iFixit веќе го има новиот Google Pixel во свои раце и е релативно лесен за поправка

пиксел-ификсит-2

Гледаме неколку вести за новите уреди на Google и онаа што недостасуваше да влезе на сцената е тимот iFixit, со сите шрафцигери подготвени да ги откријат внатрешните страни на новиот смартфон на Google, Pixel. Овој пат teardown спроведено од iFixit ни остава резултат од шест во однос на можната поправка или промена на компонентите. Оваа белешка е доста добра имајќи предвид дека сегашните уреди сè потешко се поправаат во случај на дефект, но од друга страна, имањето помали компоненти ги прави уредите подобри и попреносливи. 

Внатрешноста на новиот Pixel е интересна бидејќи компонентите се добро собрани и поврзани едни со други, батерија, камера, меморија итн., Што ни остава добра маргина во случај да имаме внатрешна грешка. Но, не е сè добро во овој нов уред од момците од големиот G, новиот Pixel има голем проблем што не спречува да пристапиме до внатрешните компоненти и тоа е тоа екранот е навистина тешко да се соблече сетот поради сопствената слабост и ова е клучниот чекор за да може да се пристапи до останатите компоненти. Ова исто така укажува на тоа дека ако се скрши екранот, може да биде тешко да се состави, но во квалификувана техничка служба не треба да имаме проблем.

Општо земено, новиот модел на Google е многу поедноставен за поправка отколку другите тековни уреди, но вистината е дека конекторите на внатрешните парчиња хардвер се нежни и не значиме дека тој може да се поправи од обичниот корисник, едноставно дека е поедноставно за поправка отколку некои од нејзините ривали кои ги монтираат компонентите директно залепени или заварени. Деталите за производство од HTC се патентираат само на батеријата на уредот со свиленото платно на брендот, во остатокот нема бренд. Сите овие и останатите детали за расклопување може да се видат во веб-страница на iFixit.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.