Idphoto4you ја намалува големината на фотографиите за Пасош преку Интернет

Без трошење пари, лесно можете да исечете фотографии со големина на пасош засновани врз списоци со земји и фотографии додека се уредува фотографијата. Можете исто така да ја исечете сликата во фотографија со големина на пасош за виза или други формалности и да печатите фотографии со големина на пасош дома. Сето ова благодарение на создавањето фотографии со големина на пасош преку Интернет IDphoto4You.com што им ја олеснува работата на многумина.

Idphoto4you, е едноставна веб-апликација преку Интернет, која ви овозможува да креирате фотографии за пасош со точно ограничување на големината и на Интернет без да трошите пари. Сè што ви треба е дигитален фотоапарат, ја фотографирате, ја поставувате и потоа следете ги чекорите на услугата Idphoto4you за да добиете фотографија од типот на пасош.

Како да направите фотографии со големина на пасош од дигитален фотоапарат

Еве едноставен совет, треба да имате бела позадина и да оставите доволно простор околу главата за да ја исечете сликата. Исто така, проверете дали немате сенки на лицето или позадината, исто така користете ја камерата на иста висина со главата.

Не престанувајте да ја преземате оваа апликација што ќе ви помогне да имате список твојата фотографија за пасошот, со точна големина за овој правен процес.

Големина на фотографија за пасош во Шпанија

Фотографија за пасош

Фотографиите за пасошот во Шпанија секогаш треба да исполнуваат низа барања, за кои ќе зборуваме подолу. Иако една од најважните е големината на наведената фотографија. Како што веројатно веќе знаете, кога одиме на некое место за да фотографираме, било да е тоа машина или фотограф, мора постојано да биде наведено дека овие фотографии се за пасошот. Бидејќи тие имаат специфична големина.

Во случајот на Шпанија, како што е наведено од самата влада, големината на овие фотографии мора да биде ширина од 35 до 40 мм и пропорционално висока, т.е. висина помеѓу 40 и 53 мм. Во ниту еден момент не е прифатено дека фотографиите се помали од ова. Покрај тоа, во нив, главата и горниот дел од телото мора да заземаат помеѓу 70 и 80% од фотографијата.

Дали фотографијата на ДНИ и пасошот се исти?

Лична карта пасош

Во многу случаи, има луѓе кои тие ги користеле истите фотографии во двата документа. Веројатно ја имате истата фотографија во лична карта и во пасош, така што во принцип е можно. Реалноста е дека зависи многу од секој случај, бидејќи при обновување на DNI секогаш се бара нова фотографија, различна од претходната. Ако сте го обновиле DNI и тогаш ќе го обновите пасошот, веројатно е дека тие ќе ви овозможат да ја користите фотографијата на DNI. Но, тоа не е нешто што се случува во сите случаи.

Во случај на фотографии со лична карта, обично се утврдува дека големината е тоа мора да има е 32 на 26 милиметри. Ова е она што е прикажано на официјалната веб-страница на Министерството. Затоа тие обично се секогаш помали од пасошките. Но, има моменти кога со фотографија што сме ја користеле за DNI ни дозволуваат да го обновиме пасошот.

Барања за фотографии со пасош во Шпанија

Како што споменавме претходно, фотографијата за пасош обично има некои барања во случајот на Шпанија. Доколку овие услови не се исполнети, фотографијата нема да биде употреблива и нема да биде прифатена. Овие се основни аспекти, но важно е да се почитуваат во секој случај, за да се избегнат проблеми со наведената фотографија. Што треба да исполниш?

 • Неодамнешна фотографија: Не може да има повеќе од 6 месеци
 • Главата и горниот дел од телото треба да зафаќаат помеѓу 70 и 80% од фотографијата
 • Позадината мора да биде бела и униформа
 • Фотографијата мора да биде во боја и центрирана
 • Мора да се печати на хартија со квалитетна фотографија
 • Лицето мора да замине гледајќи директно во фотоапаратот
 • Очите треба да бидат отворени и доколку се користат очила, тие треба да бидат изработени од про clearирно стакло
 • Фотографии со капа, капа, шал или визир не се прифаќаат
 • Во случај на носење превез, во секој случај мора да можете јасно да го видите лицето
 • За фотографии за бебиња што треба да се држат на главата, не може да се забележат раце кои ја држат главата

Како да конвертирате фотографија во големина на пасош преку Интернет (можете да зборувате за апликации или веб-страници)

Висафото

Ако веќе имате фотографија, но таа не е во потребниот формат, можеме да се обложиме на нејзина конверзија. Така што веќе имаме фотографија што одговара на она што нè прашуваат во пасошот. За ова, можеме да користиме веб-страници или апликации, кои ни помагаат да ја измениме големината. Постојат многу опции, бидејќи дури и употребата на алатки како Paint може да помогне, ако веќе ги знаеме мерењата што треба да се користат на наведената фотографија.

Една од најцелосните опции е Висафото, што можете да ја посетите на овој линк. На оваа веб-страница е можно да се креираат фотографии за пасоши, лична карта или визи за многу земји. Значи, лесно се прилагодува на сè што бараме во таа смисла. Треба само да поставиме фотографија, која може да има дури и позадина. Благодарение на оваа веб-страница можеме да ја претвориме фотографијата во совршена фотографија за пасош.

Ако она што го баравте беше апликација за Android, исто така има и достапни опции. Имаме апликација наречена Passport ID Photo Editor, со која можеме да креираме фотографии за лична карта или пасош на едноставен начин. Апликацијата е лесна за употреба, само треба да поставите фотографија и да ја уредите. Можете да го преземете бесплатно на Андроид подолу:


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Натан Сааведра dijo

  Ви благодариме за написот. Барав каде да фотографирам документи за време на социјалното растојание. За негов совет, тој користеше фотографија од Виза. Отсега, овие фотографии секогаш ќе ги правам само на Интернет, многу е погодно!