Lamborghini Terzo Millennio, електричен суперавтомобил со футуристички технологии

Презентација на Lamborghini Terzo Millennio

Повторуваме повторно: автомобилската иднина минува низ електрични возила. Веќе има толку многу компании во индустријата заинтересирани за овој сектор што е невозможно да се вратиме назад. Уште повеќе, компании како луксузниот Lamborghini ги претставија своите најнови концептот во соработка со две лаборатории на МИТ (Масачусетс Институтот за технологија) Резултатот е Lamborghini Terzo Millennio, визија за суперавтомобилот на иднината.

Lamborghini сака да ја пресоздаде својата визија за иднината, но без да ги изгуби своите белези за дизајнот. Оттука, овој Терзо Миленио ја има таа просторна аура што ја даваат сите италијански супер-автомобили на патот. Сега, целта на овој проект е да се постигнат нови резултати во 5 области: системи за складирање на енергија, иновативни материјали, погонски систем, визионерски дизајн и емоции. И првите две се нарачани од двете лаборатории на МИТ.

Задниот дел на Lamborghini Terzo Millennio

Првиот од нив, Катедра за хемија и во режија на професорот Мирчеа ДинкаТие се обидуваат да не користат конвенционални батерии и да користат суперкондензатори за да понудат доволно енергија за да можат да се движат суперавтомобил од овие карактеристики. Исто така, уште еден од предизвиците на професорот Динка е да се постигне тим кој не старее со текот на времето и дека неговото абење е минимално. Исто така, сакате да го поставите секое тркало со свој електричен мотор и на тој начин да можете да дадете подобар вртежен момент.

Од друга страна, Катедра за машинско инженерство предводена од професорот Анастасиос Johnон Харт Тие работат на подигнување на дизајнот на Lamborghini Terzo Millennio на следното ниво. Италијанската компанија сака да продолжи со обложувалниците на јаглеродни влакна. Сепак, она што сакате да го постигнете е дека целата шасија на возилото е простор за складирање на енергија. Иако, бидете внимателни, бидејќи најинтересно е употребата на нанотехнологија, така што Lamborghini Terzo Millennio има можност за самопоправка; тоа би имало монитори за статус расфрлани низ возилото во потрага по каква било малформација.

На крај, чувството е многу важно за Ламборџини. И „Терзо милениумот“ не смее да ја напушти таа карактеристика на фирмата предводена од Стефано Доменикали. Значи Исто така, ова би му дало многу спортски звук концепт автомобил.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)