JDI го претставува првиот читач на отпечатоци што може да се интегрира во стаклен екран

ЈДИ

Многу се компаниите кои денес работат на подобрување и на безбедноста и на начинот на пристап до нашите уреди. Според овие линии, додека Apple се чини дека се обложува на комплекс систем за препознавање на лице, има многу компании кои претпочитаат да продолжат да користат системи за идентификација на отпечатоци, што не би дозволило употреба на оние бесконечни екрани кои се толку модерни во последно време поради локацијата на потребниот хардвер за извршување на оваа идентификација.

Како што сигурно знаете, решението до кое достигнуваат многу производители оди добро лоцирајте ги традиционалните читатели во друга област, на пример на задниот дел од уредот, или користете други видови предлози како што се користете читач што би се наоѓал веднаш зад стаклениот екран, со сите недостатоци што се чини дека оваа технологија сè уште ги има. Друга опција која штотуку се појави на пазарот е ЈДИ, компанија што разви вид на транспарентен читач што може совршено да се интегрира во стаклен екран.


JDI воведува стаклен читач на отпечатоци што може да се интегрира во кој било екран

Без сомнение, овој тип на читачи, ако работи навистина добро и е брз како сегашните, би бил една од најинтересните опции што би можеле да ги најдат компании како Samsung. На ова поле се чини дека ЈДИ, за оние кои не го знаат тоа, коментираат дека станува збор за една од најголемите компании на планетата посветена на развој на стаклен екран за електронски уреди, го најдовте решението што секој го бара, а читач што, наводно, е направени од стакло.

Ова е токму главната разлика што можеме да ја најдеме помеѓу овој читател и останатите што веќе постојат на пазарот откако облогот на JDI поминува низ систем што може непречено интегрирање како дел од кој било стаклен дисплеј во исто време кога ви нуди можност за читање на отпечатокот присутен на прстот како да е традиционален читач на отпечатоци.

Како што сигурно размислувате, една од апликациите што може да го натера овој вид стаклен читач на отпечатоци да стигне на пазарот на масивен начин може да биде употребата на екраните на идната генерација паметни телефони кои сè уште ги развиваат различни компании. И покрај ова, JDI има друга идеја за вашиот систем, што според нив самите коментираат, може да биде идеално да се користи во кредитни картички со отпечатоци од прсти, паметни брави или други видови на абење.

huella

Еден од негативните делови на сензорот развиен од JDI е тоа што работи само со ЛЦД-екрани

За жал, се чини дека овој вид технологија има прилично голем недостаток и тоа е дека, според самиот JDI, Вашиот уред работи само со ЛЦД-панели во моментот, нешто што практично ја исклучува неговата употреба во сите моментални врвни мобилни телефони дека, веќе во 2017 година, тие се обложуваа на генерализирана употреба на панели од типот OLED и, земајќи го предвид генералниот тренд кај сите производители, оваа 2018 година ќе се повтори истото.

Дури и да е така, сеуште постојат големи шанси различни компании да ги додадат во своите системи бидејќи, според JDI, се чини Оваа технологија може да започне да се користи од следниот март оваа 2018 година. Имајќи го ова предвид, се чини многу малку веројатно дека ќе можеме да видиме уред опремен со овој стаклен сензор за отпечатоци до 2019 година, бидејќи денес сите компании имаат практично свои прототипови, кои ќе бидат претставени како финален производ оваа година, во последните фази на развој или, во случај на оние што се претставени во последните месеци од годината, во многу напредна фаза на развој што во голема мера ја комплицира интеграцијата на ваков сензор.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.