IPhone X во наши раце, мобилниот на иднината во сегашноста

News Gadget не можеше да ве промаши при лансирањето на еден од најконтроверзните терминали во последниве години, не зборуваме за друг, освен за iPhone X, телефонот лансиран од компанијата Купертино, кој е со нас во продавниците од вчера. IPhone X е предодреден според Apple да управува со текот на технологијата мобилен

Тоа е терминал што може лесно да разбуди некои страсти и незадоволство во еднаква мерка, но ние сакаме да ги управувате информациите од прва рака за да можете добро да знаете што наоѓате при купување терминали на овие карактеристики. Ги анализираме и ви ги кажуваме првите впечатоци што ги добивме со iPhone X, мобилниот телефон за иднината што Apple го донесе до денес.

Како и секогаш, ќе направиме одлична турнеја низ некои од најрелевантните карактеристики, сепак, Ја користам оваа можност да ве потсетам да го проследите видеото што го вградивме во заглавието на оваа длабинска анализа, тимот на TodoApple составен од членови на нашите сестри веб-страници (SoyDeMac и ActualidadiPhone) работеше на тоа за нас. И штом ќе завршиме да му се заблагодаруваме на нашиот колега и читател Р. Авилес за соработката, одиме таму со анализата.

Енергијата ја обезбедува A11 Bionic, најмоќниот процесор

Како би било поинаку, Apple одлучи да го стави целото месо на скара со тој терминал, за ова го претставува A11 Bionic произведен од TSMC Со дизајн на компанијата Купертино, шест-јадрен процесор со слична конфигурација, двајца од нив се нарекуваат високи перформанси Мунсон, и уште четири други именувани Мистрал, посветен на помалку барани задачи, а со тоа и со значително помала потрошувачка на батерија, вкупно 2,06 GHz часовник и 3 GB RAM меморија. За loversубителите на телефони што го монтираат оперативниот систем Андроид, ова не се бројки што можат да направат да се чувствувате потресени, но реалноста е дека придружено со iOS 11, терминалот ги добива најдобрите оценки во соодветните гикбенчи. Како би било поинаку, да управувате со задачите за проверка меѓу другото, тој има ко-процесор, M11 на Apple.

Во однос на поврзаноста што ја имаме 802.11ac Wi-Fi и Bluetooth 5.0 конекција. Apple конечно вклучи Технологија за безжично полнење Qi, компатибилен со скоро секој овластен полнач, со цел да има двојна батерија од ништо повеќе и ништо помалку од 2.716 mAh друга бројка што не е премногу висока ако ја погледнеме конкуренцијата, но која е најголемата досега опремена на iPhone. Не забораваме на уште една од новините што ги споделува со најновото издание, iPhone 8, зборуваме за брзо полнење. Резултатот накратко е неколкучасовна употреба прилично слична на оние што ги нуди iPhone 8 Plus. Конечно, ние земаме предвид дека наоѓаме отпорност на вода и прашина IP67, барем тоа е сертификација, но ние не ве покануваме да ја потопите премногу лесно, реалноста е дека терминалот во рацете изгледа многу деликатно. Ние целосно забораваме како и обично во Apple за две генерации на приклучокот за слушалки.

Обложување за дизајн и материјали кои не ги задоволуваат сите

Во однос на димензиите, имаме 143.3 х 70.9 х 7.7 милиметри за 174 грамаНе е претерано лесен, но имајќи ги во предвид моќноста и хардверот што ги вградува внатре, не чини ни тежок тежок, но реалноста е дека изеде нешто повеќе десерт од iPhone 8.

Сите напред, тоа е она што го претставува iPhone 8. Отпрвин не можеме да престанеме да го гледаме тој таб на врвот, таа црна граница каде е вклучен хардверот дизајниран да работи во скенерот за препознавање на лице, но реалноста е дека iOS го прави уште еден дел од екранот во развојот на најмногу секојдневни задачи. Сепак, она што ги убедува најчистите е фактот дека вклучува стакло на задната страна и некои полирани челични рабови што го прават исто толку убаво, што не е многу отпорно, капките нема да бидат најдобриот придружник за вашиот телефон базиран на челик.

Камерата и начинот на кој се издвојува вертикално на телефонот не е убедлив, но реалноста е дека и пред и зад Apple се погрижи да создаде телефон што може да се разликува со голо око од сите други ... дали ова е она што Apple го сакаше од самиот почеток?

Квалитативен скок на екранот без преседан во „Епл“

Почнавме да го анализираме панелот 5,8?, Со вкупна резолуција од 2436 × 1125 (458 dpi) Вистински тон. Сјајноста се однесува на повеќе од точен начин, а прилично извонредна точка според нашите тестови е тонот на белците, место каде овој тип на OLED панели имаат тенденција да се распаѓаат. Резултатот е добар, но далеку од она што може да ни го понуди дежурен Samsung Galaxy S8, реалноста е дека работи, тој е добар панел, но не ја дели правдата до терминалот ако сте познавач на други алтернативи . Како и да е, тоа е важен скок, конечно напуштање на ЛЦД-екраните што порано ги собираше компанијата Купертино, кои се најдобри во нивната нишка на пазарот.

Не е одлучувачко за набавката, но е што да очекувате од телефон кој чини повеќе од илјада евра. Тоа беше повеќе од неопходна карактеристика, панел на ниво на таков терминал, најголем опсег на паметни телефони во моментов. На кратко, не сакаме да се фокусираме премногу на екранот, тој се исполнува како и секој друг OLED панел, но ќе мора да видиме како старее. Најразличен аспект е режимот True Tone што им се допаѓа на loversубителите на мала заситеност и пореални бои.

Лична карта, новата голема револуција во биометриската идентификација

Кога станува збор за тестирање на оваа нова опција, Да бидам искрен, не најдов поголемо задоцнување од она што би го откриле користејќи, на пример, Touch ID, барем недоволно за да се земе предвид. Но, реалноста е дека ние не знаеме доволно за да можеме да го квантификуваме ефикасно и брзо, скенерот за лице се однесува спектакуларно, особено кога ја користиме функцијата посветена на Animoji, реалноста е дека работи во многу малку веројатни ситуации, толку многу што го тестиравме со очила за сонце и се отклучуваше без треперење, но давањето гаранции дека на среден и долг рок ова би можело да биде технологија на иднината ќе каже премногу за мене дел.

Реалноста е дека тоа покажува дека Apple има работено многу на Face ID и дека не лансирал лош систем, без да заврши или нешто слично, тој е бесконечно попрецизен систем од оној што го наоѓаме на конкуренцијата, но до кој степен ова подобрување е корисно, не знаеме како да го квантифицираме. Како и да е, моите прсти промашија читач на отпечатоци и како мене ќе има стотици корисници.

Двоен стабилизатор (ОИС), Apple се обложува на камерата

Apple одлучи да ги постави истите камери што можеме да ги најдеме во iPhone 8 Plus со еден исклучок, OIS овој пат е во обете леќи. Двата сензори имаат 12 Mpx, со отвор на отвор f / 1.8 за едниот и f / 2.4 за другиот. Резултатите во затворено беа доста добриНо, Apple сè уште не работи на обработка на слики, како и Samsung. За да ги придружуваме, наоѓаме блиц True Tone со не помалку од четири LED светлосни точки.

За предната камера, не е значителна 7 Mpx со отвор f / 2.2 што е поддржана од сензори True Depth со намера да се постигне ефект на замаглување и покрај тоа што има единствен сензор за слика. Што се однесува до снимањето видео, ќе имаме слободен избор на резолуција Full HD на 20, 60 и 240 FPS, како и 4K на 24, 30 или 60 FPS, што го прави мобилен уред со најдобра камера за снимање на пазарот, засега.

Мојата пресуда на iPhone X

Apple ја донесе иднината уште еднаш наметнувајќи ја сегашноста. Сепак, мора да разбереме одредени концепти пред да го набавиме овој телефон, за да започнеме со тоа што не е за сите публика, цената е доста болна за многумина, не помалку од 1159 евра во својата 64 GB верзија. Да бидат работите уште полоши, при купувањето мора да имате предвид дека носите нешто поразлично, дека немате сензор за отпечатоци и дека тоа е најрадикалниот телефон со кој се појави компанијата Купертино за многу години, што може и да ве фрустрира и да ве задоволи. Во делот софтвер е местото каде што Епл оставаше повеќе скршени срца во последно време, но вреди да се знае само неколку моменти со iPhone X во ваши раце дека тие сè уште ги имаат најдобрите мобилни софтверски инженери во своите редови.

IPhone X во наши раце, мобилниот на иднината во сегашноста
 • Оценка на уредникот
 • 5 ratingвезден рејтинг
1159
 • 100%

 • IPhone X во наши раце, мобилниот на иднината во сегашноста
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Издржливост
  Уредник: 80%
 • Завршува
  Уредник: 98%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%
 • Автономија
  Уредник: 85%
 • Екран
  Уредник: 95%
 • софтвер
  Уредник: 95%

Добрите

 • Материјали и дизајн
 • Најдобар хардвер
 • Екран

Contras

 • Премногу деликатно
 • Без ID на допир

На кратко, јас лично наидов на најдобриот телефон што некогаш сме го разгледале досега, телефон пред своето време, и како таков, не може да му се допадне на сите. Пред мојот одговор за тоа дали ќе го добијам тоа или не, мојот гест е извртен, дури и јас имам уште многу да размислувам за тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Раул Авилс dijo

  Беше и ќе биде задоволство да соработувам со вас!
  Добар преглед!

 2.   Дејвид dijo

  Многу добар преглед, само една информација, батеријата на X, не е најголемата монтирана на iPhone.
  6+, 6s + и 7+ имаат поголем капацитет со 2915mAh, 2750mAh и 2900mAh, соодветно.