IPhone 8 ќе ги елиминира копчето Home и интегрираниот сензор за отпечатоци

Кога остануваат уште 5 месеци момците од Купертино официјално да претстават која ќе биде десетгодишнината од постоењето на iPhone, многу се гласините кои постојано излегуваат на виделина од различни извори. Од една страна ги наоѓаме типичните гласини што доаѓаат од наводни склопни линии за терминал што нема да достигне производство за неколку месеци. Од друга страна, имаме предвидувања што ги прават аналитичарите. Минг-Чи Куо е еден од аналитичарите кој има висока стапка на успех кога зборува за следните модели што Apple ќе ги лансира на пазарот, иако, мора да се каже, понекогаш тој исто така греши и далеку.

iPhone 8 без Touch ID

Според овој аналитичар, следниот iPhone 8 ќе биде специјалното издание на водечкиот производ на компанијата. Терминал што ќе ни понуди сооднос на екранот од скоро 90%. IPhone 8 би имал 5,8-инчен екран закривен од двете страни, што практично би овозможило да се понуди поголем терминал во уред со исти димензии како 4,7-инчниот iPhone. Но, од 5,8 инчи, само 5,15 би бил корисен, со попуст на страните и на дното на екранот, посветен на одредени функции на системот. Недостатокот на Touch ID би го принудил Apple да го интегрира шпекулираниот скенер за ириса (како Galaxy Note 7), што според некои експерти, нуди многу поголема безбедност отколку отпечатокот од прст.

Се чини дека Apple би го сторила истото како Sony на моделите Xperia Z, користејќи дел од долниот екран за да обезбедите кратенки на системските копчиња наместо да ги издвојува од него. Отпрвин е прилично вознемирувачко што не можете да притискате директно на физичките или тактилните копчиња затоа што ги немате на повидок, но како корисник на Z3, на крајот ќе се навикнете, но морам да признаам дека е не е лесно. Копчето Home на iPhone продолжува да биде од суштинско значење од ден на ден за нашиот iPhone, особено кога треба да го рестартираме нашиот уред затоа што е блокиран, тој не реагира ... така што неговото исчезнување може да го принуди Apple да додаде нов копче на уредот или променете ја промената на комбинацијата на копчиња што е потребна за повторно вклучување на терминалот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.