Huawei Watch GT2 Pro: Најкомплетниот часовник досега

Азиската фирма продолжува да го одржува календарот на своите уреди. Неодамна, на специјалните настани на Huawei се видоа новини како што се Huawei Watch Fit и новиот FreeBuds Pro со висококвалитетно активирање на бучава. Можете да ги видите сите новости што ги тестиравме во Андроидис.

Во меѓувреме, веќе тестираме некои од овие производи што Huawei ги лансираше во текот на неколку недели. Во нашите раце го имаме новиот Huawei Watch GT2 Pro, најкомплетниот часовник досега. Откријте ги со нас сите негови можности во оваа длабинска анализа.

Дизајн: Обложување за премиум опсег

Започнуваме со дизајнот, каде Huawei претпочита да одржува висококвалитетен дизајн и да гради над сè. Продолжете да обложувате на кружна кутија во најчистиот традиционален стил на часовник, но во овој случај изненадувањата се токму за материјалите.

Имаме куќиште изработено од титаниум, додека предниот дел е направен од кристал сафир, што обезбедува поголема отпорност на влијанија, иако генерално има тенденција да гребе нешто друго. Ова лесно можеме да го решиме со кој било заштитен филм што обично го наоѓаме.

 • Големина: 46,7 mm x 46,7 mm x 11,4 mm
 • тежина: 52 грамови

Часовникот е голем, тежок 52 грама без каиш, па првиот впечаток е доста добар. Е се продава со два ремени, едниот флуороеластомер доста отпорен и пријатен на допир (оној што го пробавме) и друг направен од кожа. Тежината што ја обезбедивме е без каиш.

Задниот бирач е керамички, така што имаме прилично комплетен комплет. Малку повеќе за додавање на дизајнот. Што се однесува до unboxing, ние ја имаме неговата безжична основа за полнење Qi, додека ни недостасува USB адаптер за мрежа.

Технички карактеристики

Под хаубата, како што велат, Huawei се одлучи да вклучи признат процесор во своето семејство Kirin A1 + STL49R, со 4 GB внатрешна меморија, сето ова ќе ви овозможи низа капацитети и перформанси што ги потврдивме. Оперативниот систем е флуиден и екранот реагира многу брзо на упатствата.

Оваа правилна операција, компатибилна со iOS9 + или Android 4.4+ Му ја донесе славата што ја има, и да бидам искрен, претставата навистина вреди. Нашето целокупно техничко искуство беше многу поволно и воопшто не успеав да пропуштам ништо во врска со ова.

Екранот е панел 454 x 454 AMOLED со HD резолуција, како и вкупно 1,39 инчи. Овој екран е добро прилагоден во однос на боите, бидејќи AMOLED ни помага во однос на потрошувачката на батерија со чисти црни (исклучено) и прилагодената осветленост е доволно висока за уживање во неповолни услови.

Од своја страна имаме 5 банкомат отпорност на вода (50 метри), Bluetooth 5.1 за паметна врска, придружена со GPS, за да можете да ја мапирате маршрутата што ја правиме кога уживаме на сесија за вежбање надвор од дома. Овој GPS придружуван од компасот ни дава 100% поволен резултат и беше совршен за мене.

Бесконечни сензори и можности за обука

Имаме повеќе од 100 видови на различна обука. Ние го ставивме на тест кај многу од нив и во сето тоа покажа апсолутна прецизност, има многу врска со фактот дека тие се здружуваат елементи како што се GPS и компас за да се добијат навистина сигурни резултати. Веќе зборувавме за апликацијата Huawei Health во повеќе наврати.

оваа апликација здравје Тоа е оној што ќе ни овозможи и двајцата да го конфигурираме часовникот (видете видео погоре), исто така, ни овозможува пристап и интеграција на различните „страници за гледање“, друга карактеристика за прилагодување што навистина ми се допадна.

 • Акцелерометар
 • Жироскоп
 • Компас
 • Пулс
 • Амбиентално светло
 • Воздушен притисок
 • Кислород во крвта

Друг од сензорите на кој ќе му посветиме посебно споменување е кислородот во крвта, нешто што Apple неодамна исто така го вклучи во својот Apple Watch Series 6 и Huawei одлучи да се понапред. На нашите тестови тоа беше прецизно и ни се чини многу важна точка да се земе предвид за да се подобри обуката.

Автономија и корисничко искуство

Немаме апсолутни податоци за «mAh» батеријата, Сепак, откривме забележителен пад од повеќе од 20 дена автономија на претходната верзија на 15 дена што ги ветува овој Watch GT2 Pro. Резултатот, како и обично, во овие производи на Huawei, беше доста сигурен според дадените податоци.

Ние лесно постигнавме 13-дневна автономија со скоро дневни тренинзи, искористувајќи ги можностите на ГПС, сензорот за отчукување на срцето и во некои случаи сензорот за кислород во крвта. Се чини дека на ниво на автономија (со екранот секогаш вклучен во некои случаи) Huawei е сè уште лидер.

Од негова страна, моето искуство беше поволно. Јас го користев уредот со Huawei P40 Pro каде синхронизацијата беше брза и апсолутна. Имавме можност да пристапиме до бесконечни податоци во здравствената апликација, како и да ја искористиме можноста да се менуваме помеѓу различните сфери.

Не сакам да го пропуштам фактот дека има звучник (прилично моќна) и можеме да управуваме со целата наша музика (и онаа интегрирана во часовникот и онаа што се репродуцира на стриминг на уредот) да слушаме музика и да поминуваме долги денови директно без да го носиме нашиот мобилен телефон за да тренираме, бидејќи тие се тогаш синхронизирани без проблеми.

Заклучоци на уредникот

Ми се допаднаа многу работи во врска со Watch GT2 Pro, Првиот е дека поради неговиот дизајн и материјали е Премиум производ што може да ве придружува и на обука и на нешто поспецијален настан, промената на сферата е повеќе од доволно. Исто така, ми се допадна тоа што е практично невозможно да го предизвикам кога тренира, тој е подготвен на скоро се.

Од своја страна, автономијата, иако е намалена, сепак е многу висока, особено ако ја споредиме со конкуренцијата. Можете да го купите на крајот на септември кога Huawei официјално го пушти во продажба во Шпанија. за меѓу 329 и 349 евра во зависност од продажното место.

Гледајте GT2 pro
 • Оценка на уредникот
 • 5 ratingвезден рејтинг
329 a 349
 • 100%

 • Гледајте GT2 pro
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 95%
 • Екран
  Уредник: 90%
 • Перформанси
  Уредник: 95%
 • Автономија
  Уредник: 90%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 87%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 95%

Добрите

 • Висококвалитетен дизајн и стегање
 • Неспоредливи технички можности, невозможно да се предизвикаат
 • Многу добра автономија
 • Прилагодена цена ако ја земеме предвид конкуренцијата

Contras

 • Тие би можеле да понудат малку помала алтернатива
 • Не би било лошо да додадете мрежен адаптер
 • Мала интеракција со известувања
 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   девица dijo

  Не можете да плаќате со часовникот и тоа го прави важен чекор под другиот часовник на компанијата што верува дека е бог. И имај ги истите опции со IOS како со андроид, не со природните, ако не она што го правиш со андроид, направи го со IOS. А другиот часовник би бил историски

бул (точно)