Касперски оперативен систем, најбезбедниот оперативен систем во светот

ОС

Ако сте страствени за светот на компјутерите, сигурно во повеќе од една прилика, или заради програмски задачи или други видови проблеми, сте ја зеле предвид безбедноста и на вашиот производ и на вашата опрема, повеќе ако е можно по проверка на огромен бран напади DDoS кои буквално го потопија интернетот. За да ги зачувате сите овие проблеми пред неколку дена видов светло Касперски ОС.

Касперски ОС не е ништо повеќе од оперативен систем во кој Јуџин Касперски, Извршен директор и основач на компанијата за безбедност што го носи неговото име, е работи не помалку од 14 години. Меѓу неговите најуникатни, како и интересни карактеристики, треба да се забележи, на пример, дека ние буквално зборуваме за анти-хакерски оперативен систем кој е инсталиран на хардверски уред кој, како што се рекламира, е целосно неприкосновен.

Според Евгениј Касперски, би бил потребен квантен компјутер за да се скрши дигиталниот потпис на неговиот оперативен систем.

Врз основа на она што малку се знае за оваа креација во моментот, се чини дека Kaspersky OS е оперативен систем изграден целосно од нула секогаш размислувајќи за безбедноста. Поради ова, неговите креатори не сакаа да се базираат на Linux, како што обично се случува, или на кој било друг вид познат оперативен систем. Благодарение на ова, хакерите не можат да ги користат алатките што ги имаат моментално за да извршат некаков напад.

На сето ова мора да додадеме одредени карактеристики како што е фактот дека се користи a микрокернална архитектура, што покрај тоа што го прави многу побезбеден, им овозможува на корисниците да го соберат со блокови избирајќи ги функциите што ги нуди во зависност од нивните потреби, додека, второ, оперативниот систем мора да биде имплементиран во хардверски уреди заштитени со прекинувач слој 3 создадена од самата Касперски.

Овој тип на хардвер е развиен со заштити едноставни мрежи и уреди на Интернет на нештата кои, како што сигурно ќе се сетите, беа одговорни за одреден масовен напад на DDoS кој неколку часа успеа да ги затвори услугите како што се Twitter, Spotify или Netflix, меѓу другите.

Повеќе информации: Блог на Јуџин Касперски


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Хавиер Стефан dijo

    побезбеден? пуффффффф што го прави уште понесигурен