iOS 10 веќе е на 79% од поддржаните уреди

За нешто што Apple секогаш го карактеризирал за разлика од Android, тоа е затоа што компанијата со седиште во Купертино ги ажурира своите уреди најмалку пет години, сè додека целосно не се откаже од тоа, нешто многу тешко да се најде дури и во терминалите што самиот Google ги објави на пазар. Последното ажурирање на iOS остана без можност за ажурирање на iPhone 4s, iPad 2, 3, 4 и iPad Mini, некои модели чиешто последно ажурирање на софтверот е iOS 9.3.5. Пред пет месеци Apple ја објави iOS 10, најновата верзија на оперативниот систем за мобилни уреди, верзија која според последните податоци објавени од Apple во центарот за развивачи се најде во 79% од поддржаните уреди.

Почнувајќи од iPhone 5 и iPad Mini 2, сите модели на iPad Air и iPad Pro се компатибилни со iOS 10, верзија која работи многу добро на постарите модели, што може да покаже дека Apple сè уште може да издржи уште една година. iOS 9, денес се наоѓа на 16% од уредите додека претходните верзии претставуваат 5%. Усвојувањето на iOS 10 е многу слично на она што може да го видиме со iOS 9, веќе во истиот временски период, усвојувањето на iOS 9 достигна 77%.

Ако го споредиме усвојувањето на најновите верзии на iOS и Android, можеме да видиме како Android Nougat е инсталиран на 1,2% од поддржаните уреди, иако мора да имаме предвид дека работата на двете платформи е различна како што сите знаеме. Apple го контролира и софтверот и хардверот, давајќи му можност да објавува верзии дизајнирани за своите уреди, па затоа циклусите за ажурирање на неговите модели се многу подолги отколку на Android.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.