iPhone 12 Pro VS Huawei P40 Pro, кој има најдобра камера?

Придружниците на „Актуалидад iPhone“ неодамна го анализираше новиот iPhone 12 Pro, уред од компанијата Купертино, кој доаѓа да иновира со впечатливи карактеристики и многу обновен дизајн. Сепак, веќе подолго време го тестираме Huawei P40 Pro, кој беше врвен уред за камери на пазарот.

Ви ја донесуваме дефинитивната споредба на камерите помеѓу iPhone 12 Pro и Huawei P40 Pro, две од најдобрите мобилни фотоапарати на пазарот, кој ќе биде победник? Откријте во нашиот длабински тест со многу детали во кои ќе ги видиме сите сличности и разлики.

Детално сензори

Започнуваме со камерата на iPhone, наоѓаме троен сензор со доста впечатлив остров. Понатаму, iPhone 12 Pro има LiDAR систем истакна дека засега ги означува разликите во однос на употребата на оваа технологија, дали разликите се навистина забележливи?

Поточно на задниот дел на iPhone 12 Pro го имаме следново:

 • Широк агол од 12 MP и отвор на отвор f / 2.4.
 • Стандарден 12 MP и бленда f / 1.6.
 • Телефото (зум x2): Фокусна должина 52мм со отвор на отвор f / 2.0, шест елементи во леќата, четири хибридни моќности и оптичка стабилизација.

Сега одиме на Huawei P40 Pro, во кои имаме четири сензори кои биле во можност да се одбранат многу добро од самиот почеток и со тоа ги добиле најдобрите оценки во повеќето анализи. Ова е групата на задната камера:

 • Сензор за 50MP f / 1.9 RYYB
 • 40MP f / 1.8 Ултра широк агол
 • Телефото од 8MP со зумирање од 5x
 • ToF 3D сензор

На нумеричко ниво, сè изгледа сосема јасно, во овој поглед Huawei P40 Pro го презема водството особено и на хартија треба да добие подобри резултати. Сепак, веќе знаеме дека во оваа технологија, бројките не се сè.

Тест на главниот сензор

Да почнеме со главниот сензор, каде сме 12 MP на iPhone 12 Pro придружени со бленда f / 1.6 во споредба со незначителните 50 MP на Huawei P40 Pro со бленда f / 1.9, забележителни разлики во овој поглед.

 • Купете iPhone 12 Pro по најдобра цена (ЛИНК)

На прво место имаме фотографии во дождливи услови. Овде гледаме како P40 Pro ни нуди малку позаситена слика, иако завршува рамномерно да го согорува небото. Од своја страна, iPhone 12 Pro нуди повеќе жолтеникави тонови (класика), со почит кон оригиналните бои и значително подобро дефинирање на облаците со зафаќање на разликите во боите.

На нормални фотографии, откриваме дека и двајцата го дефинираат небото добро, нешто посино во случај на iPhone 12 Pro и да, снимаат повеќе светлина нудејќи малку повеќе дефиниција на сликата. Од своја страна, Huawei P40 Pro нуди нешто поживописни и генерално синкави бои.

Ако зборуваме за живост на боите, јасно е дека Huawei P40 Pro работи повеќе, сепак, тоа ми дава впечаток дека iPhone нуди посигурна содржина во однос на она за што навистина зборуваме.

Тест со широк агол

Сега одиме на Широк агол каде што iPhone нуди сензор практично идентичен со главниот, кој станува Ден на отворот од 12 MP f / 2.4 додека Huawei P40 Pro оди на сензор со 40MP f / 1.8 ултра широк агол, имајќи во овој случај дека неизбежно ќе понуди подобри резултати.

 • Купете го Huawei P40 Pro по најдобра цена (ЛИНК)

Тука наоѓаме забележителна разлика. Иако технички, Ултра широкиот агол на Huawei P40 Pro е супериорен, гледаме дека фотографиите на iPhone 12 Pro покажуваат повеќе содржина (фати повеќе слика). За разлика од главниот сензор, во iPhone 12 Pro ги наоѓаме боите позаситени отколку кај Huawei P40 Pro, нешто што не изненади.

Абер на широк агол, да, тоа е многу позабележително во iPhone отколку во Huawei, кој работи подобро во обработката. Сепак, контрастот на осветлување е фактор во кој iPhone 12 се брани нешто подобро. И покрај ова, двете камери даваат навистина спектакуларни резултати. Во овој аспект, ние ви ги оставаме оригиналните фотографии, без ретуширање или сечење, за да можете да одлучите која најмногу ви се допаѓа, а во оваа материја на фотографија веќе знаеме дека одлуките се многу субјективни.

Телефото тест

Сега зборуваме за зумирање. Во овој случај, кај iPhone 12 Pro наоѓаме Телефото (зум x2): фокусна должина 52мм со отвор на отвор f / 2.0, шест елементи во леќата, четири хибридни зголемувања и оптичка стабилизација. Во случај на Huawei P40 Pro, Телефото од 8MP со зумирање 5x. На ниво на обем и дефиниција, тоа го имаме сосема јасно, Huawei P40 Pro ги носи сите успеси.

Иако Zoom x5 е прилично корисен во многу ситуации, тој носи плус разноврсност за Huawei P40 Pro камерата што тешко дека ќе ја добиеме со зум x2 во случајот со iPhone 12 Pro, иако се сеќаваме дека ќе добиеме хибриден зум x5. Меѓутоа, при зголемувањето, ќе откриеме многу повеќе жито и дефект на фотографијата на iPhone 12 Pro, очигледно.

Осврнувајќи се на селфито, Huawei P40 Pro продолжува да има „проблеми“ како што се случува со уредите од азиско потекло, „ефект на убавина“ премногу обележан за западните вкусови. Исто така, оставаме неколку фотографии во формат „Макро“ каде што Huawei P40 Pro го победува далеку iPhone 12 Pro.

Фотографија во ноќен режим, портрет и видео

Тука оставаме неколку снимки «Ноќен режим», и мешавина од некои други фотографии за да можете сами да препознаете која нуди најдобри перформанси за вашите потреби. Двајцата се рангираат како два од најдобрите телефони за ноќна фотографија на пазарот. Во однос на режимот портрет, не наоѓаме големи придобивки во LiDAR и тие се доста изедначени.

Што се однесува до видеото, ве оставивме на врвот на нашиот канал на Јутјуб, каде сета оваа споредба на камерите Ние успеавме да го изведеме со двете камери и вие ќе тестирате тестови за реални перформанси за снимање на двата уреди, каде iPhone 12 Pro продолжува да биде лидер во однос на стабилизацијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)