IPhone 7 Jet Black е на пат да биде колекционерска ставка

Јаболко

За да се обидат да се оправдаат дека сегашните корисници на iPhone 6s и 6s Plus го обновуваат својот уред и со оглед на неколкуте новини што Apple ги додаде на новиот iPhone 7, компанијата од Купертино претстави нова боја наречена Jet Black или сјајна црна, боја многу слично на црното што можеме да го најдеме во пијана и што претпоставува елиминација на сивата боја од каталогот на бои на iPhone. Но, Jet Black не е единствената нова боја што ни ја нуди Apple во овој нов iPhone, бидејќи има и мат црна боја, боја што многу им се допаѓа на луѓето, но не толку како Jet Black, боја што пристигнува со капка по капка до корисниците што ја резервираа во тоа време и тоа во моментот не е достапно во скоро ниту една продавница на Apple.

За да се потенцира ексклузивноста на овој терминал, Apple ја нуди оваа боја само во моделот 128 и 256 GB, така што корисниците кои го сакаат овој модел ќе треба да потрошат 100 евра повеќе, бидејќи не е достапен во верзијата од 32 GB. Според аналитичарот на KGI, Мин-Чи Куо, „Епл“ има многу проблеми со производство на оваа боја само 60% од уредите произведени во оваа боја поминуваат контроли на квалитетот.

Процесот на елоксирање и полирање нуди повеќе проблеми отколку што компанијата би сакала. Ако бараме информации за оваа специфична боја, Apple не известува дека при секојдневна употреба на овој уред, надворешноста на истиот може да претрпи разни микро абразии кои оставаат трајна трага на уредот без можност за отстранување на кој било начин. На YouTube можеме да најдеме голем број видеа каде можеме да видиме колку едноставно со допирање на уредот со неколку парички, слојот што го покрива почнува да ги покажува првите гребнатини.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.