IPhone 7 сега е официјален, ви ги покажуваме сите негови карактеристики

iPhone-7-3

По повеќемесечни гласини, компанијата со седиште во Купертино конечно официјално го претстави многу очекуваниот iPhone 7, уред со кој Apple сака да остане компанија која продава најмногу уреди во однос на врвната класа Говориме. Пред неколку часа ве информиравме како iPhone 6s е најпродаваниот терминал за врвни производи во светот во текот на вториот квартал од оваа година и намерата на Apple е да го задржи на тој начин

Првите гласини за овој уред започнаа да кружат неколку дена откако беше претставен iPhone 6s и до неколку часа тие продолжија да се објавуваат. Многу од тие гласини конечно беа отфрлени, како што видовме на главниот глас. Тука ви ги покажуваме сите карактеристики на новиот предводен терминал на компанијата Епл.

Дизајн на iPhone 7

Конечно е потврдена посакуваната отпорност на вода и прашина на iPhone и новиот iPhone 7 ни нуди IP 67 сертификат за вода и прашина. IPhone 6s, како што веќе ви покажавме на неколку видеа, е совршено отпорен на вода, барем еден час и без употреба на механичко копче за стартување, каде што може да влезе вода ако ги притиснеме со влажни раце или под Водата.

Конечно приклучокот од 3,5 мм целосно исчезна од iPhone 7, што значеше истенчување на терминалот во споредба со претходниот модел. Ова исчезнување малку влијаеше на дизајнот на терминалот, кој продолжува да ни нуди изглед сличен на iPhone 6, кој беше претставен пред две години. Наспроти она што ни е навикнато од „Епл“, на секои две години компанијата го менува дизајнот на терминалот, но овој пат промените беа мали и се чини дека ќе почекаат следната година за да го променат и ќе ги искористат предностите на Годишнина на iPhone 10 за да го стори тоа.

Елиминацијата на приклучокот за слушалки ја принуди компанијата да интегрирајте ги молњави слушалки со адаптер за молња до приклучок, така што сите корисници кои вложиле пари во квалитетни слушалки, можат да продолжат да ги користат со оваа нова верзија на iPhone.

Копчето за почет е сè уште основен дел од терминалот, покрај тоа што е белег на истото. Apple го знае ова и го подобри своето работење со додавање на нова функција чувствителна на притисок што ни овозможува да ја искористиме технологијата 3D Touch уште повеќе.

Индукцискиот систем за полнење е сè уште една од функциите што сè уште не ја гледаме на терминалите на компанијата, така што ќе мора да продолжиме да го користиме кабелот за молња за полнење на телефонот. Овој систем за полнење би бил идеален за да можеме да слушаме музика со слушалки додека го полниме уредот, еден од главните проблеми што ни го нуди елиминацијата на приклучокот од 3,5 мм.

Јаболко не се мачеше ниту да понуди систем за брзо полнење слично на она што можеме да го најдеме во најновите модели на Samsung. Овој систем ни овозможува да го полниме уредот на повеќе од прифатливо ниво на полнење за многу кратко време, идеална функција за оние денови кога екстремно го користиме нашиот терминал.

Друг естетски аспект што го привлекува вниманието на овој нов терминал е збирката на задните ленти што се користат како антена за подобрување на приемот на мобилниот сигнал на терминалот. Повторно, алуминиумот што се користи за конструкција на овој уред е сè уште од серијата 7000, многу посилна легура од онаа што се користи во iPhone 6 и iPhone 6 Plus што му го даде името на славниот Бендгејт.

Екран на iPhone 7

iPhone-7-5

Apple сè уште не ја користи технологијата OLED во своите терминали. Новите модели на iPhone продолжуваат да ја користат LCD технологијата што компанијата ја користи во последните години, односно со одредени ажурирања што го подобруваат квалитетот на сликата што ни ја покажуваат, но кои не дозволуваат да се подобри потрошувачката на батеријата на терминалот . Новиот iPhone 7 вклучува процесор за слика што го подобрува прегледувањето во различни услови на осветлување, што е 50% посветло од iPhone 6s. Користеното стакло сè уште не е сафир, како што најавуваме неколку години, но со зголемувањето на цената на терминалот, сè уште не е опција за која во моментов Apple размислува.

Кристалот на овој терминал е произведен преку процес на двојна размена на јони што ни овозможува нуди многу потрајна отпорност на молекуларно ниво. Проблемот со овој вид стакло е што не е толку отпорен на гребнатини и удари, што принудува многу корисници да користат заштитник на екранот ако не сакаат да видат како се скрши стаклото на нивниот терминал со обичен пад.

Apple сè уште не ги користи рабовите на терминалот Како да прави компанијата Самсунг, некои рабови што ќе овозможат проширување на големината на екранот или намалување на вкупната големина на уредот, нешто што е многу добредојдено особено во моделот Плус. Како што можеме да видиме, Apple продолжува да оди против напливот во овој поглед, како и другите што веќе ги споменав.

Поврзувања на iPhone 7

Единствената врска што ја нуди iPhone 7 по отстранувањето на приклучокот за слушалки Тоа е молња тип, со кој ќе можеме да наплаќаме и да слушаме музика преку слушалките што компанијата ни ги нуди во терминалната кутија. Наводната врска со „Паметен конектор“, достапна на iPad Pro, конечно не се појави. Оваа врска им овозможува на корисниците да поврзат тастатура со терминалот преку кој ја добива потребната моќност за работа. Не знаеме дали овој тип на врска може да се искористи за пренесување на напојувањето до уредот, идеална опција се додека компанијата не се потруди да понуди систем за индуктивно полнење.

Во моментов USB-C конекцијата не е достапна на iPhone 7, но ако компанијата од Купертино сака да ги почитува прописите наметнати од Европа, следниот терминал ќе треба да го имплементира овој тип на врска во терминалот следната година, и со тоа да се остави настрана молскавичната врска што е компатибилна само со терминалите на Apple.

Да се ​​надополни исчезнувањето на дигалката Apple ги претстави новите AirPods, безжични слушалки кои ни нудат автономија од 5 часа непрекинато, и дека со основата за полнење добиваме музика до 24 часа без да мора да ја полниме основата.

Предни и задни камери на iPhone 7

Предна камера на iPhone 7 и iPhone 7 Plus

Apple уште еднаш ја обнови предната камера на iPhone, проширувајќи ја резолуцијата на 7 мегапиксели покрај додавањето на дигитален стабилизатор на слика.

IPhone 7 камера

камера-iphone-7

Во врска со камерата на новиот терминал на компанијата, Apple тврди дека ја има го подобри и квалитетот на сензорот и брзината на обработка. Покрај тоа, овој нов сензор ни нуди поживописни и светли бои и кои исто така ни овозможуваат да добиеме повисок квалитет на слика во ситуации со слаба осветленост. По две години, Apple конечно додаде оптички стабилизатор на сликата на овој модел.

Исто така, ажуриран е и LED-блицот што се користи во iPhone 7 нудејќи вкупно 4 LED диоди, во споредба со две LED диоди што го интегрираше iPhone 6s. Овие две нови LED диоди овозможуваат да добиеме двојно осветлување, покрај тоа што помагаат да се направи адекватен фокус кога имаме потреба да ја користиме камерата на iPhone практично темна.

IPhone 7 Plus камера

камера-iPhone-7-плус

IPhone 7 Plus лансира систем со двојна камера кој ни нуди две 12 мегапикселни камери со кои, покрај подобрувањето на бојата на снимањата (секоја камера добива различна боја) ни нуди поголема длабочина на поле, една од главните причини зошто производителите го додаваат овој систем на двојна камера во своите терминали.

Двете фотоапарати (едниот широк агол и другиот телефото) ни овозможуваат да ги комбинираме резултатите од обете за да добиеме прекрасни слики што досега моравме да користиме SLR за да ги добиеме. Оваа камера е способна за 100 милијарди операции при секое снимање за само 25 милисекунди ..

Капацитет на складирање на iPhone 7

Се чини дека конечно Apple призна дека прави апсолутно смешна понуда на влезен модел од 16 GB простор, простор што навистина беше намален на нешто повеќе од 10 GB со попуст на просторот што го зафаќа оперативниот систем. IPhone 7 ќе биде достапен во најевтината верзија со простор за складирање на податоци од 32 GB. Оттаму одиме на моделот 128 GB и моделот 256 GB, модел кој им бега на џебот на многу корисници, особено моделот Plus.

Моделот од 16 GB отсекогаш бил еден од најмалку продадените модели поради проблемите со складирање што ги нуди, но со доаѓањето на моделот од 32 GB, веројатно е дека овој нов модел ќе стане новиот бестселер на компанијата, бидејќи тие 32 GB ни нудат повеќе од доволно простор за да не мора да бидеме принудени да ги преземаме сликите од нашата уред на секои два на три.

Достапност на боите на iPhone 7

бои-iphone-7

Во последните денови ве информиравме за претпоставките нови бои во кои би пристигнал новиот iPhone 7: сјајна црна и просторна црна. Овие две нови бои конечно се потврдени, оставајќи ја настрана Deep Blue бојата, интензивно сино за кое се шпекулираше пред неколку месеци како можна нова боја за iPhone 7 и чии рендери понудија прилично спектакуларен резултат. Со овие две нови бои и исчезнувањето на Space Grey, секој корисник кој сака да го купи овој нов терминал ќе може да избере помеѓу следниве бои. Авион црна (сјајна црна), мат црна, розова, златна и сребрена боја.

Процесор IPhone 7

iPhone-7-A10

Новиот процесор што доаѓа од раката на iPhone 7 е A10 Fusion, новата генерација чипови што самата компанија ги дизајнира. Како што објавија од Apple во главната точка, A10 Fusion чипот е 40% побрз од A9 чипот кој моментално се наоѓа во рамките на iPhone 6s и iPhone 6s Plus.

Конечно и по многу шпекулации, овој нов процесор Произведен е од TSMC. A10 чипот во комбинација со 3 GB RAM меморија што ни го нуди моделот Plus, нудат спектакуларни перформанси во споредба со претходниот процесор во iPhone 6s, со кој управуваше 2 GB RAM меморија.

Цените на iPhone 7 и iPhone 7 Plus

 • iPhone 7 32GB: 769 евра
 • iPhone 7 128GB: 879 евра
 • iPhone 7 256GB: 989 евра
 • iPhone 7 Plus 32GB: 909 евра
 • iPhone 7 Plus 128GB: 1.019 евра
 • iPhone 7 Plus 256GB: 1.129 евра

Достапност на iPhone 7 и iPhone 7 Plus

Резервациите ќе започнат на 9 септември и од 16 септември ќе можат да се собираат во продавниците. Beе биде достапна во голем број земји истиот ден на лансирање, нешто што не се случило долго време.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Исус dijo

  Јас сум прилично погоден ... прво што тие поставуваат трендови и тоа е многу добро ... затоа што тоа е природна еволуција на технологијата ... и каблите мораа да исчезнат ... но ... не се состои од џебови на луѓе ... ако сакате да поставите трендови, деталите за давање подалеку од слушалките е она што требаше да го сторат ... ги отстрануваме каблите, но мобилниот доаѓа со слушалки со кабли ... затоа што ако ги сакате со кабли ... купете ги за 150 долари ... колку се подготвени овие од „Епл“ ... луѓето (овците) ќе чекаат во редица за да ги купат за да бидат модерни ... и тогаш ме зачудува што физички не се појави презентација на мобилен во секое време ... се на екран и со божествена продавница за фотографии што мобилниот изгледа луксуз ... крај ... iosубопитност