LG 32UL950-W, многу разноврсен 4K монитор [Преглед]

Во оваа необична ера на теле-работа во Актуалидад Гаџет, започнавме да работиме со монитори, суштински елемент за создавање работна околина која не е само пријатна, туку и здрава, затоа препорачуваме да бидете во тек со нашите идни препораки во наредните датуми.

Го тестиравме големиот монитор LG 32UL950-W со висока резолуција со функционалности дизајнирани за работна околина и поврзување. Откријте со нас кои се карактеристиките што најмногу ни се допаѓаат во врска со овој монитор, што исто така ќе ви служи да играте игра од вашата омилена игра или за долги часови работа.

Дизајн и материјали

Започнуваме како и секогаш со точка што добива посебна важност, а тоа е дека ќе го поставиме овој монитор во нашата куќа, и тоа тоа неизбежно ќе бара простор и услови за компатибилност. 

Овој монитор е направен од бела пластика на задната страна и црна пластика на рамките. Нема „светли“ делови за рано влошување и се чини доста робусно врз нашите први впечатоци. Ако ви се допадна може да го купите директно ТУКА

 • Големина: X x 718,2 598,0 231,2 mm
 • тежина со основа: 11,6 кг
 • тежина без штанд: 5,9 кг
 • Вертикална подвижност, но не и хоризонтална

Имаме основа за нејзиниот дел што зафаќа најголем дел од тежината, Изграден е во мешавина од пластика и метал со четкаст алуминиум, што исто така нè тера да мислиме дека на ниво на отпорност нема да имаме проблеми со текот на времето, нешто што треба да се цени со оглед на димензиите.

Од своја страна, има џојстик во долната област на рамката за управување со менијата, а подлога во форма на полумесечина што се обидува да го минимизира просторот окупиран на нашата работна маса и прилагодување на висината што е можно повеќе, нешто од суштинско значење во производот на овие услови и што не го земаат предвид сите брендови.

Технички карактеристики

Одиме во чисто техничкиот дел, иако добро ги познаваме панелите на LG, никогаш не боли да земеме предвид дека уживаме 31,5 инчи во UltraWide формат со максимална резолуција UHD (3840 x 2160) на панел NanoIPS на самата фирма. Овој панел тогаш ќе ни даде агол на гледање од 180 степени.

Од своја страна имаме Неколку минимална осветленост од 360nits и максимална 450nits над просекот за овој вид на производ, што прави интересен ефект на сатурација.

Длабочината на бојата на панелот е 8 бита + A-FRC (симулира 10 бита), така што имаме апсолутна компатибилност со технологијата hdr, со мали разлики во минус на она што би бил најновата генерација HDR 10, сепак, тоа е извонредна карактеристика и што обично ја прави цената на производот поскапа, се чини дека е повеќе од точна во овој дел.

Имаме сооднос од Контраст од 1300: 1, брзина на одзив од 5ms што е гранично прифатливо за играње и а 60 Hz стапка на освежување Што воопшто не е лошо со оглед на сложените карактеристики, доволно во IPS панел со HDR технологија.

Поврзување и звук

На мониторот практично не му недостасува ништо во делот за поврзување, имаме порта HDMI, пристаниште DisplayPort y две порти USB-C на ниво на слика. Придружуван од пристаниште AUX y два USB 3.1 Традиционална

Овие USB-C порти имаат компатибилност со Thunderbolt 3 и како што видовме во тестовите тие се во можност да обезбедат днергија на нашиот уред до 60W при пренесување на слика од 4K (до два монитори истовремено) и пренос на податоци од 40 Gb / s. Овој USB-C ќе работи со системот Дејзи синџир за надворешно двојно следење, што не успеавме да го тестираме.

Што се однесува до двата звучници на дното кои не светат премногу поради нивниот бас, тие ќе служат за да не избрзаат, но тешко дека ќе ни помогнат да работиме на техничко ниво. Препорачувам да купувате надворешни и наменски звучници, искористувајќи го нивниот влез AUX.

Во делот за поврзување, тешко е да пропуштам нешто, покрај тоа, тие порти USB-C може да се користат и за полнење уред и за поврзување тастатура или глувче преку USB 3.1 портите што се наоѓаат веднаш до него тоа е, ни овозможува да направиме без алтернативен HUB, и тоа ќе заштеди повеќе простор.

Користете искуство

Првиот контакт е едноставен и пријатен, за монтирање на основата нема да бидат потребни никакви алатки бидејќи има систем „клик“ на горниот дел и завртка за прстен на дното, уште еден проблем од самиот почеток.

Откако ќе се постави мониторот, мора да запомниме дека имаме хардвер компатибилен со системот VESA дека можеме да се закотвиме на идот. Од моја гледна точка, мониторот со оваа големина изгледа повеќе и е попродуктивен со компатибилен држач за мобилни уреди.

Во однос на поврзаноста, ништо не може да се пропушти, иако две USB 3.1 порти може да останат кратки со оглед на тоа што би сакале да го користиме како HUB за нашиот компјутер. Сепак, можеме да го прошириме преку која било од USB-C портите, не знаеме дали тоа би произвело некакво мешање.

Имањето USB-C приклучоци компатибилни со технологијата Thunerbolt 3 е особено погодно за уредите како MacBook Pro на Apple поради неговата разновидност. Во овој дел, моето општо искуство беше доста добро, особено ако барате монитор Ултра широк што има предност да може да работи на поделен екран на поприроден начин.

Како неповолна положба, имаме стапка на освежување закотвено во lБрзината на одговор од 60Hz и 5ms, кои се во просек од мониторите, но кои нема да ни дадат искуство особено посветено на «игри». Сепак, неговата разноврсност со HDR панелот го фокусира доста на потрошувачката на мултимедијална содржина, игнорирајќи го прилагодениот квалитет на звучниците. Тоа е интересна алтернатива на пример за видео конзоли како што е PlayStation 4 Pro каде што сме го тестирале со резултати во согласност со очекувањата.

Сега зборуваме за тврдиот, цената е околу 1.199,90 евроавтори во продавници како што се Амазон (врска).

32UL950-W
 • Оценка на уредникот
 • 4.5 ratingвезден рејтинг
1100 a 1299
 • 80%

 • 32UL950-W
 • Преглед на:
 • Објавено на:
 • Последна измена:
 • Дизајн
  Уредник: 80%
 • Панел
  Уредник: 90%
 • Conectividad
  Уредник: 85%
 • Разновидност
  Уредник: 80%
 • Квалитет на цената
  Уредник: 85%

Добрите

 • Материјали и дизајн
 • Conectividad
 • Квалитет на панелот со HDR и 4K

Contras

 • Висока цена
 • Без хоризонтална подвижност
 

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)