Ајфон слави 10 години водечки

јубилеј на iPhone 10

Иако може да изгледа дека е со нас цел живот, iPhone е стар само 10 години. Најпопуларниот паметен телефон во светот и тоа го смени концептот на паметен телефон ја слави својата 8-годишнина од постоењето на гласините за тоа како следниот iPhone XNUMX ќе го одбележи овој настан.

Никој сега не се сомнева во успехот на овој уред, ниту дека му служел повелете го патот до останатите производители кои од година во година го лансираат „iPhone убиецот“ смена Но, нејзините почетоци не беа толку успешни, а сопственото творештво беше прилично макотрпен пат полн со промени што на крајот резултираа со најуспешниот производ во историјата што го натера Apple да биде највредниот бренд во светот.

Роден во омраза кон „Мајкрософт“

Apple не работеше на паметен телефон со екран осетлив на допир, туку на таблет. Извршен од Мајкрософт му соопшти на Стив sобс за работата што ја работеа со таблетите и стилот, а Jobобс, кој го мразеше пенкалото како што можевме да видиме во презентацијата на оригиналниот iPhone, се врати во Епл решено да демонстрира што може да се направи со таблет, започнувајќи го развојот на iPad.

Што беше тоа што го натера Стив sобс да одлучи да се сврти и да започне развој на iPhone? IPad започна да се мрести пред iPhone, сепак не беше објавен дури три години по првиот iPhone. Оваа промена во стратегијата се должеше на штетата што телефоните може да ја направат на продажбата на iPod. бидејќи сè повеќе луѓе ги користеа за да слушаат музика. Jobобс, кој веќе видел демо-софтвер што Скот Форстал го создаде за iPad, побара да ги намалат и да започнат да работат на iPhone, ставајќи го настрана развојот на iPad.

 

Motorola Rokr, првиот обид на Apple

И покрај сè, Стив sобс сè уште се сомневаше во новиот телефон. Тој не беше целосно уверен дека „Епл“ ќе биде успешен со телефонот поради многу фактори кои беа надвор од негова контрола, а еден од главните беа телефонските оператори. Apple не беше навикнат да мора да поминува низ обрачот на која било друга компанија, а мобилната телефонија беше контролирана во Соединетите Држави од неколку компании кои работеа со сè на нивна леснотија. Verizon и AT&T беа тие што контролираа кои уреди имаат пристап до нивните мрежи, и без нив ниту еден паметен телефон немаше да успее.

Можеби затоа Apple имал прв пристап со Motorola, компанија што некогаш размислуваше да ја купи, но чија цена во тоа време беше превисока за можностите на Купертино. Во тоа време Motorola го пласираше Razr, телефон со дизајн кој Jobобс многу го сакаше, а добрите односи меѓу двете компании завршија во Motorola со интегриран iTunes плеер: Rokr. Во „Епл“ знаеја дека овој телефон е вистинско ѓубре, но тоа го стори своето: му дозволи на Стив sобс да собира информации за тоа како работат операторите.

IPod беше татко на iPhone

Искуството да се стави iTunes во телефон од тоа време му помогна на Apple да знае дека тоа не е начин да се оди. Конечниот производ не сакал никого, а она што им било јасно е дека ако iPod успеел во тоа време, начинот е iPod да се претвори во телефон. Мајк Бел, кој беше во компанијата 15 години, со месеци го убедуваше Стив sобс дека мора да направат телефон без многу успех, но appearedони Ајв се појави со своите дизајни.

Една вечер Бел му се јави на sобс за да му каже дека веќе им е јасно каков ќе биде телефонот на Apple. Onyони Ајв имал дизајни за идните iPod-и кои никој не ги видели дека му беше јасно дека она што требаше да сторат е да земат еден од тие дизајни и да го стават софтверот „Епл“ таму, а не да се обидуваат да го ставаат софтверот на телефони на други луѓе. По долга ноќ, sобс му отстапи на проектот „iPhone“.

Таен проект кој чинеше бракови

Така започна досега амбициозниот проект на компанијата. Врвните менаџери на „Епл“ беа свесни дека се соочуваат со производ што би бил клучен за растот на компанијата, всушност Самиот Стив sобс во својата презентација рече дека се соочуваат со еден од оние производи што ќе ја сменат историјата. Но, клучно беше што немаше протекување, и за ова тие мораа да ги изберат најдобрите и најдоверливите.

Jobобс му рекол на Форстал дека може да избере инженери што ги сака од компанијата, но никој надвор од неа. Тие не можеа да ризикуваат дека тоа ќе предизвика најмало протекување на новиот производ на компанијата, кој започна да работи официјално во 2004 година. Вработените во Apple сега известуваат дека одеднаш виделе како некои инженери одеднаш исчезнуваат од своите работни места, не знаејќи каде заминаа. Дојдоа само неколку претставници на „Епл“, тие разговараа приватно со нив и одеднаш тие никогаш не се вратија на нивната вообичаена работа. Тие беа најдобрите, најсјајните, но платија цена.

Започнуваме нов проект толку таен што не можам да ви кажам за што станува збор. Не можам да ти кажам за кого ќе работиш. Сè што можам да ти кажам е дека ако ја преземеш оваа работа, ќе работиш повеќе отколку во целиот свој живот. Toе мора да работите дење и ноќе, дури и за време на викенди, најмалку две години.

Некои инженери по неколку години потврдија дека iPhone ги чинеше брак, како Енди Грињон. „Тоа беше многу интензивна работа, веројатно најлошото време во мојот живот. Тие зедоа неколку најдобри инженери, им зададоа невозможен проект, со недостижен датум на крај, и им беше кажано дека иднината на компанијата зависи од тоа “.

Лансирање со многу топол прием

Apple го лансираше iPhone во 2007 година, но критиките не беа премногу поволни за терминалот. 2Mpx камера, без 3G конекција, без Flash плеер и со целосно ограничени опции за прилагодување. Не можете ни да го смените ринг-тонот или позадината! Навикнат на други прилагодливи терминали, iPhone не ги убеди повеќето „гикови“ во моментот, и додаде на неговата висока цена, се чинеше дека ништо не покажува дека тоа ќе биде успех. Исто така, Bluetooth не се користеше за споделување датотеки! Неговото лансирање беше само во Соединетите држави и исто така само со операторот Цингулар.

Иако критиките врнеа насекаде, многу луѓе сфатија дека iPhone доаѓа да ги промени правилата за телефонија. Само погледнете како еволуираше дизајнот на мобилниот телефон по 2007 година. Физичката тастатура, еден од клучевите за успехот на терминалите на Blackberry, одеднаш исчезна од паметните телефони, и сите производители почнаа бесрамно да го копираат дизајнот на телефонот на Apple во своите нови изданија. А, оние кои не знаеја како да се прилагодат, скапо платија за нивната скептицизам, како што заврши признавањето на самиот Стив Балмер (извршен директор на „Мајкрософт“ во тоа време), години подоцна.

Десет години континуирана промена со ист дух

Десет години iPhone се менува, и во неговиот дизајн и во неговиот хардвер и софтвер. Apple премина многу црвени линии за кои никогаш не би помислиле дека ќе ги стори, како што е поголеми екрани, отворање на вашиот софтвер за трети лица или дури и лансирање на iPhone RED. Но, суштината е иста. Секој може да земе iPhone од која било генерација и тој може да функционира од минута нула прифатливо.

Apple успеа да го развие својот терминал, така што тој и понатаму е референца за победи, и покрај фактот дека конкуренцијата е многу тешка и производителите сè повеќе лансираат подобри производи. За време на овие десет години имаше многу контроверзни одлуки, како што е промената од 30-пинскиот приклучок за док до сегашната молња, предизвикувајќи многу корисници да мора да фрлат многу од нивните звучници дизајнирани специјално за iPhone. Или во поново време, елиминација на приклучокот за слушалки со обложување на безжична технологија како начин на слушање музика.

Еволуцијата на iPhone од година во година

 • iPhone (2007): прв модел на iPhone.
 • iPhone 3G (2008): 3G конекцијата доаѓа на iPhone заедно со продавницата за апликации или App Store.
 • iPhone 3GS (2009): Apple го лансира опсегот „S“ со подобрувања во брзината без други одлични вести.
 • iPhone 4 (2010): пристигнува првата радикална промена во дизајнот на iPhone, со челична рамка и стакло напред и назад. „Антенагејт“ го тера Apple да им даде браник на оние кои се жалат на загуба на покриеност кога го земаат iPhone со една рака.
 • iPhone 4S (2011): ист дизајн како iPhone 4, со поголема моќност и лансирање на Siri, првиот виртуелен асистент на мобилен телефон.
 • iPhone 5 (2012): одржува многу сличен дизајн, но повеќе издолжен, земајќи го екранот до 4 инчи и го воведува конекторот Lightning со што се елиминира традиционалниот 30-пински приклучок.
 • iPhone 5c и 5s (2013): Apple ја продолжува својата традиција да го задржува дизајнот уште една година и го додава сензорот за отпечатоци или Touch ID на својот нов iPhone. Лансира нов обоен „рециклиран“ iPhone 5c што наидува на многу критики дека не е ефтиниот iPhone за кој мислеа многумина.
 • iPhone 6 и 6 Plus (2014): Apple лансира два модели на iPhone со 4,7 и 5,5-инчни екрани, предизвикувајќи спектакуларен раст на продажбата на азиските пазари.
 • iPhone 6s и 6s Plus, SE (2015): повторно подобрувања во напојувањето и камерата и воведува нова 3D Touch технологија за екранот, одржувајќи го истиот дизајн. IPhone SE станува бестселер со своите добри спецификации и 4-инчен екран.
 • iPhone 7 и 7 Plus (2016): со дизајн скоро идентичен со претходните две години, ја воведува двојната камера во поголемата, го елиминира механичкото копче за стартување и го елиминира приклучокот за слушалки.

Од iPhone OS до iOS 10, десет години еволуција

IPhone нема да биде ништо без неговиот оперативен систем, и покрај фактот дека почетоците не беа лесни. Еволуцијата на iOS со текот на годините беше спектакуларна, бидејќи секој може да види едноставно гледајќи наназад за да сфати сè што се сменило од оригиналниот iPhone во она што го имаме сега.

 • iPhone оперативен систем- Тоа е она што Apple првично го нарекуваше оперативен систем iPhone, дериват на OS X, кој кратко време го преименува во iOS. Да, продавница за апликации, нема продавница на iTunes и само неколку мајчин апликации.
 • iOS 2: една година подоцна App Store конечно пристигна и со тоа можност за инсталирање апликации од програмери дизајнирани специјално за iPhone. „Има апликација за ова“ наскоро стана повторена фраза. Повеќе страници за главниот екран, компатибилност со документи во Office формат, известувања за push за пошта, слики од екранот и можноста за зачувување на Safari слики на ролната беа главните новини.
 • iOS 3: беше едно од најважните ажурирања, вклучително и многу од карактеристиките што корисниците ги бараат подолго време, како што е можноста за сечење, копирање и залепење или снимање видео. Апликацијата Пораки, компасот и Пронајди го мојот iPhone беа други нови опции вклучени. iOS 3.2 беше првата верзија што iPad ја донесе инсталирана.
 • iOS 4: Уште едно одлично ажурирање што FaceTime го донесе на iPhone, можноста за создавање папки за организирање апликации, iBooks и Центар за игри. Мултитаскинг конечно им овозможи на корисниците да ги менуваат апликациите без да мора да ја затворат онаа што ја користеа.
 • iOS 5: нејзината главна новина беше Центарот за известување. Вклучи и нови апликации како Киоск и Потсетници, а Епл го лансираше iMessage, неговиот систем за испраќање на инстант пораки преку Интернет без никаков трошок со вашиот оператор.
 • iOS 6- Секогаш ќе остане запаметен по лансирањето на апликацијата Мапи. „Епл“ ги напушти „Гугл мапс“ и се определи за сопствено решение за навигација, на почетокот со нешто страшни резултати. Токму тоа го чинеше работата Скот Форстал, творец на iOS, кој мораше да ја напушти компанијата.
 • iOS 7: Заминувањето на Скот значеше напуштање на „ескеуморфизмот“ за прифаќање на стил кој сè уште трае. Повеќе шарени икони што напуштаат кадифени и дрвени позадини беше промена што не ја поздравија сите корисници, па дури и денес има носталгични луѓе кои копнеат по стариот стил. Во оваа верзија пристигнаа и Контролниот центар и мултитаскингот со картички.
 • iOS 8: Современоста го олесни пренесувањето на задача од iPhone на Mac и обратно. Тастатури од трети лица исто така дојдоа во App Store, како и iCloud Drive, за да имаат пристап до датотеките во облакот на вашиот iPhone и Mac.
 • iOS 9: Apple Pay пристигна, платформата за плаќање на Apple што ви овозможува да плаќате со вашиот iPhone. Night Shift ја смени бојата на вашиот екран ноќе со елиминирање на сините тонови, подобрувањата во Siri и апликацијата News (што сè уште ги очекуваме на многу места). 3D Touch дозволи создавање мали кратенки на почетниот екран со кликнување на иконите.
 • iOS 10: Сири конечно се отвори за апликации од трети страни, Фотографиите добија неколку нови функции, како што се автоматско создавање спомени со вашите фотографии, Apple Music го смени дизајнот и апликацијата Home се појави за прв пат за да го контролира HomeKit.

И еволуцијата продолжува со iOS 11 оваа есен, со новиот прилагодлив контролен центар, новата апликација Датотеки што конечно е добар истражувач на датотеки за iOS, новите алатки за програмерите како ARKit и вештачката интелигенција што ги прават своите први чекори на iPhone.

Десет години ненадминат успех

Броевите на iPhone се толку огромни што навистина навистина може да им ја дадете вредноста што ја заслужуваат кога ќе ги споредите со други добро познати производи. Дали се продадени повеќе кукли од Барби од iPhone? Реалноста е дека, иако може да изгледа лага, не. Ајфон не само што продаде повеќе единици ширум светот од познатата русокоса кукла на Мател (1.200 милијарди наспроти 1000 милијарда), но тоа го стори и за многу помалку време (10 години наспроти 60 години). На Zippo му беа потребни повеќе од 80 години да продаде 600 милиони запалки, а Sony со својот PlayStation продаде само третина од Apple со својот iPhone за двојно подолго.

Компанијата многу се смени и од лансирањето на iPhone. Да се ​​има таков производ во вашиот каталог неизбежно е целосно да го промените вашиот деловен модел. Тоа е исто како да го имате најдобриот играч на светот во вашата екипа и да се правите дека не зависите од него за да ги освоите титулите. Во 2006 година Apple ги заснова своите приходи скоро подеднакво на iPod и Macs. Во моментов, iPhone сочинува 63,4% од приходите на Apple, а ние зборуваме за милијарди долари четвртина. Macs, класично референтен производ на компанијата до доаѓањето на iPhone, сега отпаѓаат само 10% од вкупниот приход, а другите производи што зависат од iPhone, како AirPods или Apple Watch, сочинуваат добар дел од придобивките на компанија денес.

Ако зборуваме за апсолутни бројки, а не за проценти, бројките се искривени. Продажбата е зголемена од 19.000 милиони во 2006 година на 215.000 милиони во 2016 година, со придобивки кои се зголемија од 1.990 милиони на повеќе од 45.000 милиони, во моментот имаат готовина од 237.000 милиони долари, за 6.390 милиони во 2006 година.

Десет години светла, но и со сенки

Успехот на iPhone во текот на овие десет години не може да остави настрана дека имало и сенки. Манзана Тој направи важни грешки во ова време, некои од нив успеа да ги реши благодатно, а други не толку. Ние веќе го споменавме фијаското на Мапи со iOS 6 или Антенатетот на iPhone 4, но можеме да нагласиме неколку други неуспеси на компанијата во овој момент.

Едно од најозборуваните и што од тогаш го обележува Apple е намалувањето на цената на оригиналниот iPhone. Лансиран по цена од 600 американски долари, само два месеци подоцна „Епл“ донесе одлука да го спушти за 200 долари, во потег за кој сметаше дека ќе помогне во зголемувањето на продажбата на уредот и дека ќе биде добредојден од купувачите. Реалноста е дека лавината е-пошта и повици кои се жалат на попустот од оние кои веќе го купиле iPhone-от, беше таква што Apple донесе одлука да понуди картички за подароци од 100 долари на оние кои ја платија оригиналната цена. Се чини дека отсуството на продажба во Apple има причина.

Можете ли да замислите што би значело да се остави iPhone што сè уште не е пуштен во продажба во бар? Па, тоа му се случи на Греј Пауел во 2010 година со iPhone 4. Кога сè уште не го познававме, тој заборави на овој прототип во барот, и тој дојде во рацете на Гизмодо за 5.000 УСД и, очигледно, тој не двоумете се да објавите детални слики од терминалот шест недели по лансирањето. Пауел не беше отпуштен и покрај она што може да го замислиме, но Jејсон Чен (уредник на Гизмодо) виде како се трага по неговиот стан на многу насилен начин од страна на специјален тим на технолошки криминал кој одзел обилен компјутерски материјал. Критиките кон „Епл“ не чекаа да го чекаат, обвинувајќи го дека станал она што го критикуваше толку многу од другите компании.

Уште еден знак дека човечката природа е потполно непредвидлива, со која имаме неодамна Одлуката на Apple да вклучи целосен албум U2 на сите корисници на сметката на iTunes. Она што на почетокот изгледаше како подарок што никој не можеше да го одбие, стана (повторно) наплив на критики кога многу корисници одеднаш го најдоа албумот во нивната музичка библиотека без тие да преземеа нешто за да го преземат. Дури и Боно мораше да се извини за овој факт.

IPhone 8, следниот чекор

Останаа само три месеци за презентација на следниот iPhone 8. Според гласините, тоа ќе биде радикална промена во споредба со претходните верзии, исчезнување на иконското копче за стартување и со дизајн во кој практично целиот преден дел ќе биде екран постигнување големина на екранот како таа на iPhone 7 Plus во уред со големина слична на iPhone 7. Безжично полнење, сензор за отпечатоци вграден во екранот, AMOLED екран, 3D сензори, Зголемена реалност ... списокот на нови функции е толку долго колку што се очекуваше. Но, приказната за секоја година ќе се повтори: loveубов и разочарување во еднакви делови, иако тоа ќе биде уште еден бестселер.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Омар Валфре dijo

  Го обележа патот !!

 2.   Јоанкор dijo

  Точно е дека во 2007 година Apple ја одбележа пресвртницата во историјата и со години го поставува темпото на паметни телефони, но за жал сега Samsung го престигна и доказ е дека според протекувањето, iPhone 8 ќе биде „премногу“ сличен на samsung s8. Темпото во моментот го поставува Самсунг, ако Стив sобс ја крене главата …….

 3.   Андрес Р. dijo

  Навистина ми се допадна овој напис.

  Многу комплетен, ажуриран и многу добро документиран!

  Многу е точно дека овој мобилен телефон започна да го револуционизира концептот на секој што е интелигентен уред, не само за мобилна телефонија, туку и за компјутери и други.

  Ви благодарам многу и ќе останам во тек со овој добар блог

бул (точно)