ИЗАрк компресор-декомпресор. Како да го инсталирате бесплатниот компресор со повеќе формати на IZArc и да заборавите на WinRar

Логото на ИЗАрц

HПред неколку дена зборував за компресори и во тој напис објасни што е компресор и за што служи. Ако сте ја прочитале статијата, ќе се сетите дека во него се споменати многу добро познати компресори, но платени како WinZip o Winrar и исто така спомна две бесплатни како 7-Zip или ИЗАрц. Па, денес ќе видиме како е инсталиран последниот, ИЗАрц, што е потполно бесплатен компресор-декомпресор на шпански.

IZArc е компатибилен со Windows 98 / NT / 2000 / XP / 2003 и Windows Vista. Претходно овој компресор не беше компатибилен со Виндоус Виста, но од Верзија на ИЗАрк 3.8.1510 работи совршено во 32-битната верзија на Виста. Значи, ако имате инсталирано некој од овие оперативни системи на вашиот компјутер, нема да треба да исполнувате повеќе барања за да можете да го користите IZArc.

Икона на Изарк

SАко сè уште не сте решиле да инсталирате IZArc, ќе ве потсетам дека тој е бесплатен, дека не треба да исполнувате дополнителни услови за инсталација и дека освен шпански, има повеќе од 40 јазици на располагање. Izarq е компресор кој ќе ви помогне да ги извршите сите потребни задачи за компресија-декомпресија со вашите датотеки без да платите денар. Ти можеш:

 • патент и отпакувам
 • креирајте датотеки самокомпресирање (со само два клика) за да им испратите на вашите пријатели по пошта за да можат да ги отворат без да имаат инсталиран компресор на нивните компјутери
 • подели датотека на повеќе делови
 • придружете ги датотеките поделени на повеќе парчиња
 • ти ќе шифрира со лозинка вашите компресирани датотеки за да ги заштитите од pryубопитните погледи
 • поправете ги оштетените компресирани датотеки
 • па дури и да конвертирате датотеки помеѓу различни формати на компресија

BПа, претпоставувам дека сте веќе полуубедени во доблестите на ИЗАрк. Заборави за WinRAR и WinZIP и добредојде на твоето замена на ИЗАрцЗошто да плаќате за една програма кога друга го прави истото бесплатно? Да започнеме со инсталирање на ИЗАрц:

1-ви) Првото нешто што треба да направите е да ја преземете програмата. Имате две опции, од Softonic со кликнување овде, или од официјалната веб-страница на ИЗАрц. Во двата случаи, ќе ја преземеме најновата верзија на програмата, која е моментално 3.81.1550. Запомнете дека IZArc е бесплатен, затоа можете бесплатно преземање од која било од овие две страници и користете го бесплатно. Инсталацијата ќе се изврши на англиски јазик, но е многу едноставна и на крајот од инсталацијата можеме да ја ставиме програмата на саканиот јазик.

2-ви) Кога ќе ја преземеме програмата, ќе кликнеме двапати на датотеката и ќе започне инсталацијата на IZArc. Во првиот прозорец што се појавува, тие нè пречекуваат на англиски јазик („Добредојдовте во IZArc 3.81. ...“) ќе кликнеме на „Следно>“ и ќе се појави прозорецот за прифаќање на лиценцата за корисник:

ИЗАрц 3.81 Прифаќање на лиценца за краен корисник

Веќе знаете дека за да користите програма мора да се согласите со условите наметнати од нејзините креатори, затоа прочитајте ја лиценцата (на англиски јазик) и доколку се согласите, проверете ја опцијата „Го прифаќам договорот“ и потоа кликнете на «Следно> »

3-ви) Willе се отвори друг прозорец во кој ќе треба повторно да кликнете на «Следно>» и во прозорецот што ќе се отвори следно, кликнете на «Следно>». Comeе дојдете до прозорецот со наслов „Изберете дополнителни задачи“:

Создавање на икона IZArc на работната површина

Тука имате две опции. Можете да креирате икона во лентата за брзо лансирање («Креирај икона за брзо стартување») или креирајте икона IZArc на работната површина ("Креирај икона за работна површина"). Изберете ги опциите што ве интересираат со избор на соодветното поле. Потоа кликнете на копчето «Следно>».

4-ви) Во прозорецот што се отвора, кликнете на "Инсталирај" и ќе започне инсталацијата. Кога ќе заврши, ќе се отвори прозорецот за избор на јазик. Изберете го јазикот што го сакате за IZArk со лизгање со лентата што се појавува на десната страна од прозорецот. Кога ќе изберете јазик, кликнете на «Добро».

Избор на јазик во ИЗАРЦ

5-ви) Откако ќе кликнете на "Добро", прозорецот "Опции" автоматски ќе се отвори на избраниот јазик, каде што можете да направите разни промени во поставките на програмата. Во моментов ќе кликнеме само на „Прифати“ и ќе продолжиме со инсталацијата. Во понапредниот прирачник што ќе го подготвам наскоро, ќе видиме за што служат овие опции и како да ја конфигурирате програмата.

Поставки за опциите на IZArc

6-ви) Aе се отвори последниот прозорец за инсталација, информирајќи нè дека инсталацијата на IZArc е завршена. Одштиклирајте го полето „Погледнете што има ново“ ако не сакате да прочитате текстуална датотека со подобрувањата воведени во програмата (таа е на англиски јазик) и кликнете на „Заврши“ за да завршите.

Крај на инсталацијата на Изарк

BПа со ова веќе сте ја завршиле инсталацијата на овој одличен компресор кој служи како совршена бесплатна алтернатива на платениот компресор WinRAR. Можеби ќе кликнете на копчето „Заврши“ во последниот прозорец, вашиот Интернет прелистувач да се отвори и да се поврзе со него дел од официјалната страница на ИЗАрк каде објаснуваат на англиски јазик како да се направи доброволна донација за креаторите на ИЗАрк. Донирајте ако сакате или само затворете го прозорецот.

EСе надевам дека ќе го извлечете максимумот од оваа програма со помош на овој мини-прирачник, наскоро ќе го завршам упатството за конфигурација и употреба на IZArc за да можете да ги искористите сите карактеристики на овој прекрасен бесплатен компресор. До тогаш оцетни поздрави.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

21 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Испрати dijo

  Одлична статија и пред се многу дидактичка, ми помогна да одлучам да го инсталирам ИЗАрк, веќе го пробав и работи прекрасно.

 2.   Оцет убиец dijo

  Здраво Марвин, благодарам за зборовите и посетите. Страницата лево е од програмски причини, целата страница е дизајнирана без табели (освен неколку области) и јас започнав да се зацврстувам лево за полесно при поставување на

  . Штом имам малку време, го испраќам до центарот, бидејќи и јас го претпочитам во таа област.

  Особено кисел поздрав.

 3.   Марвин dijo

  Благодарам, мојот омилен убиец. Повторно корисно објаснување. Се согласувам со вас: ИЗАРЦ е одлична опција, заситена е што мора да го обновувате поштенскиот или рарот секој толку често.

  И на сето ова, и бидејќи прв пат пишувам, честитки за оваа едукативна иницијатива. Би сакала да ја познавав оваа веб-страница пред скоро една година, кога почнав сериозно да трескам со компјутер и особено да сурфам на Интернет. Би било многу корисно да имам некој што не само што знае, туку јасно се изразува и одговара со извонредно образование. Chapeau.

  Патем, манијак што сум, зошто избравте да ја презентирате страницата закотвена на левата страна, а не директно центрирана?

  Голема прегратка.

 4.   папино dijo

  Само едно прашање, дали мора да го деинсталирате Winrar за да го преземете Izarc? Ви благодарам многу

 5.   Оцет убиец dijo

  Без папино, можете да ги имате инсталирано и да ги користите секој кога сакате.

 6.   Ниту едно dijo

  Благодарам мажи, но можевте да го направите тоа малку поцелосно, не знам како да криптирам, коригирам, тестирам компресирани датотеки, поздравувачки мажи ...

 7.   Оцет dijo

  Сè ќе дојде во догледно време Queni

 8.   рене хџ dijo

  упатство за тоа како да ја декомпресирате датотеката со наставка .gz ме прашува за идентификација на волумен 0 и потоа ме прашува за идентификација на волумен -1 ojsal може да ми помогне t .благодарам

 9.   Оцет убиец dijo

  Пријател, проблемот што го имате е што ви недостасуваат делови од датотеката. Додека ги немате сите, нема да можете да се отпакувате.

 10.   рамка dijo

  здраво поздрав до твоите најдобри желби. еј, мора ли да го деинсталирам стариот компресор или го прави истото?

 11.   Оцет убиец dijo

  Можете да ги инсталирате двата компресори истовремено и ништо не се случува. Но, ако сакате да имате само еден, ќе мора сами да го деинсталирате другиот.

 12.   Марта dijo

  Колку добра страница, мислам дека претходно не ја лоцирав
  Многу добри вибрации од вас да ни го претставите, а тоа е од -
  голема помош затоа што го објаснувате на таков начин што е многу -
  разбирливо, ќе барам ваши упатства.

 13.   Давидтенрифе dijo

  Здраво, ја инсталирав таа програма што ја кажуваш овде izarc, но кога ќе преземам неколку филмови во .RAR формат не ми дозволува да ги отворам со оваа програма и не знам зошто добив грешка, пробав со 4 различни филмови и не можам да ги декомпресирам. Други луѓе АКО добро им одговара и ги декомпресираат, но со винарот. Те молам, помогни ми, дај ми чекор-по-чекор пример како да се декомпресира или некое бесплатно плаќање каде што е подобро објаснето Ве молам, одговорете ми што е можно побрзо. Ви благодарам многу

 14.   ѓаволот dijo

  Дали слушате како можам да компресирам датотека во оваа програма! ????

  Ви благодарам, ми помогнавте, се надевам и ќе можете повторно да ми помогнете

  грац!

 15.   yo dijo

  бидејќи тие не ја објаснуваат истата постапка на пр

 16.   Абдиел Гг dijo

  Здраво, мило ми е што ја ставивте оваа страница, ја преземав и се надевам дека овој декомпресор е полесен за употреба од win rar или win zip затоа што не ги разбирам тие

 17.   HОХАН dijo

  Глупи се што го кренаа, јас не покажував нешто со тоа и иконите не излегоа

 18.   ИСУС dijo

  пссс ова малку чудно мрежата не разбра лок
  што рече тој
  но борбата што ја направија, но таа никогаш не беше ослободена, тие не служат за да ти го направат ова

 19.   clau dijo

  HHoLA !! Ти благодарам многу !! секој чекор е супер достапен и од голема помош !!! многу благодарам каапо !!!

 20.   крст хернандез r dijo

  Оцет, добра програма е, но ако имам инсталирано winrar, дозволено ми е да ја инсталирам или ќе имам проблем со мојот хард диск, благодарам

 21.   Даниел dijo

  diskulpen имам проблем! Не можам да отпакувам филм што се спушта на 8 дела! ми кажува волумен ID 0! Јас би ценел км помош !!

бул (точно)