Lenovo ќе стави чист Андроид во сите свои идни телефони

Lenovo ќе се обложи на Android Stock на своите мобилни телефони

Една од карактеристиките што најмалку им се допаѓа на корисниците на Android е кога производителите вметнуваат сопствени слоеви во нивните терминали. Операцијата може да стане бавна И, како тоа да не е доволно, многу од апликациите - или функциите - што се додаваат, малку се користат или воопшто не се користат.

Леново, кинеската компанија која стои зад набавката на популарната Моторола, со години пласираше паметни телефони со добри технички спецификации. Исто така, корисничкиот интерфејс што го користат - барем досега - се нарекува Vibe Pure UI. Сепак, тие видоа дека мобилната поделба на Motorola продолжува да го има тоа чувство со јавноста со години и дека функционирањето на инсталираните верзии на Android работи навистина непречено. Па, што подобро отколку да го копирате корисничкото искуство?

Леново се обложува на чист Андроид

Затоа, по повеќемесечна дискусија за оваа тема и прашајќи ги своите клиенти, Леново се реши да го постави својот сопствен Vibe Pure UI слој и да се обиде со чиста верзија на Android. Исто така, Ануј Шарма, Менаџер за производи на Леново Индија, има изјавено неодамна првиот терминал што ќе се обложува на чист Андроид ќе биде новиот Леново K8 Забелешка. За овој компјутер се шпекулира дека има 5,5-инчен екран; Процесорот MediaTek Helio X20, 4 GB RAM и 16 мегапикселна камера, се испорачува со Android 7.1.1 стандардно инсталиран.

Во меѓувреме, извршната власт исто така уверува дека идните мобилни телефони на компанијата ќе доаѓаат дополнителни функции, како што е нејзината платформа TheaterMax VR и поддршка на Dolby Atmos. Покрај тоа, оваа одлука е добра вест за корисниците кои стекнуваат, отсега паметни телефони на Леново. Зошто? Бидејќи како и со другите компании кои се посветени на чиста верзија на зелениот андроид оперативен систем, новите верзии ќе бидат многу полесно да се прилагодат, како и да можат да уживаат во подобрувањата предложени од мобилната платформа пред некој друг.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.