IPhone 5 е реинкарниран во мат црн iPhone 7: бојата паѓа

IPhone 5 пристигна на пазарот со 4-инчен екран и нови материјали во неговата конструкција, оставајќи го настрана стаклото од задната страна. Но, тоа беше и главоболка за корисниците кои го купија уредот во црно, бидејќи облогата на уредот започна да покажува штета при најмало триење, иако уредот ги заштитуваше сите најчувствителни елементи на уредот со навлака. Во следната генерација, Apple целосно ја елиминираше таа боја играјќи лудо со горенаведениот проблем тврдејќи го тоа бидејќи е изгребан алуминиумски производ, може да ја открие неговата природна боја.

Кога Apple го претстави iPhone 7 во сјајна црна боја, многумина беа медиумите кои ја пофалија новата боја, но истовремено жестоко го критикуваа изборот на Apple, бидејќи овој уред ги имаше сите гласачки ливчиња за да стане новиот iPhone 5. Но не. Не е оваа боја што почнува да предизвикува проблеми за компанијата, туку нејзиниот колега во мат финиш. Страницата за поддршка на Apple се полни со корисници кои тврдат дека нивниот сосема нов мат црн iPhone 7 ја губи својата боја.

Како и обично во Apple, одговорот што го нуди на сите корисници кои го манифестираат овој проблем е тој не е покриено со гаранција. Повторно, компанијата не сака да биде одговорна за проблем со еден од нејзините уреди, уред кој патем не е ефтин. Веќе некое време, проблемите што ги доживуваат уредите произведени од Apple, како што се екранот на iPhone 6 Plus, батеријата на iPhone 6s и сега лупењето на мат црниот iPhone 7, ја оставаат компанијата на лошо место, бидејќи првично никогаш не препознава дека може да биде производен или дизајн проблем на уредот, секогаш обвинувајќи го крајниот корисник.

Пред да донесе официјална изјава, компанијата треба да ги испита предметите на овие терминали за да провери дали случајно сите терминали што го претрпеле овој проблем или го трпат, се дел од ист број на лот, што може да означи дека станува збор за специфична игра која е под влијание на овој проблем, со цел да го замени уредот и да ги расчисти сите сомнежи за издржливоста на овој специфичен уред. Но, се чини дека Епл се навикна и му се допадна на цитатот Дон Кихот Нека зборуваат за мене, дури и ако е лошо.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.