Intex Aqua Fish е надвор сега; првиот паметен телефон со Sailfish OS сега достапен

Индекс Аква Риба

Во последниве денови многу зборувавме за HTC Sailfish, мобилниот телефон што ќе дојде во семејството Google Nexus, но мора да запомниме дека ова име го користевме за нешто друго многу порано пред мобилниот Google. Јас се осврнувам Sailfish OS од Јола. Мобилен оперативен систем кој падна во заборав по деловните активности на actionsола, но не почина далеку од тоа.

Intex Aqua Fish е првиот терминал што го имаме на пазарот со Sailfish OS, терминал што можеме да го купиме од сега па натаму, бидејќи го има на пазарот и има скромен хардвер, но повеќе од доволно за да работи Sailfish OS.

Intex Aqua Fish ќе се продава за помалку од 100 долари во индиски продавници

Intex Aqua Fish има процесор Qualcomm Snapdragon 212, 2 GB рам и 16 GB внатрешна меморија. Пет-инчен екран со FullHD резолуција и две камери, 8 и 2 MP, го придружуваат овој терминал. Сето тоа поддржано од батерија од 2.600 mAh што ќе ни овозможи да имаме доволно автономија за еден ден помеѓу полнењата (во зависност од употребата што ќе ја дадеме).

Интекс Аква Риба продаден во Индија за 82 долари, нешто интересно ако го земеме предвид неговиот хардвер. Не заборавајте дека Sailfish OS е способен стартувајте природни апликации за Android, иако не сите покрај тоа што имаат база во Linux што ќе ви овозможи да извршувате одредени апликации на работната површина.

Модел сличен на Intex Aqua Fish ќе пристигне во Русија каде што не му веруваат многу на Android и се одлучуваат за алтернативни оперативни системи. Што нè тера да помислиме дека иако овој мобилен нема најнов хардвер на пазарот, тој ќе биде мобилен прилично продаден и купен, барем од корисниците кои ги бараат основните работи и малку друго за ден со мобилниот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.