LG 32QK500-W QHD монитор по интересна цена, го тестиравме

Не тестиравме монитори веќе некое време, а екраните се неопходен производ и за секојдневна работа и за уживање во играње игри. Затоа овој пат ви донесовме производ на LG кој несомнено ќе ви се допадне, имаме 32-инчен монитор и добра цена што ја баравте.

Мониторите растат се поголеми и поголеми, тешко е да се видат монитори под 21 инчи скоро насекаде, и ова е добар знак. Мониторот LG32QK500-W е интересна алтернатива со QHD резолуција и големина од 32 инчи, откријте ги во оваа анализа сите свои предности и недостатоци.

Како и секогаш, бидејќи гледањето не е исто што и да го прочитате, препорачуваме да ја поминете нашата видео-анализа каде што ќе можете да уживате во неговите карактеристики на дело, како на тоа како работи, така и на различните можности. Ние го тестиравме и во развојно и работно опкружување и во средина за видео игри, со цел да ви дадеме најсигурни тестови и да ви кажеме кои се неговите јаки страни, а секако и слабостите. Ако сакаш, можете да застанете со ОВОЈ ЛИНКкаде што можете да го купите директно од 256 година, по најдобра цена и дома.

Материјали и дизајн: Трезен, но ефикасен

Имаме производ што тежи со базата вклучува 5,7 кг воопшто не е тешка со оглед на големината. Металната основа има типичен дизајн на полумесечина и обезбедува повеќе од доволно стабилност за да ја поставиме таму каде што сакаме. Ми се допаѓаат овие типови бази затоа што ви овозможуваат да користите повеќе простор на масата отколку оние што имаат тенденција да користат база. Во овој случај имаме димензии од 724.3 х 519.2 х 219.9 мм, рамките се воздржани, но не премногу, вежба нешто поразлична од онаа што ја сретнавме со основата.

 • Димензии со основа: X x 724.3 519.2 219.9 mm
 • Димензии без држач: X x 724.3 424.2 42.5 mm
 • Тежина со држач: 5,7 кг
 • Тежина без стоење: 5,4 кг
 • Монтирање на Wallид VESA 100 x 100 mm

Изграден е во бела и сјајна пластика за шасијата, сепак предниот дел има сребрена боја што совршено се интегрира со основата. На ниво на детали, LG создаде прилично добро произведен производ и што е најважно, дека ќе изгледа добро во скоро секаков вид декорација. благодарение на комбинацијата на бои, материјали и дизајн. Јас лично немам, но да го ставам дизајнот што е минималистички и софистициран, но секако тие не сакаа да ризикуваат премногу.

Технички карактеристики на панелот

Наоѓаме 32-инчен екран, а. IPS панел што овозможува агли на гледање од скоро 180º доста типично. Што се однесува до осветленоста, наоѓаме 300 гниди кои не се истакнуваат, доволно е да уживате во содржината и работата, но под другите монитори со оваа големина. Минималната осветленост е исто така на 250 nits, така што разликата нема да се забележи. Ние исто така имаме длабочина на боја на 8 Bit + A-FRC што во теорија дигитално го доделува 10 Bit, но не тера да останеме без HDR, првото поголемо отсуство на овој 32-инчен екран.

Времето на одговор е второто големо фијаско, ако можете така да кажете. Ние имаме 8 ms што нема да ги задоволат повеќето гејмери, особено придружени со немаме стапки на освежување повисоки од 75 Hz, иако лично ми се чинеа доволни. Конечно, мора да ви кажеме за резолуцијата, QHD што е веќе споменат во други прилики 2К, имаме 2560 x 1440 пиксели повеќе од доволно за 32-инчен монитор што ќе го користиме за работа и играње во еднакви делови, плус LG знае многу за ова и го ефикасно го калибрираше мониторот.

Дополнителни опции: AMD FreeSync и многу повеќе

Имаме монитор што може да се прилагоди на наклон, но не и на висина, основата со прилагодување на висината е обично повеќе типична за мониторите фокусирани на професионалното опкружување, сепак, земајќи ги предвид неговите незначителни 32 инчи не би било лошо ако ја искористиме поддршката на ВЕСА да се обеси на wallидот, нели? Бидејќи ги имаме врските подолу. Системот Треперење Безбедна заштита од треперење исто така го прави истегнувањето на очите не секогаш присутно.

Тогаш имаме uСерија делови насочени кон нудење поприлагодени слики според брендот:

 • Вистинска боја: Подобрен агол на гледање, до 178º без губење на бои или содржина
 • Radeon FreeSync: Radeon FreeSync практично ги елиминира скршените рамки и фрагментацијата на сликата.
 • Динамичка синхронизација на акција: Минимизирајте го заостанувањето на влезот (латентност) со Dynamic Action Sync за да можете да го снимате секој момент во реално време.

Вистината е дека И покрај DAS и Radeon FreeSync, ние не добиваме резултати под 8ms во моментот на играње, а најпријатно од наше искуство е помеѓу 2 и 5 сл за да не го забележиме.

Кориснички интерфејс и искуство

За да ги контролира своите поставки, како и обично, има џојстик што ни овозможува да прилагодиме неколку делови: Јачина на звук, Внесување, Поставки на екранот и стандардни режими. Овој монитор има мноштво од врски:

 • 2x HDMI
 • 1x mDisplayPort
 • 1x DisplayPort
 • 1x 3,5 мм приклучок

Нема звучници или автоматско поврзување со HDMI ARC. Можеби звучниците можат да не извлечат од повеќе проблеми, иако со оглед на квалитетот што го нудат повеќето интегрирани звучници, можеме скоро да се спасиме. Преку приклучокот Jackек од 3,5 мм можеме да поврземе кој било звучник со него. Дефинитивно се соочуваме со добар монитор ако ја земеме предвид вредноста за парите, ако она што го барате е дефинитивно да отидете на 32 ″ брзо и разноврсно, овој монитор LG 32QK500-W не се истакнува во ниту еден дел, но се брани практично во сите, така што би можело да се каже дека имаме „кружен“ производ. Може да го купите на ОВОЈ ЛИНК од 256 евра на Амазон и тие ќе го стават дома со сите гаранции што Амазон им ги дава на своите клиенти. Доколку имате искуства со овој монитор, слободно напишете го во полето за коментари.

LG 32QK500-W QHD монитор по интересна цена, го тестиравме
 • Оценка на уредникот
 • 4 ratingвезден рејтинг
259 a 289
 • 80%

 • LG 32QK500-W QHD монитор по интересна цена, го тестиравме
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 90%
 • Панел
  Уредник: 75%
 • Перформанси
  Уредник: 80%
 • Conectividad
  Уредник: 80%
 • Интерфејс
  Уредник: 80%
 • Преносливост (големина / тежина)
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 85%


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.