Инстарадио: Создадете ја нашата онлајн радио соба со вашиот мобилен телефон

Инстарадио за Android или iOS

Дали сакате онлајн радија да слушаат од вашиот мобилен уред? Одговорот на многу луѓе може да биде „да“ затоа што таму ќе имаме можност да уживаме во добра музика, пријатна конференција или едноставно програма каде што ќе бидат познати интересни теми за нас и за сите други.

Ако наместо да прашавме што предложивме пред да кажеме Дали сакате да создадете радио преку Интернет од вашиот мобилен уред? Можеби одговорот е нешто поразличен од оној што го спомнавме во претходниот пасус, затоа што би можеле да имаме и интересна тема за споделување со другите, а сепак не сме биле во можност да го сториме тоа заради монополот на различните мрежни радија кои практикуваат практично сè каде, просторот што се обидувавте да го најдете не е понуден. Поволно благодарение на оваа алатка наречена Инстарадио може лесно да започнете да се промовирате на социјалните мрежи со создавање на сопствено радио преку Интернет.

Како работи Instaradio на нашите мобилни уреди?

Ова е најинтересниот дел од сето тоа, иако, ќе ви треба мобилен телефон и соодветната верзија за да ги инсталирате на нив; Препорачуваме прво да отидете на официјалната веб-страница на развивачот, каде што ќе најдете екран многу сличен на оној што го сместивме на врвот. Двете верзии се јасно распоредени таму, т.е. uеден за Android и еден за iOS; Накратко мора да споменеме дека интерфејсот на алатката одлично се вклопува во мобилните телефони, а не со таблет, што значи дека секогаш ќе треба да го користиме во вертикална положба.

Кога ќе го стартуваме Instaradio откако ќе го преземеме и инсталираме, ќе најдеме екран за добредојде, што ќе предложи отворање бесплатна сметка со нивната услуга. За ова, можеме да искористиме:

 • Нашата социјална мрежа Фејсбук.
 • Твитер.
 • Е-маилот.

Инстарадио за Android или iOS 01

Препорачуваме да користите која било од двете социјални мрежи што ги споменавме погоре затоа што со ова, ќе избегнеме да користиме незгодна форма дека многу пати, бара информации што не сакаме да ги дадеме. Покрај тоа, со социјалните мрежи ќе имаме можност за започнете да ги поканувате нашите пријатели да слушаат што ќе започнеме да програмираме на интернет радио. Поради оваа причина, треба да го синхронизирате Instaradio со социјалната мрежа со која имате најголема интерактивност и во која има повеќе контакти и пријатели за споделување на одредена тема.

Инстарадио за Android или iOS 02

Следниот чекор што мора да го следите со Instaradio е во вашиот профил, каде што мора да бидете креативни, така што сите ќе ве земат предвид во одредено време. На пример, фотографијата, мал опис на тебе како и, поканувањето пријатели што ги имате на социјалните мрежи е првиот чекор во структурирањето на вашето радио преку Интернет со мобилни уреди.

Преглед и креирање теми за другите со Instaradio

Кога ќе завршите со конфигурирање на вашата сметка според она што го предложивме погоре, веднаш ќе скокнете до интерфејсот Instaradio и каде што, на горниот дел од неа ќе бидат прикажани неколку опции, што ќе ви помогне:

 • Прелистајте ги креациите на другите корисници на Instaradio.
 • Користете го внатрешниот пребарувач за да лоцирате одредено радио (или изберете едно од најпопуларните наведени таму).
 • Прегледајте ја активноста што го предизвикува радиото што сте го создале.
 • Започнете да ги емитувате тест сигналите со радио преку Интернет.

Инстарадио за Android или iOS 03

Lastе ја најдете оваа последна опција избор на икона за микрофон (црвен круг) лоциран кон крајот на сите опции на горната лента на интерфејсот. Ако го изберете, ќе добиете порака со предупредување дека ќе започнете да снимате на Instaradio. Не мора да се грижите за просторот за складирање на вашиот мобилен уред, бидејќи сè што снимате ќе биде зачувано во услугите на оваа апликација преку Интернет.

Може да зборувате колку што сакате и за темите во кои најмногу доминирате, нешто што подоцна може да го прегледаат оние што го посетуваат вашиот профил. Препорачливо е дека ја извршувате оваа задача на тивко место каде што нема амбиентален шумБидејќи колку е подобар квалитетот на вашите снимки, толку повеќе ќе станете популарни со вашата станица.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.