iPhone 7 Plus Vs Galaxy Note 7, двата најдобри паметни телефони на пазарот лице в лице

Јаболко

Пред неколку дена Samsung официјално го претстави новиот Galaxy Note 7, кој го видел оцрнувањето на неговото лансирање во голема мера поради проблемите што ги претрпел со својата батерија, поради што експлодира. Со сето ова, терминалот на јужнокорејската компанија е одличен кандидат да стане најдобриот смартфон со оперативен систем Андроид.

Од другата страна го среќаваме iPhone 7 Плус што вчера Apple официјално го претстави заедно со iPhone 7 и кој доаѓа преполн со вести, некои од најинтересните и кои ќе ве натераат директно да се борите да станете најдобриот смартфон на пазарот. Да се ​​разјасни кој може да биде победник на А. дуел помеѓу iPhone 7 Plus и Galaxy Note 7 Toе се соочиме со нив за да ги знаеме нивните јаки страни, нивните негативни поени и многу други детали што ќе не натераат да разјасниме кој е најдобриот мобилен уред на пазарот.

Карактеристики на iPhone 7 Plus

камера-iphone-7

Следно ќе ги разгледаме главните карактеристики и спецификации на iPhone 7 Plus;

 • Димензии: 138.3 x 67.1 x 7.1 mm
 • Тежина: 188 грама
 • 5.5-инчен IPS-екран со Retina технологија и HD резолуција
 • Процесор: Apple A10 Fusion четири-јадро
 • Графички процесор: 1.5xA9GPU (хексакор)
 • RAM меморија: 2 GB
 • Внатрешно складирање: ќе биде достапно во 3 различни верзии од 32, 128 и 256 GB. Во ниту еден случај не може да се прошири со картички microSD
 • Главна камера: 12 мегапиксели со широк агол (бленда ƒ / 1.8) и телефото леќа (бленда ƒ / 2.8). 2x оптички зум, дигитален зум до 10x. Вклучува оптичка стабилизација на сликата, шест-елементен леќа и Quad-LED True Tone блиц
 • Секундарна камера: 7 мегапикселна FaceTime HD камера
 • Поврзување: 3G + 4G LTE
 • ИП 67 сертификација што го прави отпорен на вода и прашина
 • Батерија: 1.960 mAh што ќе ни понуди огромна батерија бидејќи е супериорна во однос на батеријата на iPhone 6s што ни нуди автономија повеќе од 24 часа
 • Оперативен систем: iOS 10

Карактеристики на Samsung Galaxy Note 7

Samsung

Следно ќе ги разгледаме Главни карактеристики и спецификации на Samsung Galaxy Note 7;

 • Димензии: 153.5 x 73.9 x 7.9 mm
 • Тежина: 169 грама
 • Екран: 5.7-инчен AMOLED со резолуција од 2.560 x 1.440 пиксели и 515 ppi
 • Процесор: Samsung Exynos 8890
 • RAM меморија: 4 GB
 • Внатрешно складирање: 64 GB може да се прошири преку картичка microSD
 • Поврзување: HSPA, LTE, NFC, Bluetooth 4.2
 • Предна камера: 5 мегапиксели
 • Задна камера: 12 мегапикселен сензор со LED блиц
 • Батерија: 3.500 mAh што ни нуди огромна автономија
 • Оперативен систем: Android 6.0 Marshmallow со слој за персонализација на TouchWiz

Што се однесува до карактеристиките и спецификациите, имаме работа со два таканаречени уреди од висока класа и скоро сигурно со два од најдобрите терминали на пазарот. Точно е дека тие се разликуваат во некои аспекти, но во други се компензира за да се покажат како два паметни телефони со огромна изведба и придобивки.

Близу совршен дизајн на двата уреди

Кога Samsung го претстави Galaxy Note 7 во општеството, сите бевме воодушевени од неговиот дизајн, згрижени се до последните детали. Вчера „Епл“ вчера повторно направи нов чекор напред презентирајќи го новиот „Ајфон 7“ кој значително го подобрува дизајнот на претходниот „Ајфон 6с“ и го става повторно на ниво на најдобрите терминали на пазарот.

Samsung

Да се ​​донесе одлука за едниот или за другиот е неверојатно тешко и секој има свои придобивки и јаки страни. Galaxy Note 7 се издвојува по својот екран, стилизиран до максимум или со одличните завршувања, а iPhone 7 се разликува по својата разновидност на бои, заоблената завршница и локацијата на копчињата. Одлучувајќи за еден или друг дизајн? Во моментов тоа е невозможно, барем за нас.

Камера, точка во корист на iPhone 7

камера-iPhone-7-плус

Камерата на Samsung Galaxy Note 7 е иста како онаа монтирана на Галакси S7 Edge со кој никој или скоро никој не можеше да се сомнева во огромниот квалитет што ни го нуди при фотографирање. Сепак, „Епл“ постигна многу важна предност во аспект на камерата, а тоа е дека успеа да ја подобри камерата „Ајфон 6с“, која се чинеше без сомнение дека е многу тешко да се подобри.

Новиот iPhone 7 Plus има двојна леќа, што ќе го разликува од многу други крајни терминали. Една од нив е широк агол што ќе ни овозможи да фотографираме на заеднички начин. Второто полека ќе ни овозможи да фатиме подалечни објекти. Снимените слики ќе ни понудат поголема длабочина на поле што претходно можевме да ја добиеме само ако се приближиме многу до предметот на фотографијата или ако се оддалечиме доволно далеку.

Нема сомнение дека и двете камери се со огромен квалитет, но во отсуство на можност длабоко да се тестираат двата уреди, се чини дека iPhone 7 Plus е чекор понапред од Galaxy Note 7 благодарение главно на двојната леќа, гласините се дека Самсунг може да ги вметне во следниот Галакси С8.

бои-iphone-7

Софтвер и перформанси

Друга важна разлика што можеме да ја најдеме помеѓу двата уреди е софтверот, кој е тотално различен, и перформансите што обично се тесно поврзани со софтверот и во помала мера со хардверот.

Почнувајќи со Галакси Забелешка 7 го наоѓаме сопствениот процесор на Самсунг, Exynos 8990 (64-битни и 14 nm) и графичкиот процесор Mali-T880, кој поддржуваше вклучен 4 GB RAM меморија тие ни нудат извонредна изведба. Од своја страна iPhone 7 Плус возејте го новиот A10 Fusion со 64-битна архитектура што заедно со a 2 GB RAM меморија не заостанува кога станува збор за перформансите.

Перформансите се тесно поврзани со софтверот и е дека иако се чини дека Apple iPhone е еден чекор зад терминалот Самсунг, оваа теорија е тотално неважечка кога се тестира со поволностите што ги нуди новиот iOS 10 и веќе Имавме доволно среќа да ги тестира пробните верзии што ги лансираше компанијата Купертино.

Новиот предводник на Samsung се одликува со Android 6.0 како оперативен систем, иако се очекува ажурирањето на новиот Android 7.0 Nougat да биде лансирано многу скоро. Како што веќе рековме iPhone 7 има оперативен систем iOS 10. Веднаш штом Galaxy Note 7 ја усвои новата верзија на Android, можеби е време да се прогласи победник во овој дел. Во моментот, терминалот на Apple е прогласен за победник, барем засега.

цена

Samsung

Ниту Самсунг Галакси Ноут 7 ниту Ајфон 7 Плус нема да бидат два ефтини или ефтини уреди, и тоа за жал нема да биде достапно за ниту еден корисник, иако станува сè полесно да се набави еден од овие терминали, благодарение на пример на важните понуди и удобности што мобилните оператори ни нудат да ги набавиме.

Цената на предводникот на Самсунг е 859 евра во неговата најосновна верзија. Од своја страна, цената на iPhone 7 Plus започнува од 909 евра за верзијата од 32 GB. Во овој дел, триумфот го носи уредот на јужнокорејската компанија што можеме да го стекнеме за нешто пониска цена.

Мислење слободно

Сите што ме читате секојдневно, веќе знаете дека во моментов, и веќе некое време, користам iPhone 6s Plus 64 GB со кој сум воодушевен по многу години користејќи Galaxy Note 3. Можеме да кажеме дека и на терминалот Samsung, како iPhone-от ми се двата омилени уреди, иако Ако требаше да се одлучам за еден од двата уреди што ги анализиравме денес, несомнено би го сторила тоа за оној од Купертино, и ги објаснувам причините.

Дизајнот на iPhone 7 Plus, неговата двојна камера и пред сè едноставноста и огромните опции што ни ги нуди iOS 10 се главните точки што според мене дуелот го добива терминалот на Apple. Исто така, мислам дека влегува во игра уште еден навистина важен аспект, како што е проблемот што го има Galaxy Note 7 со својата батерија што предизвикува неконтролирана експлозија на уредот.

Дали сакаме или не, сите ги имаме предвид различните експлозии што ги претрпеа разни корисници на Galaxy Note 7. Ова ги тера многумина од нас да се плашат да ја разгледаат можноста за набавка на терминалот Самсунг, од страв дека, на пример, може да не експлодира во џебот на панталоните или во наши раце.

Дури и да е така, ако го тргнеме настрана проблемот со експлозиите на Галакси Ноут 7, сепак верувам дека новиот крал на пазарот за мобилни телефони е iPhone 7, иако ова е само мое мислење, засновано на се што знам и што знам околу едниот или другиот уред. Како што велев, ова е само мое мислење, но сега би сакал да го знам твоето, да, без употреба на фанатизам или дисквалификација на некој за избор на едниот или другиот терминал.

Со кој мобилен уред од двете што ги споредивме денес, би избрале?. Кажете ни го вашето мислење во просторот резервиран за коментари на овој пост или преку која било од социјалните мрежи во кои сме присутни. За неколку дена ќе ви кажеме колку наши читатели се склони кон Galaxy Note и колку кон новиот iPhone 7 Plus.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

13 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Пириот dijo

  Колку што знам iphone 7 има 3 GB рам

  1.    Виламандос dijo

   Здраво Пириот!

   Во врска со ова, постојат многу сомнежи. Apple не ја потврди RAM меморијата што ја има уредот, но сè покажува дека е 2GB, а не 3GB како што се шпекулираше на почетокот.

   Честитки!

 2.   Ricardo dijo

  Помеѓу нив, белешката 7. Белешката 7 започнува со 64 GB што може да се прошири, ако некогаш го пополните тој капацитет. Amoled екранот и резолуцијата на Note 7 сепак изгледаат премногу спектакуларни во споредба со iPhone 7. Бежично полнење. За фаблет, Note 7 е поцелосен кога станува збор за искористување на таа големина на екранот. Предностите на iPhone 7 се стерео звукот, и камерата што мора да биде малку подобра од Note 7, а јас велам малку подобра бидејќи камерата на Note 7 е веќе фантастична. Конечно Apple го прави својот мобилен водоотпорен, а тоа постои веќе подолго време во Самсунг, iPhone 7 навистина не ме изненади многу, бидејќи огромното мнозинство од донесените вести се вести за самиот iPhone. Мислам дека следната година iPhone ќе биде поинтересен. Останува да видиме што ќе понуди и Самсунг, но меѓу нив, според мене, Самсунг е крал на фаблетите.

  1.    Виламандос dijo

   Здраво Рикардо!

   Како што реков на крајот, тие се детали, а за тие детали победник е белешката 7. Јас го споделувам вашето мислење за повеќето работи што ги кажувате, но останував со iPhone 7.

   Дали прашањето за белешката 7 не експлодира во одреден момент не ве плаши?

   Честитки!

 3.   Gabriel dijo

  Недостасува HP елитата X3. Убедливо ги надминува. Во тешко.

  Многу потешко во и за деловни апликации.

 4.   Fabricio dijo

  Оперативниот систем е сè додека имате андроид, тој ќе остане ист за сите. Го наоѓате во низок, среден и врвен телефон, само сменете ја верзијата и ??? На крајот е исто. За тоа подобро да купам ефтина средна класа и да ја добијам истата, Sony или Nokia имаат добри фотоапарати, на крајот не сум професионален фотограф. На кратко, iPhone беше, е и ќе биде најдобар.

  1.    Виламандос dijo

   Здраво Фабрисио!

   Можам само да ти кажам дека се согласувам со тебе од почеток до крај

   Честитки!

 5.   Хуан Еванс dijo

  Во овој момент да се каже дека iphone 7 / plus е најдобар на пазарот е навистина грешка, новитетот на овој терминал веќе се појави во минатите андроиди / прозорци (ако се смета дека е роман да ве присили да ги купувате слушалките за Bluetooth), користете така до овие височини за да кажете дека е најдобро, нема многу валидност, затоа што според мене андроидот има многу безбедносни пропусти, но тој иновира во сè, затоа Samsung Note или hp x3 (што е Windows) се многу далеку супериорни во однос на iphone, сега ако зборуваме за безбедност мора да запомниме дека има многу начини да се добијат информации и од двата (андроид и јос), прозорците 10 мобилни телефони се единствените осигурувања до денес погледот е само бренд, бидејќи за половина од вредноста презентирана од секој iPhone наоѓам многу еднакви и уште подобри опции со другиот (па дури и со повеќе карактеристики), сепак мора да ја препознаам работата на „технолошки“ страници како оваа тоа доведува до одлично велејќи преценети производи, со почит

  1.    Виламандос dijo

   Здраво Хуан Еванс!

   Искрено, во некои аспекти на вашата презентација се согласувам со вас, но како корисник на Виндоус 10 Мобиле, мислам дека не можеме да се осмелиме ниту да го купиме со Android или iOS. Мајкрософт има многу работа пред себе, а можеби и кога ќе го заврши можеме да го споредиме.

   Честитки!

 6.   Силбест Макиас dijo

  Па погледнете, iPhone7 НЕ Експлодира, период!

  1.    Виламандос dijo

   Здраво Силбестре Макиас!

   Ајде малку време, не оди Буооооом !!

   Честитки!

 7.   Eraерардо Рохас dijo

  Повеќето анализи се базираат на неговиот надворешен изглед, неговиот фотоапарат, капацитет, итн., Но… што е со моќноста на покриеноста? На крајот на краиштата, тие се телефони, кои колку и да се „интелигентни“ нивната главна цел да можат оптимално да комуницираат и многу ретко (скоро и да нема) да бидат компаративни во овој поглед.

  1.    Виламандос dijo

   Здраво eraерардо Рохас!

   Во она што ни го кажувате, мислам дека мнозинството терминали на пазарот не нудат никаков проблем со покриеност, тоа е повеќе проблем поврзан, на пример, со операторите.

   Честитки!