LastPass, безбеден начин за управување со нашите лозинки

Дали имате голем број услуги на Интернет? Ако сте деловна личност или некој што е важен за вашите пријатели и семејство, тогаш можеби непосредниот одговор е „Да“; Поради оваа причина, исто како вас, има многу други луѓе кои можат да имаат различни сметки за е-пошта, на социјалните мрежи, во различни мрежни продавници и неколку други средини, а тоа е причината зошто треба да го користиме LastPass.

LastPass е одличен менаџер за лозинки и менаџер, исто што сега е компатибилно со различен број компјутери и мобилни уреди.

Нашите први чекори со LastPass

Ние го спомнавме тоа LastPass Тоа е одлична алтернатива за управување со нашите лозинки, ситуација која е целосно оправдана ако споменеме дека има 256-битна енкрипција, што гарантира дека апсолутно никој нема да има можност да ги пробие овие квалификации пристап до различни веб-страници. Во прилог на ова, лозинките што се генерираат (LastPass исто така имате можност за генерирајте нови лозинки) ќе се наоѓа локално на нашиот компјутер.

LastPass 03

LastPass Компатибилен е со голем број уреди, што може да ни користи ако имаме во наши раце:

  • Компјутер со Виндоус, Линукс или Мек.
  • Андроид мобилни уреди, со iOS, BlackBerry, Symbian, Windows Mobile или webOS.

Покрај тоа, LastPass има можност за интегрирање приклучоци или екстензии на нашите интернет прелистувачи, да се биде меѓу нив Microsoft Internet Explorer, Safari, Firefox, Opera и Google Chrome; откако ќе ја преземете алатката, само ќе треба да креирате бесплатна сметка со неа.

LastPass 02

Откако ќе го стартуваме инсталерот, ќе најдеме волшебник, кој е многу сличен во сите верзии на оперативниот систем како што го презедовме.

Првото нешто што ќе биде побарано од нас е, ако имаме активна сметка или ако сакаме да создадеме нова; во нашиот случај ќе ја избереме оваа последна опција.

LastPass 04

Податоците што мора да ги внесеме за да создадеме сметка се наша е-пошта, безбедна лозинка и фраза што нè потсетува на тоа. Ние исто така мора да создадеме главна лозинка LastPass.

LastPass 05

Подоцна LastPass Usе нè праша дали сакаме апликацијата да ги спаси сите лозинки што сме ги користеле со Интернет прелистувачот, при што треба да ги прифатиме овие предлози.

LastPass 07

Следниот екран ќе ни ги покаже сите оние страници од каде што се зафатени соодветните лозинки; ќе имаме можност да откажеме било кој од нив ако го земеме предвид тоа LastPass не треба да го администрирате.

LastPass 08

Конечно, LastPass ќе побара од нас дозвола за бришење на ингеренциите на нашиот тим, така што безбедноста е совршена и никој не може да ја украде. Бидејќи LastPass од сега ќе управува со нашите лозинки, повеќе нема да биде потребно потсетувањето на прелистувачот да ги чува во нивните колачиња.

LastPass 09

Ако корисникот сака да се справи со повеќе специфични карактеристики во рамките на LastPassПотоа можете да отидете во вашите поставки и да започнете да ги прилагодувате известувањата според вашата потреба; сепак, препораката на развивачите е оваа област да се остави како што е пронајдена, т.е. во нејзината стандардна конфигурација.

Ако го отвориме нашиот Интернет прелистувач и се обидеме да пристапиме до услуга (што можеби е наша е-пошта од Yahoo), ќе му се восхитуваме на тоа на врвот се појавува темна лента со sterвездичка; таму корисникот може да го користи копчето на кое пишува „генерирај“ креирајте нова силна лозинка.

LastPass 11

Со оваа операција ќе се отвори нов прозорец, каде што можеме да избереме тип на безбедна лозинка што ќе ја генерираме; на пример, употребата на големи или мали букви, броеви, бројот на знаци што ќе ја сочинуваат нашата лозинка и уште неколку други елементи е она што ќе го најдеме во овој прозорец.

LastPass 12

Откако ќе завршиме со поставувањето LastPass Ние ќе добиеме резултат, што е малку веројатно да биде 90% според неговите развивачи, бидејќи профитот на LastPass тие одат подалеку од управување со лозинки или генерирање на уште неколку.

LastPass 13

Би било добро, ако користите LastPass направете го ова првично со неколку помали сметки, сè додека не можете владее со секоја од функциите и карактеристиките на алатката; Не би се препорачало од самиот почеток (и без да имате огромно знаење за тоа LastPass) започнете со поставување на вашата банкарска сметка со оваа апликација.

Повеќе информации - Safepasswd - Генерирајте силни лозинки, Создадете силни лозинки за Hotmail Messenger

Преземање - LastPass


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.