Instagram и WhatsApp ќе имаат групни видео повици

Анкетите се додаваат на Instagram Stories

Конференцијата за развивачи на Фејсбук, попозната како Ф8, се одржува деновиве во Сан Хозе. Настанот обично служи како повод компанијата да презентира некои од новостите што ќе стигнат до нејзините страници или апликации. Иако ова издание доаѓа во клучен момент, компанијата е во средината на полемиката околу нејзиното справување со приватноста. Покрај неодамнешното заминување на основачот на WhatsApp.

Имаше доста исчекување за тоа што Марк Цукерберг ќе рече во својот говор. Но, основачот на Фејсбук игра безбедно на овој план. Вети поголема безбедност И дека скандал како Кембриџ Аналитика никогаш повеќе нема да се случи. Иако ни остави повеќе новости.

Од WhatsApp и Instagram се едни од протагонистите на овој настан. Поточно, откриена е функција што ќе стигне до двете апликации во сопственост на Фејсбук. Двете апликации наскоро ќе имаат групни видео повици.

Инстаграм видео разговор

Ова го потврди и самиот Цукерберг. Значи, официјално е дека и двајцата ќе имаат поддршка за оваа функција. До вкупно 4 лица / корисници ќе можат да разговараат истовремено во еден од овие видео повици. Границата се чини дека е иста за двете апликации.

Во случајот на Инстаграм, првпат се воведува функција од ваков тип. Исто така се знаеше дека веќе се вршат првите тестови со оваа функција во социјалната мрежа. Значи, не треба да трае премногу долго за да пристигнеме официјално.

WhatsApp исто така ќе ја добие функцијата, иако во овој случај се чини дека нема доказ во моментот. Речено е дека тие ќе започнат за неколку месеци. Но, засега не е познато ништо специфично во однос на датумите. Значи, ќе мора да почекаме уште неколку недели.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.