Intex Aqua S9 Pro, добар, убав и ефтин паметен телефон, веќе продаден во Шпанија

Intex

Пред не многу години на пазарот на мобилни телефони имаше четири или пет компании кои доминираа во продажбата по своја волја, без простор за нови конкуренти и особено за нови мобилни уреди. Сепак, денес таа панорама многу се смени и се повеќе компании одлучуваат да ја преземат авантурата на ги лансираат своите нови паметни телефони.

Една од нив е Индија Intex, кој во последните денови официјално го претстави својот нов предводник, Aqua S9 Pro, кој сега е достапен преку Амазон, и кој под знамето на добро, убаво и ефтино ќе се обиде да добие основа на конкурентскиот пазар на мобилна телефонија и исто така секако на шпанскиот пазар.

Неговата цена е само 139 евра Покрај тоа што има прилично убав дизајн, тој исто така ни нуди низа карактеристики и спецификации што можат да бидат најинтересни за секој корисник, а кои ќе ги разгледаме веднаш подолу.

 • 5,5 инчен IPS HD екран. Оваа Aqua S9 Pro Има 5.5-инчен екран, една од најпопуларните големини на пазарот и што ќе ни овозможи многу да уживаме во секаков вид мултимедијална содржина. Покрај тоа, неговата резолуција од 1.280 x 720 пиксели ќе ни овозможи да видиме сè со одличен квалитет.
 • Батерија од 3650 mAh. И покрај огромната еволуција на батериите за паметни телефони, таа останува една од најделикатните точки за многу корисници. Intex не сакаше да штеди на mAh со батеријата на овој терминал и не ни нуди ништо повеќе и ништо помалку од батерија од 3.650 mAh, што ни нуди повеќе од еден ден автономија без премногу проблеми и со голема употреба на терминалот.
 • Двоен SIM-систем. Една од најголемите предности на овој смартфон Intex е можноста за работа со две СИМ картички истовремено или што е исто со два телефонски броја, нешто што корисниците сè повеќе го ценат и го бараат.
 • 4 години гаранција. Можеби стекнувањето индиски паметен телефон ви дава малку доверба на почетокот, но за да ги снема сите сомнежи, тие ни нудат 4-годишна гаранција, кога најчеста е само 2-годишна гаранција од скоро секој производител што во моментов ги пласира своите мобилни уреди во Шпанија.

Aqua S9 Pro

Карактеристики и спецификации

Следно, ќе направиме комплетен преглед на сите карактеристики и спецификации на овој Intex Aqua S9 Pro;

 • IPS екран 5,5 инчен ЛЦД со HD резолуција од 1.280 x 720 пиксели
 • 6735-јадрен процесор MediaTek MT4P
 • 2GB RAM меморија
 • 16 GB внатрешно складирање може да се прошири преку MicroSD картички до 128 GB
 • Задна камера со сензор 13 мегапиксели
 • Предна камера со сензор од 5 мегапиксели
 • Сензор за отпечатоци
 • 4G конекција, Bluetooth 4.0 и Wi-Fi
 • Система operativo Андроид 6.0 слез

Со оглед на карактеристиките и спецификациите, се чини јасно дека ова е многу добар паметен телефон од таканаречената средна класа на пазарот, но тоа наплатува уште поголема вредност кога се знае неговата цена. Како што веќе истакнавме, неговиот екран и дарежливата батерија се два од најпозитивните аспекти, иако не можеме да ги заборавиме процесорот или камерите на терминалот, што го прави овој многу избалансиран уред и совршен за медиум на скоро секое ниво на корисник.

Цена и достапност

Овој нов Intex Aqua S9 Pro е веќе во продажба во многу земји низ светот, меѓу кои, како што веќе коментиравме претходно Шпанија е тука. Сега можеш купете го Aqua S9 Pro на Amazon.com но исто така ќе се најде во продажба преку Карфур, ПЦ Бокс, Бип и, се разбира, во официјалната онлајн продавница на компанијата. Неговата цена е несомнено една од најинтересните точки на овој мобилен уред, а тоа е дека можеме да го купиме за само 139 евра, со можност да избереме помеѓу црно-бели бои.

Што мислите за овој нов Intex Aqua S9 Pro кој веќе е достапен во Шпанија за само 139 евра?. Кажете ни го вашето мислење во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Ентони dijo

  Неверојатно, мора да го пробате!

 2.   Pablo dijo

  Мерењата на овој паметен телефон се познати. Се двоумам помеѓу овој и Mywigo Uno Pro. Благодарам !!!