iOS Transfer: Пренесувајте податоци помеѓу iOS и Windows или Mac уреди

поврзете го iPhone со Windows

Како да префрлите податоци и информации од вашиот iPhone на компјутер со Виндоус? Повеќето луѓе треба да извршуваат ваков вид задачи со кој било од нивните мобилни уреди (со оперативен систем iOS) користејќи iTunes, кој, кога работи на персонален компјутер, има можност автоматски да се синхронизира со сите податоци на наведените терминали.

Кога зборуваме за мобилни уреди со iOS, ние се осврнуваме и на iPhone и на iPod или iPad, кои зачувуваат одредени информации внатре во кои подоцна, можеби ќе треба подобро да управуваме со нив на персонален компјутер, било да е тоа со Windows или со Mac. Благодарение на една интересна апликација наречена „iOS Transfer“ многу лесно ќе имаме можност за преместете ги или копирајте ги овие информации без да користите iTunes.

Зошто да користите iOS Transfer наместо iTunes?

Многу луѓе би можеле да дојдат да си го постават ова мало прашање и загриженост, бидејќи iTunes е апликација што може да се користи целосно бесплатна од персонален компјутер и ни помага да пренесуваме секаков вид на информација се додека ја извршуваме соодветната синхронизација. За жал, некои мобилни уреди не успеваат да ја исполнат оваа задача, практично тешко и невозможно за размена на информации.

Сега, бидејќи «iOS трансфер»Можете да го набавите за да« купувате »(тоа е платена апликација) од продавницата на Apple, има повеќе специјализирани функции, така што преносот на информации е многу сличен на она што би можеле да го правиме со која било алатка во оперативниот систем. Интерфејсот што го има оваа алатка е многу лесен и едноставен за употреба, нешто за што ќе споменеме и посочиме подолу.

Пријателски интерфејс што треба да се користи во iOS Transfer

Мора да отидете на официјалната веб-страница и конкретно на местото за купување во „iOS Transfer“ за да ја изберете верзијата за Windows или Mac; Секој од нив има одредена вредност што треба да ја плати, па затоа мора да бидете сигурни во точната верзија што треба да ја инсталирате на вашиот персонален компјутер. Откако ќе го сторите тоа ќе мора да ја извршите оваа алатка на компјутерот каде што сте ја инсталирале; За да има синхронизација, како што е постапката што се следи со iTunes, исто така треба да се поврзете на мобилниот уред со iOS со помош на соодветниот кабел (шина за податоци). Токму во тој момент и во интерфејсот на оваа алатка ќе можете да му се восхитувате на присуството на вашиот мобилен уред, а тоа е iPhone, iPad или iPad.

iOS трансфер 02

Интерфејсот е прилично едноставен и лесен за ракување, бидејќи овде главно ќе најдете два региона за работа; на левата страна и по пат на странична лента се сите оние опции што можете да ги изберете во еден чекор, што ќе ви помогне првенствено да извршите пренос на информации што треба да ги направите. На пример, имате категории што вклучуваат мултимедијални датотеки, музички плејлисти, фотографии, електронски книги што можеби сте ги преземале, список со контакти, СМС пораки и уште неколку дополнителни алатки. Наместо, на десната страна имате дополнителни функции што ќе бидат прикажани и прикажани во зависност од тоа што сте избрале во гореспоменатата околина.

iOS трансфер 01

На пример, ако сакате да направите резервна копија од вашите контакти на iPhone, мора да ја изберете таа опција од левата странична лента. Кон вистинскиот регион, сите ќе се појават, може да обележат еден или повеќе за подоцна направете соодветна резервна копија на вашиот персонален компјутер. Истото можете да го сторите и со СМС пораките, иако во вториот случај ви се нуди можност за извоз на овие пораки во HTML, txt или CSV формат.

Извоз на мултимедијален материјал од iPhone на компјутер

Со фразата „мултимедијален материјал“ се повикуваме на слики, фотографии, аудио датотеки, видео и уште неколку. Причината зошто можете да ја користите оваа одлика со видеа (како пример) е затоа што е полесно да обработите една од нив на персонален компјутер и подоцна мора да ја поставите на вашиот канал на YouTube. Како заклучок, „iOS Transfer“ е совршена алатка што би можеле да ја користиме во секој момент за да можеме да преместуваме, копираме, бришеме или едноставно да правиме резервна копија на сите податоци од нашите мобилни уреди со iOS на персонален компјутер, нека биде ова еден со Виндоус или еден со Мек.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.