LG го претстави својот нов среден опсег на IFA 2019

LG K серија

LG е еден од брендовите присутни на IFA 2019 во Берлин. Во својот настан за презентација, корејскиот производител ни остави неколку новини. Меѓу нив тие ги претставија своите нови телефони од среден опсег. Станува збор за LG K40s и LG K50s, која веќе имаше презентација во Азија пред една недела, но сега тие се претставени на европскиот пазар со оваа презентација во германскиот главен град.

Неговиот среден опсег е обновен со овие два телефона. LG K40s и K50s се насочени кон подобро мултимедијално искуство, подобри перформанси и добри камери, што се несомнено важни аспекти во сегашниот среден опсег на пазарот.

Дизајнот претрпе и промени во споредба со претходните модели на марката во овој сегмент на пазарот. Тие се обложија во овој случај за изрез во форма на капка вода на двата уреди. Дизајнот е ист, иако тие се два различни модели во однос на спецификациите. Зборуваме за секој од нив поединечно.

Спецификации LG K40s и LG K50s

LG K50s

Овие LG K40s и K50s го покажуваат напредокот на корејската марка во овој сегмент пазар. Ни оставаат со свеж дизајн, а исто така можеме да видиме дека неговите спецификации се подобри од претходните телефони од компанијата во оваа област. Напредокот е јасен во областа на фотографијата, со подобри камери во овој поглед. Покрај тоа, како што е вообичаено во опсегот, тие ја одржуваат воената сертификација, што го покажува нивниот отпор. Ова се неговите спецификации:

LG K40S LG K50S
ЕКРАН 6,1 инчи со сооднос 19.5: 9 и резолуција HD + 6,5 инчи со сооднос 19.5: 9 и резолуција HD +
ПРОЦЕСОР Осум јадра 2,0 GHz Осум јадра 2,0 GHz
RAM меморија 2 / 3 GB 3 GB
СКЛАДИРАЊЕ 32 GB (може да се прошири со microSD картичка) 32 GB (може да се прошири со microSD картичка)
ФРОНТАЛНА КАМЕРА 13 пратеник 13 пратеник
ЗАДНА КАМЕРА 13 MP + 5 MP широк агол 13 MP + 5 MP широк агол + 2 MP длабочина
БАТЕРИЈА 3.500 mAh 4.000 mAh
ОПЕРАЦИОНЕН СИСТЕМ Андроид 9 пита Андроид 9 пита
ПОВРЗАЕ LTE, 4G. 3G, 2G, WiFi 802.11 a / c, GPS, GLONASS, SIM, USB LTE, 4G. 3G, 2G, WiFi 802.11 a / c, GPS, GLONASS, SIM, USB
DTS: X 3D опкружувачки звук, MIL-STD 810G заштита, заден сензор за отпечатоци, копче за асистент на Google DTS: X 3D опкружувачки звук, MIL-STD 810G заштита, заден сензор за отпечатоци, копче за асистент на Google
ДИМЕНЗИИ X x 156,3 73,9 8,6 mm X x 165,8 77,5 8,2 mm

LG K40s е наједноставниот модел во овој случај, покрај тоа што е нешто помало од другото. Во овој случај има 6,1-инчен екран. Доаѓа со две комбинации на RAM меморија и складирање на пазарот, од кои може да се избере. Покрај тоа, има двојна задна камера од 13 + 5 MP. Неговиот капацитет на батерија од 3.500 mAh ќе ни даде добра автономија во секое време кога ќе треба да ја користиме.

Од друга страна, го наоѓаме LG K50s, што е најкомплетниот модел во овој опсег. Дизајнот е идентичен со другиот модел, само што е нешто поголем, 6.5 инчи екран во овој случај. Овој уред доаѓа со три задни камери, кои се исти со K40s, додаден е само трет сензор, што е сензор за длабочина. Неговата батерија е нешто поголема, исто така, со капацитет од 4.000 mAh во овој случај.

Инаку, двата модели имаат некои спецификации. Двајцата имаат заден сензор за отпечатоци, покрај тоа што имаат копчето за активирање на „Помошникот на Google“, што е нешто константно кај телефоните на LG, исто така присутно во неговиот среден опсег. Тие се многу отпорни модели, што е докажано со официјална заштита на MIL-STD 810G.

Цена и лансирање

LG K40s

Во своето претставување во Азија пред една недела беше речено дека ќе бидат откриени повеќе информации за неговото лансирање на ИФА 2019. Ова беше случај, иако делумно. Бидејќи знаеме дека овие нови модели на среден опсег на LG ќе биде лансиран на пазарот во октомври, како што потврди и самата компанија. Иако не се дадени конкретни датуми во октомври, ниту пак имаме продажна цена на двата уреди.

Двата модели ќе бидат лансирани во две бои на пазарот, што се Нова Аурора црна и нова мароканска сина. Haveе почекаме малку за да дознаеме повеќе за лансирањето на овој среден опсег на пазарот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.