминал има ламиниран финиш што нè потсетува на керамика, од своја страна, сивата боја нуди четка од метал.

Екран; Samsung Galaxy S7 го носи триумфот малку по малку

Samsung

Ако ги ставиме Huawei P9 и Samsung Galaxy S7 лице в лице и гледаме само на екранот, разликите ќе бидат минимални и во случај на терминалот на кинескиот производител ќе најдеме 5,2-инчен IPS панел со Full HD резолуција од 1.920 x 1.080 пиксели. Самсунг од своја страна одлучи да монтира а Супер AMOLED панел со Quad HD резолуција од 2.560 x 1.440 пиксели.

Екранот на терминалот Самсунг ни нуди густина од 576 пиксели на инч, во споредба со 423 пиксели на Huawei P9. Ова е несомнено важно, иако множеството на екранот и неговите карактеристики се тоа што нè тера да го прогласиме паметниот телефон на јужнокорејската компанија за победник во овој дел.

Процесор и меморија

Ако погледнеме во овие два нови мобилни уреди, наоѓаме сопствен процесор. Во случајот на Samsung Galaxy S7 наоѓаме осум-јадрен процесор Exynos 8890, од кои четири работат со брзина од 2,3 GHz и други четири го прават тоа со 1,6 GHz. Поддржани од 4 GB RAM меморија наоѓаме огромна моќност што ќе му овозможи на секој корисник да изврши каква било активност или да го користи уредот за сè што може да помисли .

Во случајот на Huawei P9 процесорот е a HiSilicon Kirin 955, исто така, со 8 јадра, од кои 4 се Cortex A72 кои работат на 2,5 GHz, а другите четири јадра се Cortex A53 и работат на 1,8 GHz. конфигурации, влез со 3 GB и 32 GB простор и друг со 4 GB RAM и 64 GB простор. . И во двата случаи, моќта што ни ја нуди за секој просечен корисник сигурно ќе биде повеќе од доволна.

Во овој дел е невозможно да се прогласи за победник бидејќи двата терминали се многу чудни што се однесува до процесорот, а во отсуство на тестирање на новиот Huawei P9, би било многу смело да се определиме за едниот или за другиот.

Камера, вистински дуел во височините

Huawei

Камерата на паметниот телефон е обично еден од најважните аспекти за корисниците и затоа е еден од оние што производителите се обидуваат да ги подобрат најмногу од година во година. Во случајот на Самсунг и Хуавеи, несомнено е дека тие работеле многу во последната година и подобрувањата што ги направија и на Галакси С7 и на П9 се навистина важни и интересни.

Почнувајќи од Huawei P9, кој е понов од неговото претставување пред само неколку часа, можеме да кажеме дека кинескиот производител го најде совршениот партнер во Leica, една од најважните брендови во светот на фотографијата. Камерата на овој нов терминал има две леќи со два сензори од 12 мегапиксели секој со отвор ѓ / 2.2 y 27 милиметри фокусна должина.

Еден од овие сензори е одговорен за снимање на слики во боја, а другиот сензор се фокусира на осветленоста и деталите на сликата. Очигледно, на првите фотографии направени со P9, нивниот квалитет е едноставно сензационален.

Samsung Галакси S7

Според самиот Хуавеи, пикселите на секој сензор имаат големина од 1,25 мм, што кога се комбинира резултира со точки од 1,76 мм. Ако го додадеме сето ова, добиваме посветли фотографии од оние добиени со кој било друг терминал и исто така со многу подобрен контраст.

Споредбата со Samsung Galaxy S7, од која сите веќе го видовме квалитетот што ни го нуди кога фотографирате, ќе биде тешко. И дали камерата на терминалот Самсунг исто така вклучува два сензора од по 12 мегапиксели. За разлика од уредот на Huawei, оваа не вклучува две леќи, туку една. Според јужнокорејскиот производител, ова овозможува практично моментален фокус и фотографии со 95% поголема осветленост.

Нема сомнение дека Самсунг и Хуавеи направија многу важен облог за камерата на нивните терминали и очигледни се најдобрите во споредба со Галакси С6 и Хуавеи П8. Кога станува збор за избор на најдобра камера, мислам дека додека не го тестираме новиот P9 во длабочина ќе биде невозможно да се одлучи. Веќе знаеме за што е способен Галакси С7, што е едноставно фантастично, но не знаеме со сигурност за што е способен Huawei P9, иако според виденото, квалитетот на сликите може да биде дури и поголем од оној понудени од терминалот Самсунг.

Batería

Конечно, ќе застанеме за да ја прегледаме батеријата што ја вклучува секој терминал, а со тоа и автономијата што ни ја нуди.

La batería И во Samsung Galaxy S7 и Huawei P9 наоѓаме батерија што достигнува 3.000 mAh, а и двата уреди имаат и брзо полнење, повеќе од интересна опција, особено за оние корисници кои секогаш остануваат без батеријата премногу наполнета и брзаат.

Во отсуство на тестирање на Huawei P9, смартфонот на кинескиот производител би можел да има одредена предност во овој дел со поставување на екран со помала резолуција, што ќе направи помал трошок во споредба со екранот на Samsung Galaxy S7.

Пресуда; дуел без победник, барем засега

Samsung

Иако идејата воопшто не ме убедува, мислам дека требаше и требаше да го напуштам овој дуел без победник. Samsung Galaxy S7 иновираше многу малку во секој поглед, иако малку се подобри во неколку аспекти. Се разбира, не требаше премногу за да се продолжи без сомнение еден од најдобрите терминали на пазарот.

Од своја страна, Huawei успеа уште повеќе да го подобри дизајнот, да продолжи да ги сече рамките на екранот, да добие скоро совршена камера и исто така без да одземе малку енергија од овој Huawei P9.

Врзете се во височините на највисокото ниво, иако можеби кога можеме длабоко да го тестираме новиот терминал на Huawei, можеме да му дадеме победник на овој дуел.

Кој е победникот за вас на дуелот помеѓу Huawei P9 и Samsung Galaxy S7?. Може да ни дадете свое мислење во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Хозе dijo

    Со оглед на разликата во цената, ќе го сменам мојот Iphone5 за Huawei P9