iOS ви овозможува да плаќате со PayPal зборувајќи со Сири

Јаболко

Досега сум сигурен дека практично секој знае што е тоа PayPal, за оние кои не знаат, само коментирајте дека денес е една од платформите на електронско плаќање најраспространета во светот благодарение на фактот дека има милиони корисници кои ја користат услугата скоро секој ден. Поради ова, не е изненадувачки што Apple сакаше да ја зголеми интеграцијата на оваа услуга со оперативниот систем iOS, особено со својот добро познат асистент Siri.

Во соопштението испратено од Paypal за објавување на оваа новина на платформата, одговорните за услугата најавуваат дека отсега сите корисници на мобилни уреди и таблети на Apple можат уживајте во оваа интеграција. Благодарение на ова, без сомнение, отсега ќе биде многу полесно да испраќате и примате пари од кој било мобилен уред на Apple преку Siri. Како детал, пред да започнете да ја пробувате оваа нова функционалност, само кажете ви дека мора да ја имате вашата сметка на Paypal поврзана со уредот.

Apple одлучи да ги интегрира услугите за електронско плаќање на Paypal во iOS и Siri.

Само на овие редови ви оставив видео каде што можете да видите колку е интеракција со Сири за да испратите пари е едноставно како да и кажете на Сири «испрати 20 евра на Лора користејќи Paypal„Или, во случај да побараме исплата во наше име, кажете му на Сири“прашајте ја Лора за 15 евра користејќи Paypal« Веднаш по давањето на оваа команда, а прозорец со информации за плаќање што Сири ја собра за да можете да ја потврдите износот што ќе го испратите или што сте го побарале, како и остатокот од податоците за трансакцијата, така што корисникот го овластува.

Повеќе информации: PayPal


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.