Jabra Elite 85t, на врвот на квалитетот на аудио и поништување на бучавата

Jabra е аудио-фирма која веќе подолго време не придружува со производи за сите потреби, препорачуваме да ги разгледате на нашите претходни прегледи за да добиете идеја. Овој пат ќе се сретнеме со еден од најпознатите „премиум“ производи од сè што досега го произведуваше Јабра.

Слушалките Jabra Elite 85t се спротивставуваат на алтернативите на Apple и Sony без никакви комплексности. Откријте ги со нас овие Jabra Elite 85t во оваа детална анализа на нивниот квалитет на аудио и поништување на бучавата, ќе го промашиш? Сигурно не.

Дизајн и материјали: Чувствувајте повеќе од естетика

Јабра, и покрај тоа што се истакнуваше по силата и квалитетот на склопување на своите производи, не е дека отсекогаш била позната по особено естетски дизајн. Оваа природа повторно се рефлектира во слушалките Jabra Elite 85t, далеку од тоа да бидат најестетски на пазарот. Општо земено, тие се прилично големи и дебели и не се истакнуваат по тоа што се особено лесни. Во овој случај, го испробавме изданието што комбинира црни и бакарни тонови во главните детали. Сепак, сè се мери во Јабра.

 • Димензии
  • Слушалки: 23,2 x 18,6 x 16,2 mm
  • Куќиште: 64,8 x 41 x 28,2 mm
 • тежина
  • Слушалки: по 6,9 грама
  • Случај: по 43,7 грама

Неговиот дизајн е дизајниран да се вклопи во нашето уво и да се потпира на него. Општо земено, тие се пријатни за корисниците кои не ги „одбиваат“ слушалките за во уво. Сепак, морам да признаам дека не ми е пријатно особено овие слушалки, туку сите оние во овој формат, што нема да влијае негативно ниту на нашата анализа. На овој начин, накратко, дојдовме до заклучок дека овие Jabra Elite 85t не се баш слушалки што ќе светнат за нивниот спектакуларен дизајн, туку за нивниот квалитет на конструкција и ергономијата.

Поврзување и примена

Овие Јабра Елита 85t имаат поврзување со Bluetooth 5.0, што ќе ни помогне да воспоставиме автоматски безжични врски веднаш штом ќе ги извадиме од случајот. Во овој дел, операцијата е она што може да се очекува од фирмата. Имаме кодек за пренос SBC за музика во „универзализиран“ формат и преминуваме на AAC Епл е сопствен за кога користиме Mac, iPhone или iPad. Слично на тоа, слушалките се широко компатибилни со сите видови уреди.

 

 • Апликација за iOS> ЛИНК
 • Апликација за Android> LINK

Апликацијата, која претходно ја тестиравме во други прегледи, е прилично плус.  Преку Јабра Звук +, достапен и за iOS и за Android, ќе можете да прилагодите многу параметри на слушалките што ќе го направат вашето искуство поцелосно. Оваа апликација е совршен придружник што ќе ни овозможи да прилагодиме пет ефективни нивоа на откажување на бучавата, како и  Слушајте Труг За да го намалите бучавата од ветерот, изберете го гласовниот асистент, можноста за пребарување на нашите слушалки и пред сè ажурирањата се достапни на стан (на нашето видео можете да го видите на дело).

Квалитет на аудио

На Јабра Елита 85t Тие се прилично добро завршена работа во однос на слушалките True Wireless (TWS), каде наоѓаме вистински абери, не е така во нашата анализа. Останува на исто ниво со останатите конкуренти на пазарот кога станува збор за ценовниот опсег, се разбира, тоа е најмалку што може да се очекува.

 • Средно и високо: Ние наоѓаме добра претстава за овој тип на фреквенции, со можност за наизменично менување, динамичност и пред сè верност во однос на емитуваниот звук. Гласовите на пејачите на нашите тестови со Артик Мајмун и Квин се правилно репродуцирани.
 • Ниско: Во овој случај, Јабра можеби беше премногу „комерцијален“ нудејќи неверојатно подобрен бас, вистина е дека тие повеќе уживаат во некои тековни комерцијални музики, но тие одат премногу далеку во содржината кога ќе се префрлиме на рок.

Во секој случај, оваа горенаведена негативна точка на засилен бас може да се надмине со правење прилагодувања на еквилајзер на апликацијата. Недостасува можеби дека тие се одлучија за аудио нешто „побарувачко“ со aptX кодекот.

Што се однесува до телефонските повици, Овие слушалки покажаа добар развој на соговорниците, потврдивме дека не само што слушаме добро, туку и нè слушаат сосема јасно, и покрај ситуациите на ветер и надворешен шум кои се решени брилијантно.

Откажување на бучавата и автономија

Во врска со откажувањето на бучавата, треба да се напомене дека го најдов тоа доста добро и можеби можеме да го сместиме меѓу петте најдобри откажувања на бучавата на уредите True Wireless. Слушајте преку режимот Ги исполнува барањата, иако е точно дека не го достигнува нивото на конкурентите со режимот „транспарентност“ во AirPods Pro, но тоа го решава на извонреден начин. За редовна употреба, неговото откажување на бучавата е повеќе од доволно и го исполнува барем она што го ветува.

 • Со безжично полнење Qi

Во однос на автономијата, фирмата ни ветува повеќе од пет часа репродукција на музика продолжува во случај да имаме секогаш вклучено откажување на бучавата. Сепак, автономијата е дефинирана со многу повеќе од тоа, обемот на кој ја репродуцираме содржината ќе ја направи оваа батерија да варира, а реалноста е дека на нашите тестови ги добивме тие пет часа што ги ветува abабра. За целосно да ги наполниме, ќе ни требаат околу двајца ако ги полниме слушалките само преку куќиштето, додека полнењето на сите уреди трае околу 40 минути повеќе. Во дефинитивниот аспект на автономијата, Jabra 85t се производ повеќе од доволно.

Мислење на уредникот

Овие Jabra Elite 85t што можете да ги купите на Амазон од 229 евра Тие се производи со високи перформанси кои гледаат директно на конкуренцијата. Тие го испорачуваат она што го ветија, без сомнение, но сè уште немаат додаток дека се особено естетски производ, што може да направи некои корисници да размислат за својата набавка. Цената е висока, но од друга страна, квалитетот на звукот е исклучително добар, како и неговото поништување на бучавата.

Елита 85т
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
229
 • 80%

 • Елита 85т
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 70%
 • Квалитет на аудио
  Уредник: 95%
 • АНЦ
  Уредник: 90%
 • Conectividad
  Уредник: 90%
 • Автономија
  Уредник: 90%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 70%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 85%

Добрите и лошите страни

Добрите

 • Спектакуларен квалитет на аудио
 • Еден од најдобрите ANC на пазарот
 • Голема автономија

Contras

 • Дизајн со низок ризик
 • Ми недостасува поголема поддршка

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.