iOS 11 ќе пристигне во својата последна верзија на 19 септември

Нешто на што многу добро нè навикна Apple, е кога ќе го објави датумот на кој сите свои уреди, барем сите компатибилни, ќе можат да се ажурираат до најновата верзија на нивниот оперативен систем, било да е тоа iPhone, Apple Watch, Mac, iPad, iPod touch или Apple TV. Од минатиот јуни, датумот на кој се одржа конференцијата за програмери на која Apple официјално ја претстави следната верзија на оперативниот систем iPhone, iOS 11, многумина беа корисници кои не сакаа да бидат дел од бета-програмата на јавноста и сè уште чекаат за финалната верзија да биде објавена. За време на вчерашниот главен глас, Apple го објави тој датум: 19 септември.

Од 19 септември, околу 19:11 часот, по шпанско време, Apple ќе започне да ја издава последната верзија на iOS XNUMX, верзија што одговара на онаа објавена вчера за програмерите и се нарекува Златен мајстор. Доколку нема проблеми во текот на оваа недела со оваа финална верзија, ова ќе биде токму истата што се објавува јавно за сите компатибилни уреди што можат да се ажурираат.

IOS 11 компатибилни уреди

iOS 11 ги остава надвор од ажурирањето сите оние уреди со кои управува 64-битен процесор, односно iPhone 5 и iPhone 5c се изоставени од оваа верзија и тТие ќе мораат да живеат до крајот на своите денови со iOS 10.

IOS 11 компатибилни модели на iPhone

 • iPhone 6 и 6 Plus
 • iPhone 5s
 • iPhone SE
 • iPhone 7 и 7 Plus

IPad модели компатибилни со iOS 11

 • iPad Mini 2, 3 и 4.
 • iPad Air 1 и 2
 • iPad Pro 1-та и 2-та генерација 9,7, 10,7 и 12,9 инчи.
 • iPad 2017

Иако на iPhone 5 во теорија му преостана уште една година надградби, немањето 64-битен процесор му наштети во овој поглед. Треба да се запомни дека со iOS 11, Apple ни дозволува да инсталираме апликации компатибилни со 64-битни процесори. Ако најдеме 32-битна, App Store нема да дозволи да ја инсталираме во кое било време. Ако сме ажурирани од iOS 10 со апликација од ваков тип, нема да можеме да ја извршуваме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.