iOS 12: што има нови, компатибилни уреди, како да го инсталирате и многу повеќе

Конечно пристигна денот што го чекаа многу корисници. За неколку минути, компанијата со жед во Купертино им ја стави на располагање на сите компатибилни корисници на iPhone и iPad, можноста за инсталирање на новата верзија на iOS, број 12, верзија што стигнува на пазарот со важни вести, иаконе толку колку што можеше да се очекува на почетокот.

Во оваа нова верзија, како што се шпекулираше пред неколку месеци, Apple се фокусираше на подобрување на перформансите на iOS на сите компатибилни уреди, нешто што треба да се цени, бидејќи во последниве години секоја нова верзија изгледаше како да е дизајнирана да забавува, уште повеќе , постари уреди. Еве ви покажуваме сите новости за iOS 12, поддржани уреди, како да го инсталирате...

IOS 12 компатибилни уреди

iOS 11 значеше целосно напуштање од страна на Apple на уреди со 32-битни процесори, што е најстариот уред компатибилен со iOS 11, iPhone 5s, уред со 5 години на пазарот и iPad Mini 2, најстариот модел на iPad. Ако сакате да знаете, дали вашиот уред е компатибилен со iOS 12, подолу ви ги покажуваме сите модели компатибилни со оваа нова верзија на iOS:

 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Плус
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Плус
 • iPhone 6s
 • IPhone 6s Plus
 • iPhone 6
 • iPhone 6 Плус
 • iPhone SE
 • iPhone 5s
 • iPad Pro 12,9? (втора генерација)
 • iPad Pro 12,9? (прва генерација)
 • iPad Pro 10,5?
 • iPad Pro 9,7?
 • iPad воздух 2
 • iPad воздух
 • iPad 2017
 • iPad 2018
 • iPad мини 4
 • iPad мини 3
 • iPad мини 2
 • iPod touch шеста генерација

Јаболко

Покрај овие уреди, очигледно новите модели на iPhone за 2018 година кои штотуку беа презентирани се исто така компатибилни со iOS 12. Како што можеме да видиме на оваа листа, iPhone 5s, модел кој се појави на пазарот во 2013 година, ќе добие уште еден годишна поддршка од Apple, со што стана Модел на „Епл“ кој најдолго година добивал ажурирања од компанијата.

Таков потег Денес е незамисливо во екосистемот Андроид, каде што главните производители, најмногу, нудат 3 години ажурирања, ажурирања кои не секогаш размислуваат за ажурирање на оперативниот систем, туку се фокусираат на нудење само заштита од ранливоста што е откриена во овој оперативен систем.

Како да инсталирате iOS 12

Постапката за инсталирање на iOS 12 е многу едноставна и не бара широко познавање на оперативниот систем. Apple отсекогаш се фалел дека нуди многу едноставен систем на мени, вклучително и систем за ажурирање, така што овој процес можеме да го спроведеме многу брзо, дури и ако времето за инсталација трае најмалку половина час.

Пред да започнеме со инсталацијата, мора да создадеме сметка на нашиот уред со iTunes, за да имаме резервна копија на нашиот уред, во случај нашата опрема да претрпи каква било несреќа при инсталацијата и да ги изгубиме сите зачувани информации, што ќе не принуди да извршиме инсталација од нула

Друг аспект што треба да се има на ум е дека секогаш кога е инсталирана нова верзија на iOS, се препорачува извршете чиста инсталација, без враќање на резервната копија, со цел да се избегнат можни проблеми со перформансите што може да ги претрпи нашиот компјутер. Благодарение на iCloud е многу лесно да се направи тоа без да се плашите да изгубите било каков вид релевантни информации.

Откако направивме резервна копија, во случај нешто да не успее за време на процесот, или иако решивме да извршиме чиста инсталација, мора да ги следиме следниве чекори.

Како да инсталирате iOS 12

 • Прво одиме на подесувања на нашиот уред.
 • Следно, кликнете на Генерално.
 • Во рамките на делот Општо, кликнете на Ажурирање на софтвер.
 • Во тоа време, тимот ќе ни покаже како чекаме ново ажурирање. Треба само да кликнеме на Преземи и инсталираме.

Овој процес мора да се изврши кога терминалот се вчитува и може да потрае половина час приближно, време за кое уредот нема да работи, па затоа се препорачува да го сториме тоа кога ќе спиеме или кога знаеме дека нема да мора да го користиме уредот.

Што има ново во iOS 12

Подобрете ги перформансите на постарите уреди

Додека Apple издава нова верзија на iOS, многу корисници тврдат дека нивните постари уреди, дури и да се стари една година, тие стануваат побавни, предизвикувајќи теории на заговор за планираната застареност. Таа теорија беше демонтирана кога беше откриено дека она што навистина го прави Apple е намалување на перформансите на моделите на iPhone чија батерија не беше во оптимална состојба, со цел да се продолжи траењето на батеријата.

Apple беше принуден да објави ажурирање што дозволуваше оневозможете го ова намалување на рејтингот, оставајќи го на корисникот да избере да ги намали перформансите на терминалот ако батеријата не беше во добра состојба. Ако ги оставиме настрана сите полемики што го опкружуваа Apple минатата година, компанијата со седиште во Купертино се фокусираше оваа година на подобрување на перформансите на уредите воопшто, ова е една од главните и најдобрите вести што доаѓаат од раката на iOS 12.

Известувања групирани по апликации

Групирани известувања во iOS 12

Управување со известувања во iOS секогаш тоа беше катастрофа. Со доаѓањето на iOS 12, овие конечно се групираат по апликации, наместо секој да се прикажува независно. Покрај тоа, можеме да ги деактивираме известувањата за апликациите од него, без да мора да ги внесуваме неговите поставки.

Сири кратенки

Се чини дека сето тоа укажува на тоа Епл едноставно не може да го извлече максимумот од својот личен асистент, Сири. За да се обиде да го претвори Siri во покорисен асистент, Apple извади од ракавот нова апликација наречена Кратенки, апликација со која можеме да поставуваме дејства на говорни команди. На пример, можеме да му кажеме на Сири „Доаѓајќи дома“ да ги вклучи светлата на ходникот и да го вклучи греењето. Можеме да кажеме и „Оставање работа“ за да испратиме порака до нашиот партнер и да ја отвориме апликацијата „Мапи“ за да ни ја каже рутата со помалку сообраќај до нашиот дом.

Прилагодени анимации

Мемоџи, прилагодено анимаџи во iOS 12

Samsung Emojis, ни овозможува да креираме повеќе персонализирани аватари од нас, опција што е исто така достапна со доаѓањето на iOS 12 преку Memoji на iPhone. Благодарение на Memoji имаме на располагање голем број опции за персонализирање на обликот на нашето лице, очи, тип на коса, боја на коса, форма на нос ... со цел да се добие најсоодветен резултат. До нас и на тој начин да можеме да ги испрати преку апликацијата Пораки.

Како го користиме нашиот уред

За сите оние корисници кои се загрижени од користењето на уредот од страна на своите деца, со доаѓањето на iOS 12, Apple ни става на располагање низа функции, со кои можеме поставете граници на употреба за апликациите, ограничувања што можеме да ги управуваме преку сметката на родител или старател на која е поврзана сметката на малолетникот.

Благодарение на оваа функција, не само што можеме да ги ограничиме часовите на употреба на игрите или апликациите инсталирани на iPhone или iPad, туку исто така можеме да поставете распоред за една неделал во кои тие можат да се користат. Доколку не сакаме да утврдиме време на употреба, апликацијата не известува за времето на употреба на истото.

Режимот „Не вознемирувај“ е обновен

Не вознемирувај режим во iOS 12

Не вознемирувајте го режимот исто така доби подобрувања со доаѓањето на iOS 12. Отсега натаму, можеме да го поставиме времето за кое не сакаме да се вознемируваме во зависност од нашата локација, кога ќе заврши некој настан, до следниот ден ... За сето ова време, екранот на нашиот iPhone нема да покажува никакво известување што можеме да добиеме во тој временски период.

Други новини

Што има ново во iOS 12

Апликацијата за читање книги, преименувана во „Епл книги“, наместо во „ИБуки“. Промената на името на апликацијата доаѓа рака под рака со целосна естетска промена, нудејќи ни интерфејс повеќе сличен на оној што можеме да го најдеме во App Store. Делот каде што сите книги што претходно сме ги купиле или што сме ги поставиле на нашата сметка iCloud, исто така, се подобрени.

IPad, како и во претходните верзии, добива со iOS 12 нови апликации и одлики кои до сега не беа достапни на овој уред, како што се апликацијата Stocks и гласовниот рекордер. Во врска со оваа последна апликација, сите снимки што ги правиме од нашиот iPhone или iPad автоматски ќе бидат прикачени на iCloud за да бидат достапни на сите уреди поврзани со истата сметка.

CarPlay исто така добива вести, вести што ги наоѓаме во апликации од трети страни како што се Google Maps или Wave, апликации што ќе бидат достапни за употреба преку интерфејсот на возила компатибилни со оваа технологија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.