Инстаграм надминува 600 милиони активни корисници месечно

икона на Инстаграм

Фотографијата социјална мрежа Инстаграм штотуку објави дека само надмина 600 милиони активни корисници месечно, пет месеци по пробивањето на границата од 500 милиони, демонстрирајќи дека најновите карактеристики што ги копираше Фејсбук од други платформи за да ги додаде на Инстаграм работеа како што треба, иако ова покажува дека единственото нешто што го прави оваа платформа е да ги копира главно Snapchat и Twitter, социјалната мрежа на која најмногу и наштети со подемот на Инстаграм.

Меѓу најновите вести што ги доби Инстаграм, наоѓаме можност за емитување видеа во реално време, видеа што не се зачувуваат, но автоматски се бришат, заедно со можноста да може да се зачуваат записите што не се допаѓаат за подоцна. Инстаграм се појави на пазарот во 2010 година и беа потребни скоро три години за да се достигнат првите 100 милиони месечни активни корисници. До денес, компанијата достигна скоро 100 милиони корисници секоја година, иако во последните две години, таа бројка значително се зголеми, што и овозможи на компанијата да додаде 500 милиони корисници во последните 4 години.

Тоа беше во 2012 година, кога социјалната мрежа Фејсбук одлучи да ја купи оваа социјална мрежа на фотографии, за нешто повеќе од 1.000 милијарда долари, компанија која во времето на споредбата имала едвај приход. За да се обиде платформата да ја направи профитабилна, Инстаграм започна разни кампањи додавајќи реклами, нешто што логично не им одговараше многу на корисниците, иако е вообичаено, бидејќи услугата треба да се одржува на некој начин и единствениот начин на приход што Фејсбук може да искористи за да профитира преку реклами, покрај маркетингот на нашите податоци со другите компании кои се дел од Фејсбук.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)