Некој iPhone X „настинува“ и престанува да работи

Тие не се изолирани случаи: има корисници на новиот iPhone X кои доживуваат неуспеси на мобилните екрани кога температурите паѓаат; екранот престанува да работи неколку секунди и потоа се враќа во нормала. Дали е загрижувачки? Па, не знаеме од прва рака, но самиот Apple призна дека проблемот постои и дека работат на негово решавање.

Проблемот беше изложен на форумите на reddit. Корисник коментира дека кога излегол надвор, каде што температурата била прилично ниска, неговиот iPhone X имал проблеми на неговиот екран. Да бидеме поточни, корисникот го изјавил тоа „Екранот се вкочанува 2 секунди“. Ова соопштение беше одговорно за неколку членови на форумите да излезат да ги тестираат своите единици на телефонот на Apple.

Резултатот беше дека перформансите на екранот беа нормални и вообичаени. Сепак, се чини дека случајот на овој корисник не беше изолиран, уште од објавувањето Блогот за јамка го прашаа директно Епл. И одговорот е следен:

Ние сме свесни за случаи кога екранот на iPhone X привремено нема да реагира на допир по брзото префрлување во студена околина. По неколку секунди, екранот ќе се врати на покажувајќи целосен одговор. Ова ќе биде опфатено во идното ажурирање на софтвер.

 

 

Дефект на екранот на iPhone X

Исто така, од истата публикација тие нè испраќаат на страницата за поддршка на Apple. Тоа го специфицира тоа идеалната собна температура за iOS уредите да функционираат правилно треба да биде помеѓу 0 и 35 степени Целзиусови; Ако е помал или поголем од овој опсег, уредот може да покаже невообичаено однесување. Понатаму, во случаи кога уредот достигнал повисоки температури, на екранот се појавува предупредувачката порака дека температурата мора да се намали за да продолжи да работи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.