Имгур беше хакиран во 2014 година и дознаа на крајот на 2017 година

Масовно хакирање на Imgur во 2014 година

Имгур е еден од најпопуларните портали за слики во светот. Компанијата, создадена во 2009 година, собира милиони приказни претставени на слики секој ден. Сепак, како што често се случува повеќе од вообичаено, оваа компанија претрпе масовно хакирање пред години „2014 за да бидеме точни“. И дури пред неколку дена го сфатија компјутерскиот напад.

Приказната се враќа на 23 ноември. Компанијата добива е-пошта во седиштето и ја чита COO (Главен оперативен директор). Тоа е кога одговорниот ќе го сфати напад претрпен со години и влијае на милиони кориснички сметки.

Хак Имгур 2014 година
Попладнето на 23 ноември, Трој Хант, одговорен за страницата «Дали сум добиен»И експерт за овој вид на работа, ја предупредува компанијата преку е-пошта. Реакцијата беше брза, како и Ова известување е откриено од КОО на Имгур и за возврат го известува основачот и извршниот директор на компанијата.

Тие брзо контактираат со истражителот за да добијат повеќе информации и да откријат колкав е обемот на хакерот. Утрото е на 24 ноември кога ќе дојдат до заклучок дека Засегнати се 1,7 милиони кориснички сметки. Со други зборови, 1,7 милиони кориснички имиња и лозинки се компромитирани.

Брзо продолжете до ресетирајте ги сите овие сметки и стапете во контакт со корисниците влијаеле на тоа што ја смениле лозинката за да пристапат до услугата Имгур. Исто така, компанијата во својот корпоративен блог наведува дека корисниците не треба да се плашат од ништо, бидејќи единствените податоци што можат да ги соберат се е-поштата и името, тоа е единственото што се бара во регистарот.

Иако истрагата е сè уште отворена, од самиот Имгур се обложиле дека упадот во нивната база на податоци може да се должи на шифрирањето SHA-256, една од најпосветените во последно време. Иако минатата година 2016 година беше ажурирана во помоќен алгоритам за криптирање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)