Jabra Elite 45h, совршен придружник за теле-работа [ПРЕГЛЕД]

Теле-работа Тука е да остане и продира во нашиот начин на гледање на нештата, толку многу што многумина од нас дефинитивно одлучија да постават мала канцеларија во нашиот дом и сфативме колку се важни гаџетите во денешниот живот.

Jabra Тој е експерт за обезбедување производи за звук и видео конференција за сите видови корисници и овојпат ќе се фокусираме на прилично разноврсен производ. ДОНие детално ги разгледуваме слушалките над ушите на Jabra Elite 45h, идеални за теле-работа со прилично премиум искуство, откријте ги со нас.

Материјали и дизајн

Како што веќе знаете, Jabra е фирма што користи за производство на производи со прилично висок стандард, тоа е токму истото искуство што го наоѓаме со овие Јабра 45 ч. Во однос на пакувањето, компанијата секогаш се обложува на минимализам и прилично индустриски систем на не-боксови што практично не ни кажува ништо. Првото нешто што нè изненадува кога ги вадиме од кутијата е нивната екстремна леснотија и колку се чувствуваат добро изградени, овие карактеристики ги придружуваат во текот на секојдневната употреба. Еден добар милиметарски систем за прилагодување без крцкање и со надушни мантии за уши кои тешко се затегнуваат.

 • Димензии: 186 * 157 * 60,5 мм
 • тежина: 160 грамови
 • Достапни бои: Црна, црна + бакар, беж, сина, кафеава, црна + простор сива

Има многу врска со тоа фактот дека слушалките се изработени од синтетичка кожа и полнењето е мемориска пена, со индикативните «L» и «R» перфорирани директно на нив. Имаме вкупна тежина од само 160 грама, нешто изненадувачко, придружено со прилично воздржани димензии. Се разбира, кутијата носи USB-C кабел што ќе се користи за полнење на уредот и е долг едвај 30 сантиметри, што ни остави горчливо чувство со оглед на тоа што самите слушалки се вкупно долги скоро 20 сантиметри.

Технички карактеристики

Одиме директно до секој од звучниците, и десно и лево имаат дијаметар од 40 милиметри, што воопшто не е лошо. И двајцата имаат облога против бучавата од ветерот што ќе ни помогне да правиме разговори и правилно да слушаме музика дури и надвор, нешто што сме потврдиле дека работи правилно. Истото се случува со бучава при повици, има два микрофона задолжени да ги подобриме перформансите на нашиот глас и со тоа да се осигураме дека приемникот правилно слуша сè што сакаме да испуштиме.

 • Ширина на звук на музички звучници: 20 Hz до 20 kHz
 • Ширина на звучник што зборува: 100 Hz до 8000 Hz
 • Два микрофони МЕМС
 • Bluetooth со две истовремени парови

Изненадувачки, и за разлика од другите брендови, фирмата гарантира дека уредот има двегодишна гаранција пред вода и прашина на нивната веб-страница, нешто што пријатно ме изненади. Во овој дел малку може технички да се бара од Jabra 45h кои се конструирани од материјали со висока цврстина, како што се адонизиран алуминиум и силикон со нелепливо масло. Реалноста е дека секојдневната употреба е ценета за дополнителниот отпор што го дава сето ова.

Поврзување и автономија

Поврзувањето ќе се заснова на Bluetooth 5.0  во овој случај, со сите потребни сертификати за оваа намена. Bluetooth-профилите се важни кога слушате музика и тука се наоѓаме како големо отсутно на соодветниот кодек на Qualcomm, Сепак, ги имаме на располагање типичните од Apple и останатите компании: HSP v1.2, HFP v1.7, A2DP v1.3, AVRCP v1.6, PBAP v1.1, SPP v1.2.

 • Посветено копче за повикување на Alexa, Siri, Bixby или Google Assistant.

Што се однесува до автономија, Немаме технички податоци на ниво на капацитет на батерија во mAh. Во меѓувреме, фирмата ни ветува до 50 часа музика, нешто што успеавме да го потврдиме и е прилично близу до реалните перформанси на слушалките. Треба да се напомене дека USB-C портата има еден вид „брзо полнење“ што ќе ни овозможи 10 часа автономија со 15 минути полнење, иако имајќи предвид дека вкупното време на полнење со 5W USB-C адаптер е 1 час и 30 минути, се чини дека повеќе наликува на стандардно полнење. Тие имаат „режим на мирување“ што ќе се активира автоматски за да се подобрат перформансите на батеријата кога не ги користиме и автоматско исклучување по 24 часа без употреба.

Квалитет на звук и корисничко искуство

Како што честопати се случува со производите на Shure, ние се наоѓаме со прилично усогласени слушалки. Басот не се истакнува претерано и можеме да ги разликуваме сите видови тоналии, да, вреди да се спомене дека не можеме да бараме повеќе од другите слушалки во неговиот опсег на цени. Всушност, капацитетот за пасивно поништување на бучавата на слушалките е прилично изненадувачки со оглед на тоа што тие се „надушни“ и не го затвораат целосно нашето уво.

Микрофоните работат исклучително добро за долги разговори, покрај тоа, тие изолираат надворешна бучава што може да ги прекине или наруши телефонските повици. Овие слушалки имаат исклучително мала тежина и брутална автономија што брзо нè наведува да мислиме дека тие можат да бидат одлична опција кога зборуваме за теле-работа. или поминување долги часови во канцеларија без страв од повик. Тие не предизвикуваат замор ниту во ушите ниту во главата поради тежината и нивните материјали се доста неутрален и отпорен, нешто што мислам дека треба да го истакнам во оваа анализа.

Мислење на уредникот

Како што веќе рековме, ако сакате да побегнете од слушалките TWS кога работите во телекомуникација или поминувате добри денови во канцеларијата без да се откажувате од телефонски повици, овие Jabra Elite 45h се исклучително интересна понуда во конкурентен опсег на цени. Можете да ги купите за помалку од 99 евра во редовни продажни места како Амазон. Не можам да не се сетам дека немаме aptX и би можеле да ги промашиме, како и фактот дека поради некоја причина поради која не разбирам целосно, тие одлучија да направат без 3,5-милиметарски приклучок Jackек за потрадиционална врска.

Јабра 45 ч
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
99
 • 80%

 • Јабра 45 ч
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена: 29 април 2021
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Квалитет на аудио
  Уредник: 75%
 • Микро квалитет
  Уредник: 80%
 • Автономија
  Уредник: 90%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 95%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 80%

Добрите

 • Отпорен и многу удобен дизајн
 • Прилично добро подесен звук
 • Прилично тесен опсег на цени

Contras

 • Без aptX
 • Копчиња со тешко ракување
 • 30cm USB-C кабел
 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.